دیجیتال مارکتینگ

5 ابزارکاربردی ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ

با توجه به گسترش روز افزون بازاریابی در کسب و ‌کار‌‌ها و ایجاد راه های مختلف بازاریابی ، انتخاب روش صحیح و متناسب با اهداف و رسته شغلی برای افراد سخت و گاهی گیج کننده شده است . یکی از پرکاربردترین روش‌های بازاریابی ، بازاریابی اینترنتی است که روش‌های مختلفی برای آن وجود دارد مثل بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی ، بازاریابی و تولید محتوا ، بازاریابی ایمیلی ( ایمیل مارکتینگ ) و …… که هر کدام از آن‌ها درصد تاثیر‌گذاری خودشان را دارند و هزینه‌ های زیادی برای آن‌ها باید پرداخت شود . در بین این روش‌ها ایمیل مارکتینگ با توجه به قدیمی‌تر و کم هزینه بودن می‌تواند مناسب بسیار از کسب و کار‌ها باشد .همچنین این روش مناسب برای تبلیغات و ارتباط با مشتریان و مخاطبین هدف می‌باشد . با توجه به ابنکه روز‌به‌ روز به شیوه های تبلیغاتی و بازاریابی در فضای آنلاین اضافه می‌شود اما ایمیل مارکتینگ همچنان طرفداران خود را دارد به شرطی بتوان از این روش هوشمندانه و خلاقانه استفاده کرد . در این مقاله به توضیحاتی در مورد ایمیل مارکتینگ می پردازیم و در‌مورد مزایای و معایب آن صحبت میکنیم و در آخر به معرفی چندین پلتفرم کاربردی در این حوزه می‌پردازیم . پس با ما همراه باشید .

در این مقاله به توضیح موارد زیر می‌پردازیم :

ایمیل مارکتینگ چیست ؟
تاریخچه ایمیل مارکتینگ
انواع ایمیل‌های بازاریابی
آیا بازاریابی ایمیلی یا همان ایمیل مارکتینگ قدیمی شده است ؟
چرا ایمیل مارکتینگ مهم است ؟
مزایای ایمیل مارکتینگ
معایب ایمیل مارکتینگ
معرفی پلتفرم های ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ چیست ؟

ایمیل یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها برای ایجاد ارتباط در دنیای دیجیتال است . ارسال پیام بمنظور معرفی ، آگاهی رسانی ، تبلیغات ، جذب مشتریان جدید ، نگهداری مشتریان قدیم و هرگونه فعالیت بازاریابی از طریق ایمیل را بازاریابی ایمیل و یا همان ایمیل مارکتینگ می‌گویند . این پیام ها می‌تواند حتی شامل پیام‌های تخفیفی‌ ، آگاهی رسانی از جشنواره ، معرفی محصول جدید ، دعوت به استفاده ازخدمات و … باشند . حتی می‌توانیم ایمیل مارکتینگ را نوعی کانال قدرتمند بازاریابی که ترکیبی از بازاریابی مستقیم و دیجیتال است معرفی کنیم . این روش نرخ بازگشت ROI بسیار بالایی نسبت به سایر روش‌های بازاریابی دارد و به همین دلیل همچنان محبوبیت خود را بین سایرین دارد . همچنین می‌توان گفت ایمیل مارکتینگ بعنوان برترین کانال بازاریابی دیجیتال است که حتی از سئو و شبکه‌های اجتماعی پیشی گرفته است .

تاریخچه ایمیل مارکتینگ

اولین ایمیل توسط یک مهندس کامپیوتر بنام ری تاملینسون در سال 1971 به صورت رشته ای از اعداد و حروف ارسال شد . همچنین این فرد استفاده از @ درآدرس ایمیل را معرفی کرد . در بعد از آن در سال 1978 یک مدیر بازاریابی شروع به معرفی خدمات و محصولات خود از طریق ایمیل کرد . با ورود به دهه نود و در دسترس گرفتن اینترنت به صورت تجاری انقلابی عظیمی در بازاریابی رخ داد . بازاریابان به این نتیجه رسیدند که ایمیل یک راه قوی و تاثیر‌گذار برای معرفی خدمات و محصولات است .


انواع ایمیل‌های بازاریابی

ایمیل با اهداف مختلفی ارسال می‌شود اما بطورکلی آن‌ها را می‌توانیم به سه دسته ایمیل‌های تبلیغاتی ، ایمیل‌های اطلاعاتی و ایمیل‌های یادآوری تقسیم بندی کرد :

1) ایمیل‌های تبلیغاتی

معمولا در این موارد در ابتدا شروع به طراحی یک کمپین می‌شود که اهدافی نظیر معرفی یک تخفیف یا پروموشن ، تبلیغ محصول یا خدمت و یا وبینار و….. که در نهایت در انتهای ایمیل یک کال تو اکشن CTA وجود دارد که از مخاطب می‌خواهد در مقابل ایمیل یک واکنشی نشان دهد . در این نوع ایمیل‌ها معمولا در هفته چندین بار ارسال می‌شود الخصوص اگر مربوط به تخفیف‌ها باشند که در این صورت هر چه به زمان پایانی تخفیف نزدیک می‌شویم تعداد ارسال ایمیل ها بالا می‌رود .

2) ایمیل‌های اطلاعاتی

این نوع ایمیل‌ ها در واقع حاوی اطلاعات و اخبار، مطالب سرگرم گننده ، داستان و آگاهی رسانی هستند . بطور مثال خبرنامه‌ها را می‌توانیم جزو این دسته از ایمیل‌ها دسته بندی کنیم و یا اطلاعاتی که در مورد محصول و یا خدمت و طرز استفاده از آن‌ها برای مشتری ارسال می‌شود نیز جزو همین دسته از ایمیل‌هاست . این ایمیل‌ها معمولا در فواصل زمانی معین ارسال ‌می‌شوند . مثلا یک روز در میان ، هفته ای دو بار ، هفتگی ، ماهیانه و …. همچنین این دسته از ایمیل‌ها برای افرادی که در سایت و یا شرکت شما مشترک هستند ارسال می‌شود .
در این دسته از ایمیل‌ها اگر خودتان مستقیما برای مخاطب پیامی را می‌نویسید سعی کنید به گونه‌ای داستان محور باشد تا مخاطب جذب گردد . سعی کنید این مطالب الهام گرفته از افکار شما باشد تا بتواند ارزشی در مخاطبینتان ایجاد کند .
حتی زمانیکه مشکلی در سایت ، نرم افزار و اپلیکیشن کسب و کارتان ایجاد شد می‌توانید تنها با ارسال یک ایمیل مخاطبتان را فورا در جریان بگذارید

3) ایمیل‌های یادآوری یا تعامل مجدد

این ایمیل‌ها زمانی ارسال می‌شوند که کاربر مدت زمانی زیادی که از خدمات یا محصولات آن شرکت استفاده نکرده و یا مدت زیادی است که به اپلیکیشن یا نرم افزار آن ها سر نزده و تعاملی با آن ها نداشته است که با ارسال این ایمیل ها می توانند یادآوری به مخاطبان خود داشته باشند . حتی در این موارد ایمیل می‌توانیم گزارش اتفاقاتی که در سایت و یا اپلیکیشن ما در زمان نبود کاربر اتفاق افتاده را در متن ایمیل بنویسیم .

آیا ایمیل مارکتینگ قدیمی شده است ؟

با توجه به اینکه روز به روز به تعداد شبکه های اجتماعی اضافه می‌شود اما همچنان خیلی از افراد از ایمیل استفاده می‌کنند و در آنجا حضور دارند و همچنین روزبه روز به تعداد اکانت های ساخته شده در ایمیل اضافه می‌‌شود پس میتوانیم این موضوع را که استفاده از ایمیل مارکتینگ قدیمی شده را رد کنیم .طبق گزارش زیر روند رشد اکانت‌های ایمیل در 8 سال را را نشان می دهد که البته در این گزارش دو سال بعدی را پیش بینی کرده اند .

حتی می‌توانیم به این موضوع اشاره کنیم که شبکه‌های اجتماعی مدام دچار تغییر هستند و امکان اختلال در آن‌ها بسیار زیاد است اما ایمیل یک راه کاملا امن است و شما به راحتی میتوانید با مشتریان و مخاطبین هف خود در ارتباط باشید . پس بطوز کلی می‌توان گفت ایمیل مارکتینگ یک فرصت بسیار خوب و پربازده برای کسب و کارهاست اما متاسفانه خیلی از افراد نمی‌دانند چطور باید از این روش استفاده کنند . در ادامه در مورد بازاریابی ایمیلی با شما صحبت می‌کنیم .

چرا ایمیل مارکتینگ مهم است ؟

درست است که ایمیل جزو اولین ابزار بازرایابی دیجیتال بود و بیش از 50 سال است که از استفاده آن می‌گذرد و روز به روز به تعداد شبکه‌های اجتماعی اضافه می‌شود اما همچنان این شبکه طرفداران خود را دارد و روز به روز به تعداد کاربران آن اضافه می‌شود .استفاده از ایمیل چندین مزیت دارد :

 1. کمپین های ایمیلی را میتوان به میزان بیشتری شخصی سازی کرد به نسبت کپین های شبکه‌های اجتماعی دیگر
 2. هزینه‌های این کمپین‌ها بسیار پایین تر هستند با توجه به نرخ تبدیل و میزان دسترسی که به کاربر در این روش داریم که این موضوع باعث شده تا بازاریابی ایمیلی فرصت مناسب برای کسب و کارهای کوچک باشند .
 3. در بازاریابی ایمیلی شما مستقیما به صندوق پستی کاربر دسترسی دارید و می‌توانید مستقیما با آن‌ها در ارتباط باشید فقط کافیست ایمیل شما حاوی یک متن جذاب و تاثیر گذار باشد .

اگر هنوز اهمیت ایمیل رو باور نکردید این چند آمار رو بخونید :

 • در سال 2020 بیش از 4 میلیارد کاربر ایمیل داشتند
 • 80 درصد افراد تقریبا بطور میانگین روزانه یکبار ایمیل خود را چک می کنند

با توجه به همه این موارد نداشتن استراتژی برای بازاریابی را میتوان از دست دادن فرصت‌های فروش و رابطه با کاربران معنی کرد .

مزایای ایمیل مارکتینگ :

بازاریابی ایمیلی یا همان ایمیل مارکتینگ شامل مزایای بسیار زیادی است که در زیر به مهمترین آن ها اشاره می‌کنیم

 1. نرخ بازگشت ROI بالا
  بسیار از کسب وکارها نسبت به هزینه کردن برای تبلیغات و بازاریابی خود ترس و تردید خاصی دارند و ترجیح می‌دهند در جایی هزینه کنند که بازگشت داشته باشد . ایمیل مارکتینگ یکی از همین فضا هاست که اگر به شیوه ی حرفه ای و برنامه ریزی شده انجام شود می‌تواند نرخ بازگشت بسیار بالایی داشته باشد .
 2. ارسال پیام بدون مزاحمت
  زمانیکه یک کاربر ایمیل خود را در سایت شما ثبت می‌کند یعنی به دریافت پیام تمایل دارد و پیام شما برای او هیچ مزاحمتی ایجاد نمی‌کند
 3. ارتباط مستقیم با مخاطب هدف
  پیام شما دقیقا به دست کسی که مدنظر شماست می‌‌رسد و شانس بیشتری برای تاثیرگذاری روی آن‌ها دارید
 4. مالک ایمیل خودتان هستید
  زمانیکه شما از یک شبکه اجتماعی برای ارسال پیام بازاریابی استفاده می‌کنید هیچ امنیتی نسبت به پیام ندارید . امکان دارد آن پلتفرم تصمیم به تغییر داشته باشید و یا اختلالی در سیستم ایجاد شود به صورتیکه پیام شما به مخاطبین مورد نظر نرسد . اما زمانیکه از ایمیل استفاده می‌کنید خود به راحتی می‌توانید وضعیت ایمیل‌های ارسال شده را چک کنید
 5. قابلیت شخصی سازی
  شما می‌توانید مخاطبین خود را سازماندهی و برنامه ریزی کنید و شروع به ساخت یک کمپین شخصی با توجه به ویژگی‌های جمعیت شناختی و روانشناسی کنید . درصد تاثیرپذیری کمپین های شخصی سازی شده بسیار بالاتر از کمپین های معمولی است .
 6. قابل اندازه گیری
  شما به راحتی می‌توانید میزان تاثیر پذیری کمپین خود را اندازه بگیرید و متوجه تاثیرگذاری آن شوید . همچنین می‌توانید متوجه شوید چه کسانی ایمیل شما را بازکرده اند و به آن واکنش نشان داده اند و از این طریق متوجه سلیقه مخاطبین خود می‌شوید
 7. میزان دیده شدن پیام بیشتر
  زمانیکه شما یک کمپین را در شبکه‌های اجتماعی راه اندازی می‌کنید امکان دارد پیام شما بین پیام‌های دیگر دیده نشود و یا کمتر افرادی به آن توجه کنند . اما زمانیکه شروع به ارسال ایمیل می‌کنید امکان دیده شدن بیشتری توسط کاربر وجود دارد . زیرا زمانیکه کاربر شروع به چک کردن ایمیل‌های خود می‌کند قطعا پیام شما را می‌بیند فقط کافیست عنوان پیام شما جذاب باشد آن زمان است که امکان دارد کاربر ایمیل شما را باز کند و آن را بخواند
 8. بازدهی بالا و ریسک کمتر
  با توجه به هزینه‌ای که بابت ایمیل مارکتینگ پرداخت می‌کنید می‌توان گفت بازدهی بسیار بالایی دارد . حتی در صورتیکه میزان بازدهی ما کم باشد با توجه به هزینه ای که کردیم می‌توان گفت سرمایه کمی هدر رفته و ضرر زیادی را برای کسب و کار ایجاد نکرده است .
 9. انعطاف پذیری بالا
  می‌توان گفت ایمیل مارکتینگ روشی است که مناسب تمامی افراد است از افرادی که شرکت‌ و یا کارخانه بزرگی دارد گرفته تا فردی که یک کسب و کار کوچک خانگی دارد و شما می‌توانید کسب و کارتان را در این فضا تبلیغ کنید . در صورتیکه کسب و کار شما دارای سایت باشد می‌توانید به راحتی هر کدام از صفحات مورد نظر خود را از طریق ایمیل تبلیغ کنید . درصورتیکه کسب و کار شما دارای وبسایت نیست و قصد طراحی یک سایت حرفه‌ای را دارید همین الان می‌توانید به صفحه طراحی سایت مراجعه کنید .
 10. اجرای آسان
  نحوه استفاده از ابزارهای ایمیل مارکتینگ بسیار ساده است . فقط کافیست شما یاد بگیرید چطور استراتژِی بازاریابی خود را بچینید و بعد از آن شروع به نوشتن محتوا خود کنید و آن را برای مخاطبینتان ارسال کنید .
 11. پرورش مشتریان وفادار
  کافیست مخاطبین شما یکبار از طریق ایمیل از محصول و یا خدمات شما استفاده کنند و از آن رضایت داشته باشند آن وقت دیگر هر زمانیکه شما برای آن پیامی در خصوص استفاده ار پروموشن ها ، استفاده از محصول جدید و … را ارسال کنید آن فرد از آن استقبال می‌کند و مشتری همیشگی شما خواهد شد .

معایب ایمیل مارکتینگ :

درست است که بازارایابی ایمیلی مزیت‌های بسیار زیادی دارد اما هر پلتفرم هرچقدر مزایا داشته باشد معایبی هم دارد . با هم چند مورد از این معایب را بررسی میکنیم :

 1. تعداد بالای ارسال ایمیل روزانه
  هر کسب و کاری با آگاهی از مزازای ایمیل مارکتینگ قطعا شروعت به فعالیت در این حوزه می‌کند در این صورت تعداد ارسال پیام‌های روزانه افزایش می‌یابد و در صندوق ایمیل هر فرد پر از از ایمیل‌های مختلف خواهد بود و شانس دیده شدن پیام‌های ما را کاهش می‌دهد .کسانی شانس بیشتری برای دیده شدن دارند که از تیترهای جذاب‌ تری استفاده می‌کنند.
 2. تهیه لیست ایمیل معتبر
  برای ارسال ایمیل شما نیاز به لیستی از ایمیل‌های مخاطبین هدف خود دارید و پیدا کردن این لیست معتبر کاری سخت ، زمان بر و هزینه بر است .
 3. ورود به اسپم
  اگر شما نتوانید مخاطبین هدف خود را پیدا کنید و یا محتوای شما بیش از حد تبلیغاتی و زننده برای کاربر باشد این امکان وجود دارد که کاربران محتوای شما را بلاک کنند و پیام های شما وارد پوشه SPAM شود و در نتیجه نرخ تبدیل بسیار پایینی داشته باشید .
 4. ارسال نشدن ایمیل
  زمانیکه شما از سرویس های ارسال پیام انبوه استفاده می‌کنید امکان ارسال نشده پیام‌های شما وجود دارد همچنین اگر از متن‌های “رایگان” و یا “حتما کلیک کنید ” در متن خود استفاده کنید احتمالا اسپم شدن و نرسیدن پیام شما اتفاق می‌افتد .
 5. طراحی ایمیل
  طراحی متن ایمیل با استفاده از تصاویر موضوع مهمی است که بسیار سخت و زمان بر است زیرا این متن ها باید به گونه ای طراحی شوند که در تمامی دستگاهها نمایش درستی داشته باشند . به همین دلیل است که اکثر افراد برای ارسال ایمیل فقط از متن استفاده می‌کنند .

معرفی پلتفرم‌های ایمیل مارکتینگ

قصد داریم در ادامه چند پلتفرم مناسب برای فعالیت در زمینه ایمیل مارکتینگ را به شما معرفی کنیم :

1. میلرلایت mailer lite

پلتفرم خارجی جذاب و کاربردی که کاربران زیادی در سرتاسر جهان دارد . این پلتفرم از سال 2010 کار خود را شروع کرده و روزانه ایمیل‌های زیادی در این پلتفرم ارسال می‌شود . در این پلتفرم می‌توانید محتوای خود را ویرایش کنید ، ثبت نام کنندگان را مدیریت کنید و همچنین با استفاده از آمار دقیق یک گزارش از وضعیت کمپین خود تهیه کنید . اما این پلتفرم بعلت خارجی بودن برای کاربران ایرانی محدودیت‌هایی هم دارد مثل : ثبت نام سخت و زمانبر ، عدم ارتباط تلفنی با پشتیبانان ، نداشتن درگاه پرداخت داخلی . اما یکی از بهترین ویژگی‌های میلرلایت که آن را در بین کاربران بسیار محبوب کرده است ارسال ماهیانه 15000 ایمیل و 800 سابسکرایب به صورت رایگان است .

2. نجوا

یکی از شرکت‌های ایرانی که خدمات ایمیل مارکتینگ را ارائه می دهد نجواست . این شرکت ادعا دارد پیشنهادات خوبی برای کابران خود دارد و توانسته است جای پلتفرم‌های خارجی را پر کند . برای شروع 200 ایمیل رایگان را در اختیار شما برای تست می گذارد تا به راحتی بتوانید با تمامی امکانات آن آشنا شوید . نجوا امکاناتی همچون طراحی قالب ایمیل ، افزایش نامحدود مخاطب ، گزارش گیری دقیق از کمپین ، طراحی تقویم محتوایی و ارسال ایمیل و … و در پکیج‌های ویژه خود امکان طراحی لندینک اختصاصی و مدیریت کمپین‌های ایمیلی را در اختیار مخاطبین خود قرارمی‌دهد . تعرفه‌های پکیج این شرکت مناسب است و شما با توجه به نیاز کسب و کارتان می‌توانید پکیج مورد نظر خود را خریداری کنید . تعرفه‌های این شرکت بر اساس تعداد کاربران مشخص می‌شود اگر تعداد کاربران شما 3000 نفر باشد می‌توانید به صورت رایگان از این سرویس استفاده کنید .

3. پاکت

پاکت یکی از قدرتمندترین سرویس‌های ایمیل مارکتینگ داخلی است که از سال 98 شروع به فعالیت کرده است . از طریق این سرویس شما می‌توانید از سرویس‌های داخلی اما با قیمت ریالی استفاده کنید . از ویژگی‌های این سرویس می‌توان به مشاوره بهینه سازی کمپین، ارائه گزارشات جامع و دقیق ، پشتیبانی حرفه ای ، سرویس‌های پیشرفته ، اسپم نشدن ایمیل ، مسدود نشدن IP ، هزینه منتاسب و نرخ تبدیل بالا نام برد .

4. آونگ ایمیل

یکی دیگر از سرویس‌های ایمیل مارکتینگ ایرانی می‌توان به آونگ ایمیل اشاره کرد . این سرویس برای استارت آپ‌ها به صورت رایگان سرویس ارائه می‌دهد و در صورتیکه بیش از 1200 عدد کاربر داشته باشید می‌توانید به صورا رایگان از این سرویس استفاده کنید . این سرویس ادعا می‌کند که رابط کاربری آسان را طراحی کرده و شما می‌توانید به آسانی سایت خود را آن متصل کنید و می توانید برای بار اول و تست از این سرویس به صورتا رایگان استفاده کنید .

5. ایمیل ایران

ایمیل ایران هم یکی دیگر از سرویس‌های ایمیل مارکتینگ ایرانی است . این سرویس پنل های متنوع روی سرور‌های مختلف را ارائه می‌دهد این سرویس ازسرورهای API و SMTP و … استفاده می‌کند . ارائه دهنده انواع پنل‌های ایمیلی خبرنامه ،تبلیغاتی و پایه است . از دیگر خدمات این سرویس می‌توان با پاکسازی لیست ایمیل ، طراحی قالب و ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی نا محدود اشاره کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =