تولید محتوا, دیجیتال مارکتینگ

منابع موسیقی بدون کپی رایت در اینستاگرام

copy-right musics

موسیقی نقش بسیار مهم و حیاتی را در تمام مناسبت‌های احساسی و هیجانی انسان‌ها از ابتدای آفرینش ایفا کرده است. گاهاً بسیاری از مطالب و سخن‌ها، به صورت موسیقی انتشار داده می‌شوند تا مردم راحت‌تر به درک عمیق آن بپردازند. امروزه با توسعه‌ی گسترده‌ی کسب‌وکارهای آنلاین، باعث شده است تا تولید و مدیریت محتواربه یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک کسب‌وکار تبدیل شود. برای داشتن یک محتوای مناسب و جذب ببیننده، به‌کارگیری موسیقی در پس‌زمینه‌ی آن بسیار مفید واقع می‌شود. یک موسیقی‌ خوب و مرتب با محتوا، باعث جذب کاربران شده و افراد بیشتری از محتوای تولیدشده‌‌ی شما دیدن می‌کنند.

امروزه بسیاری از کاربران بدون درنظر گرفتن قانون کپی‌رایت، انواع موسیقی‌ها را دانلود کرده و با دیگران به اشتراک ‌می‌گذارند. بسیاری از شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام، با موسیقی‌هایی که قانون کپی‌رایت را رعایت نکرده‌اند، برخورد می‌کند. در این مقاله قصد داریم تعدادی از منابع معتبری که موسیقی‌هایی بدون کپی‌رایت در اختیار کاربران قرار می‌دهند را بررسی کنیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

copy-right musics

کپی رایت چیست؟

کپی رایت یا حق تکثیر به معنای الگوبرداری و تکثیر یک اثر بدون اجازه‌ی صاحب آن اثر است. بسیاری از آثار به دلیل هزینه‌ای که دارند، بدون اجازه‌ی خالق آن، کپی و به صورت رایگان انتشار می‌شوند. برای اینکه از کپی رایت جلوگیری شود، قانونی به نام قانون کپی رایت در سرتاسر جهان ایجاد شد تا از هرکسی که بدون اجازه‌ی خالق اثر، دست به کپی و انتشار آن می‌زند، جلوگیری شود. این قانون، مجازاتی را برای شخص کپی‌کننده درنظر گرفته است که تا سه ماه الی یک سال حبس را به دنبال دارد به شرطی که آن شخص موارد زیر را انجام داده باشد:

 • به کار بردن نام، عنوان و نشانه‌ ویژه‌ معرف یک اثر، برای یک اثری دیگر
 • هرگونه تغییر و تحریف در اثرهای مورد حمایت این قانون و نشر آن
 • چاپ و نشر ترجمه شخص دیگری را بدون اجازه به نام خود یا شخص دیگر
 • نسخه‌‌برداری، ضبط یا تکثیر آثار صوتی که روی صفحه، نوار یا هر ابزاری دیگر ضبط شده است بدون اجازه‌ صاحبان، تولیدکنندگان انحصاری

هدف اصلی قانون کپی رایت، حفاظت از زمان، تلاش و خلاقیت خالق اثر است. در بسیاری از کشور‌ها این قانون به صورت سفت و سخت در حال اجرا است و شخص کپی‌کنند، مجرم شناخته شده و طبق ماده‌های ذکرشده در این قانون، مجازات می‌شود.

copy right

قانون کپی رایت در اینستاگرام

بسیاری از شبکه‌های اجتماعی برای حفظ آثارهای خلق شده و جلوگیری از کپی‌رایت‌شان، قوانینی را در فضای خود ایجاد کرده و از آن پیروی می‌کنند. یکی از این شبکه‌های اجتماعی که بسیار در بین کاربران محبوب شده است، اینستاگرام نام دارد.

کپی رایت یکی از قوانینی است که اینستاگرام از آن پیروی می‌کند.  اگر شما بدون اجازه و یا مجوز بخواهید یک موزیک، ویدیو و یا چیز دیگری که مالک آن نیستید را در اینستاگرام نشر دهید، مخالف قانون کپی رایت عمل کردید و با ارور کپی رایت در اینستاگرام مواجه می شوید و اینستاگرام پست شما را به‌طور خودکار حذف می‌کند.

instagram copy-right

اینستاگرام برای پیروی از قانون کپی‌رایت و جلوگیری از نقض آن، توسط یک‌سری الگوریتم‌های خاص موارد نقض شده را بررسی کرده و اقدام به حذف آنها می‌کند. این موارد می‌تواند شامل هرچیزی از جمله: موسیقی، عکس، فیلم و… باشد. اینستاگرام در هر آپدیت خود، برنامه‌های الگوریتمی خود را به‌روز کرده و توسط این الگوریتم‌های جدید، روی موارد کپی شده از جمله موسیقی‌های روی ویدیوها، واکنش نشان می‌دهد و بعد از آپلود پست، فورا اقدام به حذف آن می‌کند.

طی دو سه سال گذشته، اینستاگرام قانونی را تحت عنوان “به‌روزرسانی‌ها و دستورالعمل‌ها برای قراردادن موسیقی در ویدیو” منتشر کرده است که طبق این قانون، هرکسی بدون اجازه و مجوز اقدام به منتشر کردن محتوایی کند، اینستاگرام فورا اقدام به حذف آن می‌کند. حتی اگر وسط لایو شروع به پخش موسیقی‌ای بکنید که اجازه‌ی انتشار آن را ندارید، اینستاگرام، لایو شما را متوقف می‌کند.

برخی از این قوانین جدید اینستاگرام عبارت‌اند از:

 • موسیقی در استوری و اجرای موسیقی زنده سنتی (به عنوان مثال، فیلمبرداری از یک هنرمند یا گروه در حال اجرای زنده) مجاز است.
 • هرچه تعداد ترک‌های ضبط‌شده در یک ویدیو بیشتر باشد، احتمال محدود شدن آن بیشتر می‌شود. به همین دلیل، کلیپ‌های کوتاه‌تر از موسیقی توصیه می‌شود.
 • همیشه باید یک جزء بصری در ویدیوی شما وجود داشته باشد. صدای ضبط شده نباید هدف اصلی ویدیو باشد.

پس دقت داشته باشید، پست‌هایی که منتشر می‌کنید یا باید از استعداد و خلاقیت خودتان استفاده کرده و یا با ذکر منبع و ناشر، اقدام به انتشار آن کنید.

راه‌حل انتشار موسیقی‌های بدون کپی رایت

یکی از راه‌های داشتن یک محتوای خوب و منسجم که توجه ببیننده را به خودش جلب کند، استفاده از موسیقی در پس‌زمینه‌ی آن است. موسیقی سبب جذاب‌تر شدن محتوای‌تان می‌شود. شما حتی می‌توانید در تبلیغات کسب‌وکار خود، از موسیقی‌های مرتبط استفاده کنید تا محتوای‌تان به صورت جذاب‌تر با کاربران به اشتراک بگذارید. ولی هر موسیقی‌ای خالق‌شده‌ی یک ذهن هنرمند و خلاق است. بنابراین هر اثر هنری‌ای، هزینه‌ای دارد و شما نمی‌توانید همینطوری و بدون کسب اجازه از خالق آن، از آن استفاده کنید.

همانطور که گفته شد، کپی رایت یکی از قوانین مهم در کشورهاست و برای نقض‌کنندگان آن، مجازاتی در نظر گرفته شده است. شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام، از پیروی‌کنندگان این قانون هستند. از طرفی با کپی رایت نکردن یک اثر، درواقع به خالق آن احترام گذاشته‌ایم.

ممکن سوال پیش بیاید که چون حق کپی رایت را نداریم پس چگونه می‌توانیم محتوایی را که اثر ما نیست در شبکه‌های اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذاریم؟

برای پاسخ به این سوال، دو راه‌حل وجود دارد:

 • راه اول، موسیقی یا محتوایی که قصد انتشار آن را دارید، نام منبع یا سازنده‌ی آن را ذکر کنید.
 • راه دوم، از موسیقی‌ها و محتواهایی استفاده کنید که خالق آن هیچ مشکلی با کپی رایت آن ندارد.

منابع بدون کپی رایت در اینستاگرام

بسیاری از سایت‌ها، منبع خوبی برای دانلود موسیقی هستند. این سایت‌ها با رعایت قانون کپی رایت، موسیقی‌هایی در اختیار شما قرار می‌دهد که بدون هیچ دردسر و مشکلی می‌توانید از آنها در تولید محتوای‌تان به‌کار ببرید و اینستاگرام اخطاری به شما نخواهد داد.

چند منبع بدون کپی رایت:

 • audiojungle.net
 • mixkit.co
 • premiumbeat.com
 • freemusicarchive.org
 • audionautix.com
 • epidemicsound.com
music sites

audiojungle.net

یکی از منابع موسیقی که بدون کپی رایت به کاربران ارائه می‌شود، audiojungle است. شما در این سایت شما می‌توانید انواع موسیقی مانند هوی متال، پاپ، راک و… را از طریق این سایت دنبال کنید.

mixkit.co

سایت mixkit، کتابخانه‌ی بزرگ موسیقی است که بدون کپی رایت بسیاری از موزیک‌ها را در تمام سبک‌ها در اختیار کاربران گذاشته است.

premiumbeat.com

این سایت موزیک‌هایی در سبک‌های مختلف و دسته‌بندی شده را به صورت پولی در اختیار شما قرار می‌دهد. برای دریافت نسخه‌ی رایگان آهنگ‌ها می‌توانید به سایت www.premiumbeat.com/free-music مراجعه کنید.

freemusicarchive.org

سایت free music archive تحت FMA شناخته می‌شود و آهنگ‌هایی به طور رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد ولی یادتان باشد هنگام انتشار محتوا، نام هنرمند یا صاحب اثر را ذکر کنید.

audionautix.com

سایت audio nautix، با قرار دادن موزیک‌هایی رایگان و به فرمت mp3، به یکی از سایت‌های محبوب بدون کپی رایت در بین کاربران شناخته شده است. شما در این سایت می‌توانید سبک محبوب‌تان را انتخاب کرده و به راحتی شروع به دانلود آن کنید.

epidemicsound.com

یکی از سایت های مورد علاقه کاربران برای یافتن موسیقی پس‌ زمینه با کیفیت بالا برای ویدیو است. از ویژگی این سایت که سبب محبوبیت آن در بین کاربران شده است می‌توان به فرآیند سریع و آسان پیدا کردن آهنگ بدون کپی رایت متناسب با ویدیوی شما، اشاره کرد. این سایت تمام موزیک‌ها بدون کپی رایت قرار داده است. ولی برای ورود به سایت Epidemic Sound نیاز است که با فیلترشکن وارد شوید.

حرف آخر

تیم دیجیتال مارکتینگ وب جامه در این مقاله قصد داشت تا برای جلوگیری از کپی رایت و آشنایی شما عزیزان با قانون‌ کپی رایتینگ اینستاگرام، ضمن ذکر نکات مهم در این مورد، به معرفی تعدادی سایت معتبر و بدون کپی رایت برای شما عزیزان پرداخته است تا شما بتوانید از این پس با استفاده از این منابع، موسیقی‌های جذاب و مناسب برای محتوای خود انتخاب کنید. امیدواریم این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. ممنون از اینکه تا انتهای این مقاله همراه ما بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 1 =