سئو

بهترین ابزار سئو ایرانی – معرفی و بررسی

best seo tools

خودتان بهتر می‌دانید که سئو برای دیده شدن و شناخته شدن کسب و کار و سایتتان اهمیت زیادی دارد اما تمام نکات سئویی برای سایت بدون استفاده از ابزار های سئو کاری زمان‌گیر و بدون کیفیت است که ممکن است حتی نتیجه بد و مخربی برای سایت داشته باشد اما این ابزار ها برای تسهیل کردن کار با سئو و رعایت کردن نکات بهینه کردن سایت وارد عرصه شده‌اند و برای دلایل زیادی استفاده می‌شوند، اگر شما هم از دسته افرادی هستید که مسائل زیر برایتان به وجود آمده است تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا با بهترین ابزار سئو ایران آشنا شوید.

 • ممکن است برای انتخاب کلمه کلیدی خود دچار سردرگمی شده باشید
 • ممکن است بعد از انتخاب کلمه کلیدی شما بخواهید عملکرد دیگر رقبای خود را زیر نظر داشته باشید
 • اگر بخواهید لینک های داخلی و خارجی سایت خود را مدیریت کنید
 • اگر بخواهید بدانید رقبای شما از چه کلمه کلیدی بازخورد و یا فروش بهتری دارند

و مسائلی از این قبیل که تنها با استفاده از ابزارهای سئو تا حد زیادی راحت و حل شدنی است و به شما کمک می‌کند تا اطلاعات به دست آمده را به راحتی بررسی و آنالیز کنید.

در این مقاله به عناوین زیر پرداخته می‌شود:

ابزار سئو چیست؟ چه کاربردی دارد؟

برای سئو کردن سایت می‌توانید با کمک گرفتن از ابزارهای سئو عملکرد بهتری داشته باشید، شما حتی اگر دانش تخصصی در این حوزه دارید نیز این ابزارها کمک موثری به پیشرفت و تسریع عملکردتان خواهد داشت. ابزارهای سئو با استفاده از ربات ها و خزنده ها و الگوریتم هایی که توسط تیم های برنامه نویسی ایجاد شده‌اند به جمع آوری داده های مورد نیاز برای بهبود عملکرد سایت می‌پردازند. از طریق این ابزارها در واقع می‌توان سایت را از جنبه های مختلف بررسی و تحلیل نمود، با این بررسی ها می‌توانید اطلاعات خوبی راجع به چگونگی عملکرد خود سایت و حتی رقبای حوزه کاریتان به دست آورید و در برخی موارد ابزارهای سئو می‌توانند قوی عمل کنند و نقاط قوت و ضعف رقبایتان را به شما نشان دهند.

دلیل استفاده از ابزار سئو

پیشرفت در حوزه سئو و بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو نیازمند اقداماتیست که به صورت دستی وقت گیر و خسته کننده هستند و بدون استفاده از ابزارهای سئو دقیق نخواهد بود، اقداماتی مانند پیدا کردن کلمه کلیدی سایت، با ابزار های سئو شما می‌توانید کدام یک از بخش های سایت شما به خوبی کار می‌کند و کدام بخش های سایت نیاز به اقدامات اصلاح کننده دارد، همچنین می‌توانید سایت خود را با رقبای خود مقایسه کنید و از فرصت های سایت خود در مقابل رقیبتان در راستای بهبود سایت استفاده کنید و در بازار از آن پیشی بگیرید.

وظیفه برخی از این ابزارها نشان دادن ضعف ها و حفره های سایتتان است به طوری که شناسایی این نواقص در سایت کار زمان‌گیر و یا هزینه بری است، اما با استفاده از ابزارهای سئو با کمترین هزینه و کمترین زمان انجام شدنیست. برای مثال یکی از ابزارهای سئو که در واقع یک خزنده است با وارد شدن به بخش های مختلف سایت و بررسی سایت اگر به مشکلی برخورد کرد مشکلات را به شما گزارش می‌دهند.

این ابزارها معمولا مشکلات زیر را پوشش می‌دهند:

 • صفحات یتیم (orphan page همان صفحاتی هستند که به آن ها هیچ لینکی داده نشده و در اصل راهی برای ورود به این صفحات وجود ندارد)
 • لینک های خراب (broken links)
 • صفحاتی که توضیحات متا ندارند
 • صفحاتی که دارای عنوان های از دست رفته هستند
 • خطاهای سرور

با نمایش دادن این خطاها مدیر سایت می‌تواند به صورت آگاهانه برای بهبود سایت خود اقدامات موثر انجام دهد. بنابراین ابزارهای سئو تاثیر مهمی در بهینه شدن سایت شما دارند که با مثال بالا قابل درک تر می‌باشد. البته ناگفته نماند که این ابزارها دقت بالایی دارند اما امکان خطا نیز در آن ها وجود دارد و بهتر است شما تنها با تکیه بر گزارش های ابزارهای سئو در سایت خود تغییرات ایجاد نکنید چراکه این ابزار ها برای سهولت کار با سئو طراحی شده‌اند این ابزارها انعطاف پذیری مغز انسان را ندارند و اگر فقط به این ابزارها وابسته باشیم خلاقیت را از ما می‌گیرند

انواع ابزار سئو

ابزار سئو بر اساس کارایی انواع مختلفی دارند هر کدام از این ابزارها وظیفه بهینه کردن بخشی از سایت را دارند که در شکل زیر به طور مختصر توضیح داده شده، برای مثال ابزارهای بررسی سرعت سایت بر روی بالاتر رفتن سرعت سایت موثر هستند.

مقایسه ابزارهای سئو ایرانی و خارجی

ابزارهای سئو انواع مختلف ایرانی و خارجی دارند که هرکدام از این ابزارها می‌توانند رایگان و یا پولی باشند البته که ابزارهای خارجی سئو از مشابه ایرانی آن ها بهتر و قوی تر می‌باشند به دلیل اطلاعات جامعی که با استفاده از خزنده ها به دست می‌آورند می‌توانند در سئو خارجی بسیار قدرتمند تر از مشابه ایرانی خود باشند اما قیمت بالای ابزارهای خارجی و تحریم بودن کشور ایران در برخی از ویژگی های این ابزارها مانع استفاده ایرانی ها می‌شود. اما بسیاری از ابزارهای خارجی بعضی از ویژگی های خود را به صورت رایگان در زمان محدود به کاربران خود ارائه می‌دهند.

ابزارهای ایرانی سئو که مشابه نسخه های خارجی می‌باشند اما کمی ضعیف تر از ورژن های خارجی عمل می‌کنند، این ابزارها نیز به مدت محدود به کاربران دسترسی های دمو و رایگان می‌دهند این ابزارها برای کاربران ایرانی از لحاظ هزینه بسیار به صرفه‌تر هستند و به تمام ویژگی های آن ها می‌توان دسترسی داشت. همچنین ابزارهای ایرانی بر خلاف ابزارهای خارجی دارای پشتیبانی و تیم مشاوره می‌باشند که با بروز هرگونه مشکل می‌توانید با آن ها تماس بگیرید و پشتیبانی ابزارها بهره‌مند شوید.

بهترین ابزارهای سئو خارجی

یکی از نقاط قوت ابزارهای خارجی نسبت به ایرانی بر روی سئو off-page می‌باشد چرا که این ابزارها با در دست داشتن سرورهای قدرتمند و متعدد می‌توانند اطلاعات و داده های بسیاری را به دست آورند و با بررسی قوی بک لینک های یک سایت در سرار وب و آنالیز کلی سایت از همه جوانب اعم از سئو تکنیکال و سئو داخلی و خارجی به بهینه شدن سایت شما و رتبه بندی بهتر در نتایج گوگل کمک کنند. در ادامه بهترین ابزار های سئو خارج از ایران را به شما معرفی می‌کنیم:

1. ابزار سئو سرچ کنسول

شاید بتوان گفت مهمترین ابزار رایگان برای سئو کردن صفحات سایت گوگل سرچ کنسول می‌باشد که به شما برای تحلیل و بررسی رایگان سئو سایت خود کمک موثری می‌کند این ابزار به دلیل اینکه توسط خود گوگل معرفی شده است می‌تواند توسط تمام کسانی که به مدیریت سایت دسترسی دارند مورد استفاده قرار بگیرد. گوگل سرچ کنسول در واقع یک کانال ارتباطی بین گوگل و مدیران وبسایت است این ابزار به مدیران سایت کمک می‌کند که به طور روزانه سایت خود را زیر نظر بگیرند و بررسی و تحلیل کنند و همچنین مدیران وبسایت ها می‌توانند خطاها و ارور هایی که گوگل برایشان فرستاده را مشاهده کنند گوگل سرچ کنسول برای این خطاها راه حل هایی نیز پیشنهاد داده است.

2. ابزار سئو ahrefs

این ابزار یکی از ابزارهای کاربردی است همانطور که از اسمش پیداست سئوی لینک ها و بک لینک های سایت و تمام لینک هایی که به سایت متصل می‌شود را انجام می‌دهد و گزارشی کامل از آن ها به شما نشان می‌دهد. برای کار با این ابزار تنها کافیست اسم سایت خود را وارد کنید و تمام اطلاعاتی که از لینک ها و تمامی لینک هایی که به سایت شما داده شده است را مشاهده کنید حتی نوع لینک ها که فالو یا نوفالو (follow , no follow ) هستند مشخص است و سپس می‌توانید با ابزار های قوی ahrefs استراتژی سئو خارجی خود را انجام دهید.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید هزینه های خریداری ابزار سئو از این سایت به شکل زیر می‌باشد :

ahrefs-seo-tools

3. سایت moz

سایت ماز یک ابزار سئو بسیار کاربردی است این سایت برای تحلیل کلمات کلیدی استفاده می‌شود اما با آی‌پی ایران نمی‌توان به این سایت وارد شد با ورود به اینن سایت می‌توانید از بسیاری از خدمات سئویی آن به صورت رایگان بهره‌مند شوید به طور مثال می‌توانید در حوزه کاری خود با وارد کردن کلمه کلیدی در این سایت رقبای خود را شناسایی و فعالیت آن هارا بررسی کنید و همچنین کلملت کلیدی طولانی تر و تخصصی تری برای سایتتان انتخاب کنید و یا دامنه خود و یا رقیب خود را بررسی کنید ولی برای استفاده تخصصی تر از این سایت بعد از ثبت نام در این سایت می‌توانید از نسخه حرفه‌ای این سایت بهره‌مند شوید.

در تصویر زیر هزینه های خریداری از این سایت به شکل زیر می‌باشد:

moz-seo-tools

4. ابزار SEMrush

یکی دیگر از ابزار های محبوب و قوی در این حوزه ابزار SEMrush است که بسیار حرفه‌ایست اما متاسفانه ایران را تحریم کرده است، این سایت یک سایت کاربردی و جامعی در حوزه سئو می‌باشد با استفاده از این سایت اقداماتی مانند تحلیل رقبای سایت و بررسی نتایج ارگانیک و جستجوی غیر ارگانیک و تبلیغاتی و تجزیه و تحلیل ترافیک سایت انجام می‌گیرد و با کمک این سایت می‌توانید رتبه بندی سایت خود را در نتایج گوگل بهبود ببخشید. برای استفاده از این ابزار حرفه‌ای می‌توانید از فیلترشکن ها استفاده کنید و بهتر است آی‌پی شما ثابت باشد.

در تصویر زیر هزینه های سایت SEMrush را قرار داده ایم:

semrush-seo-tools

معرفی ابزارهای سئو ایرانی

با استفاده از ابزار های ایرانی دیگر چالش هایی که برای استفاده از ابزارهای خارجی گفته شد را نخواهید داشت این ابزارها با توجه به اینکه برای فارسی زبانان ساخته شده‌اند از زبان فارسی و از لوکیشن فارسی پشتیبانی می‌کنند و اتفاقاً ابزارهای ایرانی برای کار با سایت های ایرانی و کمک کردن به سایت برای بهینه شدن سازگار تر می‌باشد و همچنین بحث مهم پشتیبانی و بروز رسانی این ابزارها و قابل اعتماد بودن در ابزارهای ایرانی وجود دارد و همچنین اکثر این ابزار های ایرانی 7 روز مهلت تست رایگان دارند.

1. ابزار ایرانی میزفا تولز

ابزار سئو ایرانی میزفا تولز یکی از بهترین سرویس های ایرانی است که با استفاده از این ابزار می‌توانید به راحتی رقبای خود را شناسایی و رفتارشان را زیرنظر بگیرید نقاط ضعف و قدرت آنها را بشناسید و از نقاط رشد آن ها برای رشد خودتان استفاده کنید و از نقاط ضعف آن ها درس بگیرید. این سایت از خزنده هایی که استفاده می‌کند که با کاوش در سایت می‌توانند خطاهای سایت را پیدا کنند و به شما نمایش دهند شما در این مرحله باید در راستای حل مشکلات سایت خود تلاش کنید و در صورت حل کردن آن ها دوباره به کمک میزفا تولز می‌توانید خزنده های سایت را فعال کرده و اگر درست خطا هارا از بین برده باشید خطاهای سایت شما کمتر شده است.

یکی دیگر از سرویس های کارآمد این سایت پیدا کردن و معرفی کلمات کلیدی است که مخاطب زیاد و پر جستجو دارد شاید خیلی از کلمات طولانی باشند که دور از ذهن هستند اما پر مخاطب باشد، سرویس میزفا این کلمات را در اختیار شما می‌گذارد تا از این فرصت برای رشد نتایج ارگانیک و سایت خود استفاده کنید .

 • ابزار ردیابی و تحقیق کلمات
 • ابزار محتوا
 • ابزار مقیاس
 • ابزار خزش و واکاوی سایت
 • ابزار پیوند
 • ابزار گزارش‌گیری
mizfa-persian-seo-tools

2. ابزار ایرانی KWrank

ابزار ایرانی KWrank یک ابزار مفید و کاربردی برای آنالیز و بررسی سایت است یکی از ویژگی های این سایت بخش ابزارهای رایگان است که به کاربر اجازه آنالیز و بررسی سایت را به طور رایگان می‌دهد، این سرویس صفحات سایت و کلمات کلیدی را بررسی می‌کند با استفاده از این ابزار می‌توانید جایگاه کلمه کلیدی و رتبه سایت را به صورت نموداری مشاهده کنید و روند پیشرفت سایت خود را زیر نظر داشته باشید و همچنین می‌توانید جایگاه رقبای خود را در بررسی کنید.

 • بررسی کلمه کلیدی به صورت لحظه‌ای
 • مشاهده تراکم کلمه کلیدی سایت
 • کلمات کلیدی پیشنهادی و پیدا کردن کلمه
 • نگهداری اطلاعات به صورت همیشگی
 • مشاهده رتبه سایت و سایت رقبا در یک لحظه
 • و بسیاری از قابلیت های دیگر
kwrank-persian-seo-tools

3. ابزار ایرانی rankfind

این ابزار یکی از جدیدترین سرویس های ایرانیست که در اواخر سال 1400 وارد شده است که خدماتی برای سئو سفید ارائه می‌دهد، این سرویس از ابزار جدیدی به نام “ملخ” رو نمایی کرده است که علت نام گذاری این ابزار به دلیل جهش یکباره سایت شماست به طوری که با درس گرفتن از آزمون و خطا های رقبای خود می‌توانید راهی که آن ها یکساله طی کرده‌اند را در مدت کوتاهی طی کنید. ضمن اینکه این سایت ابزار های سئو سفید دیگری اعم از تحلیل کلمات کلیدی و پیدا کردن دامنه مناسب برای سایت و بسیاری از ابزار های کاربردی دیگر را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. در ادامه چند ابزار که این سایت در اختیارتان می‌گذارد را برای شما به اشتراک میگذاریم:

 • بررسی روزانه رتبه شما در گوگل
 • پیدا کردن کلمه کلیدی
 • دامنه یاب
 • شبیه ساز سرچ کنسول رقبا (ملخ)
rankfind-persian-seo-tools

4. ابزار ایرانی jetseo

ابزار جت سئو یکی از قدیمی ترین ها در ایران است که با این سایت توانایی بررسی صفحات و جایگاه کلمات کلیدی سایت خود را دارید این سایت مانند kwrank ابزار های رایگان برای استفاده کاربران خود قرار داده و همچنین پشتیبانی این سایت از طریق تیکت و تماس و چت امکان پذیر می‌باشد. این سرویس از نظر تجربه کاربری دسترسی های ساده و منظم دارد که به پیدا کردن ابزار های دلخواه کمک می‌کند در ادامه برخی از ابزار های این سایت را برای شما به اشتراک می‌گذاریم:

 • پیدا کردن نقص های محتوای
 • پیشنهاد دادن کلمات کلیدی مناسب
 • بررسی روزانه کلمات کلیدی
 • خطاهای مربوط به لینک ها
 • گزارش دهی از خطاهای سایت
jetseo-persian-tools
ابزار های سئو چه کارهایی انجام می‌دهند؟

درواقع ابزار های سئو برای تحلیل و بررسی سایت شما از نظرهای مختلف کارایی دارند برخی از این ابزار ها نقاط ضعف و قوت سایت را به شما نمایش می‌دهند، برخی از آن ها سرویس هایی از قبیل پیدا کردن کلمات کلیدی برای سایت و کمک به سئو داخلی و خارجی را بر عهده دارند.

تفاوت ابزارهای سئو ایرانی و ابزارهای سئو خارجی چیست؟

ابزارهای ایرانی سئو با سایت های داخلی سازگاری بیشتری دارند به دلیل وجود تحریم امکانات و ویژگی های سایت های خارجی برای کاربران ایرانی و فیلترینگ آن سایت ها برای کاربران ایرانی پیشنهاد می‌شود از سرویس های ایرانی استفاده کنید.

بهترین ابزارهای سئو کدام است؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید نیاز شما از سئو سایت خود مشخص شود تمام ابزار های ایرانی و خارجی دارای امکانات اصلی و مهم برای بهبود سئوی سایت هستند اما در برخی ویژگی ها که در مقاله به آن پرداخته شده است قوی تر و ضعیف تر ظاهر می‌شوند.

آیا ابزار های سئو انواع مختلفی دارند؟

بله این ابزارها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند، ابزارهایی برای بررسی کلمات کلیدی، بررسی رفتار کاربران، بررسی رتبه بندی سایت در گوگل و… ابزارهای متنوع دیگر برای بهینه تر شدن سایت.

در این مقاله به بهترین ابزارهای سئو در داخل و خارج از ایران پرداخته شد همانطور که پیش تر گفته شد ابزارهای متنوعی در این حوزه وجود دارد که شما بر حسب نیاز و سلیقه همچنین بودجه مالی می‌توانید بهترین ابزار را برای بهینه سازی سایت خود و کمک به بهبود رتبه سایت در نتایج گوگل انتخاب کنید و از قابلیت ها و ویژگی های تخصصی این سرویس ها بهره‌مند شوید توجه کنید که با در نظر گرفتن نیاز ها و ضعف ها و قوت های سایت می‌توانید بهترین ابزار را برای سایت خود انتخاب کنید و در راستای پیشرفت در حوزه کاری خود قدم موثری بردارید.

تیم وبجامه نیز در تمامی مراحل راه‌اندازی سایت تا پیشرفت و رشد سایتتان در کنار شما خواهد بود. همچنین اگر شما عزیزان نیازمند تغییر جایگاه ، افزایش فروش و بیشتر دیده شدن کسب و کارتان دارید می‌توانید از خدمات تخصصی سئو و بهینه سازی سایت ما استفاده کرده و با مشاورین ما در ارتباط باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 9 =