دیجیتال مارکتینگ

10 گام موثر برای افزایش تعامل در اینستاگرام

افزایش تعامل در اینستاگرام

اینستاگرام یکی از شبکه‌های اجتماعی محبوب در عصرحاضر شناخته می‌شود. شما علاوه‌بر اشتراک عکس‌ها و فیلم‌های خودتان و ارتباط با دیگران، می‌توانید کسب‌وکار خود را به صورت آنلاین با اینستاگرام مدیریت کنید. با انتشار پست و استوری‌های متنوع، در خصوص کالاها و خدمات کسب و کارتان در فضای اجتماعی اینستاگرام، جذب مشتری کرده و به صورت آنلاین یک بازاریابی برای خودتان ایجاد می‌کنید.

یکی از راه‌های فروش کالاها و خدمات‌تان، تبلیغات است. شما با تبلیغات جذابی که ارائه می‌دهید، سبب جذب کاربران بیشتر و بالاتر رفتن تعداد فالوورها، لایک‌ه و کامنت‌های پیج‌تان می‌شوید. در نتیجه افراد بیشتری محصولات شما را شناخته و درخواست سفارش می‌دهند.

در این مقاله با ما همراه باشید تا 10گام آسان برای افزایش تعامل در اینستاگرام را شما عزیزان بررسی کنیم.

افزایش تعامل در اینستاگرام

مطالبی که قرار است باهم بررسی کنیم:

نرخ تعامل در اینستاگرام

به مجموعه مشارکت‌ها و ارتباطات در اینستاگرام، نرخ تعامل گفته می‌شود. این ارتباطات شامل ارتباط شما با کربران حاضر در اینستاگرام است که از طریق لایک‌ها و کامنت‌ها صورت می‌گیرد.

اینستاگرام برای محاسبه نرخ تعامل یک الگوریتم خاصی دارد. این الگوریتم براساس تعداد فالورها، لایک‌ها، کامنت‌ها و اشتراک‌گذاری مطالب‌تان با دیگران محاسبه می‌شود. هر چه این نرخ تعامل بیشتر باشد، پست‌های پیج‌تان راحت‌تر در بخش اکسپلور قرار می‌گیرد و کاربران زیادی با پیج شما آشنا می‌شوند.

چرا نرخ تعامل در اینستاگرام مهم است؟

تا حالا دقت کرده‌اید، افراد داخل پست‌ها و یا استوری‌هایشان شما را دعوت به لایک و فالو کردن، می‌کنند؟ آیا می‌دانید دلیل این کارشان چیست؟

فرض کنید شما نیاز به پول دارید و خانه‌تان را به فروش می‌گذارید. افراد زیادی از خانه شما بازدید می‌کنند ولی آن را از شما نمی‌خرند. بعد از مدتی خانه‌تان ارزش فروش خود را از دست می‌دهد و شما به جای سود به ضرر برمی‌خورید.

یک پیج اینستاگرامی، توسط فالوورها و تعداد لایک‌ها و کامنت‌هایشان شناخته می‌شود. اصولا برای صاحب پیجی که قصدش فروش کالاها و خدمات خود است، نرخ تعامل می‌تواند خیلی به سودش باشد و از این طریق بتواند از رقیبان خود یک – هیچ جلو بزند. وقتی کاربران با پیج شما آشنا می‌شوند و پست‌های شما را لایک و از استوری‌هایتان دیدن می‌کنند، باعث می‌شود روز به روز به تعداد مشتری‌های‌تان افزوده شده و موجب سود در کسب‌وکارتان شود.

گام‌های افزایش تعامل در اینستاگرام

برای اینکه کسب‌وکار انلاین خود را به سوددهی در اینستاگرام برسانید، باید ارتباط خودتان را با کاربران بیشتر کنید. به عبارتی، هرچه ارتباط شما با کاربران بیشتر باشد، درآمد بیشتری کسب می‌کنید.

برای اینکه نرخ تعامل را در اینستاگرام افزایش دهید، ما به شما چند گام را یاد می‌دهیم.

گام اول – محتوای مناسب

برای داشتن محوتای مناسب باید گام‌های زیر را طی کنید:

  • محتوای‌تان را با کیفیت بالایی منتشر کنید.
  • اگر محتوای‌تان شامل عکس و فیلم است، از طریق نرم‌افزارهای ادیت به آنها شاخ و برگ بدهید.
  • متنی مناسب و خوب را برای کپشن درنظر بگیرید.

گام دوم – فالوور فیک نداشته باش!

یکی از راه‌های شناخته شدن پیج‌ کسب‌وکارتان، تعداد فالوورهای‌تان است. داشتن فالوورهای زیاد به نفع شما است. بعضی‌ها با خود فکر می‌کنند که چون جذب فالوور زمانبر است پس داشتن فالوورهای فیک به‌صرفه خواهد بود در حالی‌که این طرز فکر به کل اشتباه است.

فالوور فیک یعنی کسی آن پیج را اداره نمی‌کند و چون تعاملی توسط آن فالوور در پیج‌تان رخ نمی‌دهد، پس نرخ تعامل‌تان کاهش پیدا می‌کند و این به‌ضرر شما و کسب‌وکارتان است. بنابراین تا می‌توانید ا جذب فالوورهای فیک جلوگیری کرده و اگر آنها را فالو کردید، اقدام به حذف‌شان کنید.

گام سوم – چینش منظم پست‌ها.

یکی از قالب‌های قشنگی که می‌توانید برای پیج‌تان داشته باشید، چینش پست‌هایتان است. سعی کنید موضوع مطالب را پراکنده به اشتراک نگذارید. مثلا اگر کالاها و خدمات‌تان، شامل لباس، جواهر و کیف و کفش است، یک ستون را مخصوص لباس، ستون وسط را مخصوص جواهرات و ستون آخر را مخصوص کیف و کفش قرار دهید. اینطوری کاربران راحت‌تر می‌توانند دنبال کالای موردنظرشان باشند و به همین سبب بازدید پیج بالا رفته و سبب جذب کاربر می‌شود.

گام چهارم – زمان مناسب برای گذاشتن پست

بهتر است پست‌هایتان را در زمان‌هایی که اینستاگرام بیشترین بازدید را دارد، به اشتراک بگذارید. یکی از راه‌های متوجه شدن زمان مناسب، نظرسنجی از خود فالوورهایتان است. شما می‌توانید داخل استوری از طریق باکس‌های Question و Poll از فالوورهای‌تان بپرسید که چه ساعتی برای گذاشتن پست بهتر است.

گام پنجم – استفاده از هشتگ‌ها

وقتی مطالب درباره‌ی یک موضوع زیاد می‌شود، افراد با گذاشتن هشتگ در پشت موضوع، آن را جست‌وجو می‌کنند. در این بین اگر شما هشتگ‌گذاری مناسب را انجام داده باشید، محتوای‌تان دربین مطالب جست‌وجو شده قرار می‌گیرد و به این ترتیب کاربران پیج شما را شناخته و آن را دنبال می‌کنند.

بنابراین هشتگ‌‌گذاری از جمله گام‌های افزایش بازدید محتوای‌تان است. با نوشتن هشتگ‌های مناسب زیر پست‌تان می‌توانید محتوای‌تان را برای کسانی که شما را دنبال نمی‌کنند، در اختیارشان قرار دهید.

گام ششم – همکاری با پیج‌های مشابه

یکی دیگر از گام‌های افزایش تعامل، معرفی و تگ شدن شما در پیج‌های مشابه محتوای‌تان است. سعی کنید با این پیج‌ها همکاری کنید. تولید محتوای یکسان انجام دهید و همدیگر را در پست‌ها تگ کنید تا از این طریق پیج‌تان شناخته شود.

گام هفتم – جذب مخاطب از دیگر شبکه‌های اجتماعی

درست است که شبکه‌های اجتماعی مستقل ازهمدیگر هستند ولی شما می‌توانید از طریق شبکه‌های اجتماعی‌ای مثل تلگرام، توئیتر و…، جذب مخاطب کنید. دراین شبکه‌ها مثل پل‌های ارتباطی هستند.

برای مثال محتوای‌ پیج‌تان درباره‌ی موسیقی است. شما میتوانید تیکه‌ای از موزیک را درست کرده و در اینستاگرام قرار دهید و لینک دانلود را در کانال تلگرامی‌تان بارگذاری کنید.

گام هشتم – استفاده از تمام پلتفرم‌ها و امکانات اینستاگرام

اینستاگرام در هر آپدیت خود، امکاناتی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که در افزایش تعامل به‌کار می‌آید. مثلا شما می‌توانید با استفاده از باکس‌هایی مثل Question، Quiz و Poll در استوری‌هایتان، با کاربران‌تان ارتباط برقرار کنید.

سعی کنید از کاربران‌تان سوال بپرسید، لایو برگذار کنید، نظرسنجی انجام دهید و برای‌شان چالش یا مسابقه تعیین کنید برای هر کدام جایزه‌ای درنظر بگیرید. با اینکار کاربران بیشتری جذب پیج‌تان می‌شوند و شما را دنبال می‌کنند.

گام نهم – انتشار محتوای فان

سعی کنید درکنار محتوای پیج‌تان، مطالب فان هم انتشار کنید. مثلا اگر مطالب پیج‌تان جنبه‌ی آموزشی دارند، خوب است که گاهی وقت‌ها محتوایی از پشت صحنه‌هایتان انتشار کنید تا کمی خنده را مهمان لب‌های دنبال‌کننده‌هایتان بکنید.

گام دهم – پاسخ دادن به مخاطبان در کامنت‌ها و دایرکت‌ها

این‌کار یکی از گام‌های افزایش تعادل است. فکر نکنید که با داشتن دنبال‌کننده‌های فراوان دیگر لازم به پاسخ‌دهی در کامنت‌ها و یا دایرکت‌ها نیست. درواقع یکی از راه‌های ارتباط با مخاطبان‌تان، از طریق دایرکت و کامنت است. اگر مخاطبان زیادی شما را دنبال می‌کنند و توانایی پاسخ‌دهی به همه‌ی آنها را ندارید، تا جایی که می‌شود، به سوالات مهم و کاربردی مخاطبان‌تان پاسخ بدهید. با این‌کار به آنها نشان می‌دهید که برای نظرات‌شان ارزش قائل هستید.

سوالات متداول

در این بخش به برخی از سواات شما عزیزان می‌پدازیم:

چه‌کار کنم برای اینکه تعداد کامنت‌هایم زیاد شود؟

می‌توانید از مخاطبان خود در کپشن سوال بپرسید و یا مسابقاتی برحسب بیشترین کامنت برگذار کنید تا آنها را راغب به نوشتن کامنت کنید.

آیا با این گام‌ها می‌توانم مخاطبان بیشتری جذب کنم؟

تعامل با جذب کردن متفاوت است. ما گام‌هایی را در اختیار شما قرار دادیم تا با استفاده از این گام‌ها، نرخ تعامل‌تان را بالا ببرید. با بالارفتن رفتن تعامل شما، اینستاگرام محتوای شما را در اکسپلور قرار داده و از این طریق کاربران با پیج شما آشنا شده و آن را دنبال می‌کنند. جذب شدن هم یکی از تاثیرات همین تعامل است.

حرف آخر

از آنجایی که امروزه کسب‌وکارهای آنلاین درحال توسعه‌اند، حضور داشتن در شبکه‌های اجتماعی مفید بوده و یک ضرورت برای کسب‌وکارها به‌شمار می‌رود. کسب‌وکارهای آنلاین از طریق جذب مخاطب می‌توانند محصولات‌شان را به فروش برسانند و از این طریق به سوددهی برسند. یکی از این راه‌های موفقیت در عرصه‌ی کسب‌وکار، تعامل در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام بود.

تیم دیجیتال مارکتینگ وب‌جامه سعی داشت در این مقاله، مطالبی را در اختیار شما عزیزان قرار بدهد که سبب پیشرفت و رشدتان در زمینه‌ی شبکه‌های اجتماعی شود. ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. شاد و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + هفت =