افزونه وردپرس, سئو, وردپرس

آموزش نحوه استفاده از اسکیما دستور پخت یا Recipe Schema در وردپرس

همانطور که می‌دانید امروزه استفاده از اسکیما بین مدیران سایت طرفداران‌زیادی‌ را به سمت‌ خود جذب کرده‌‌است. زیرا اسکیما موضوع مطالب شما‌ را برای گوگل مشخص‌ می‌کند و همین‌ امر باعث می‌شود مطالب شما در صفحه‌ی‌ جستجوی‌ کاربران به‌صورت جامع‌تر نمایش داده‌ شود که باعث افزایش‌ نرخ‌ کلیک یا همان CTR بر‌ای سایت‌ شما می‌شود که همین باعث تاثیر غیر‌مستقیم بر بهبود سئو سایت‌ شما می‌شود. اسکیما انواع زیادی‌ دارد که از پرطرفدارترین نوع‌ آن Recipe Schema یا اسکیما دستور‌ پخت‌ را می‌توان نام برد که‌ با استفاده از‌‌ آن ‌می‌توانید دستورهای‌ پخت خود را به‌صورت خاص به‌موتورهای جستجو معرفی کنید. گاهی تشخیص بعضی‌ از موارد برای گوگل دشوار است به عنوان مثال شما دستور پخت یک شکلات را در سایت‌‌ خود قرار می‌دهید و هم‌زمان یک فیلم به اسم شکلات‌ اکران می‌شود اگر شما از اسکیما دستور پخت استفاده‌ کنید گوگل به‌راحتی تشخیص‌ می‌دهد که مطلب‌ شما درباره‌ی‌‌ دستور‌پخت است نه فیلم!!!

ما در این مقاله نحوه‌ی افزودن و استفاده از اسکیما دستور پخت در وردپرس را به‌صورت‌ کامل آموزش‌ می‌دهیم. با ما همراه باشید.

recipe schema

کار اصلی اسکیما ارائه اطلاعات دقیق‌تر در مورد نوشته و پست های شما به گوگل است از همین جهت اگر می‌خواهید که سئو بهتری داشته باشید و موتورهای جستجو بهتر مطالب شما را برای جستجوی کاربران دسته بندی کنند لازم است که از اسکیما استفاده کنید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

اگر با نصب افزونه وردپرس آشنا نیستید پیشنهاد می‌کنیم که مقاله‌ی (آموزش نحوه نصب افزونه در وردپرس) را مطالعه نمایید و توجه داشته باشید که بعضی‌از قالب‌های وردپرس به‌صورت پیش‌فرض اسکیما را در قابلیت‌های‌ خود دارا می‌باشند

نحوه‌قرار دادن اسکیما دستور پخت با استفاده‌از افزونه‌ی All In One Schema Rich Snippets

 All In One Schema Rich Snippets

افزونه‌ All In One Schema Rich Snippets با بیش از 90 هزار نصب فعال یکی از محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین افزونه‌های اسکیما در وردپرس می‌باشد. فعال‌ کردن و استفاده از این افزونه بسیار راحت می‌باشد.

در قدم اول باید افزونه “All In One Schema Rich Snippets” را از مخزن وردپرس دانلود و فعال نمایید.

wordpress schema plugin

پس از فعال‌سازی این افزونه اسکیما در وردپرس ما قرار دارد. اکنون باید یک دستور پخت را اضافه‌کنیم تا نحوه‌ی قرار دادن اسکیما نمایش داده شود. به قسمت “افزودن نوشته” بروید و دستورپخت خود را اضافه کنید و بعد از آن در قسمت پایین، منوی “Configure rich snippet” را باز کنید.

اموزش قرار دادن اسکیما

بعد از باز کردن منو باید گزینه‌ی “Recipe” را انتخاب کنید تا فرم مخصوص آن نمایش داده شود.

recipe

اکنون باید فیلدهای فرم باز شده را پر کنید.

schema recipe form

در قسمت اول باید نام دستور پخت خود را بنویسید. در قسمت دوم باید نام نویسنده را وارد کنید و در قسمت سوم باید زمان مورد نیاز که شامل زمان‌آماده‌سازی, زمان‌پخت و مجموع آن‌ها را بنویسید و در قسمت بعد هم توضیحات مورد نیاز را وارد کنید و درقسمت بعد مقدار کالری را وارد کنید و در قست بعد از آن مواد لازم را باید وارد کنید و در قسمت آخر نیز عکسی از غذا را باید آپلود کنید.

پس از تکمیل این فرم پست شما از قابلیت اسکیمای دستور پخت استفاده می‌کند و موتورهای جستجو پست شما را به عنوان دستورپخت خواهند شناخت.

نحوه‌ی قرار دادن اسکیمای دستورپخت با استفاده از افزونه‌ی Recipe Card Blocks by WPZOOM

wp-zoom

افزونه‌ی Recipe Card Blocks by WPZOOM نیز برای استفاده از اسکیما دستور پخت بسیار کاربردی‌ می‌باشد و بیش از ده‌هزار نصب‌ فعال دارد و نکته قابل‌توجه این افزونه این‌ است که فقط در ویرایشگر گوتنبرگ می‌توان‌ از آن استفاده‌کرد. اگر با گوتنبرگ آشنایی ندارید پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی “آموزش گوتنبرگ ویرایشگر جدید وردپرس” را مطالعه نمایید.

در قدم اول باید افزونه‌ “Recipe Card Blocks by WPZOOM” را از مخزن‌ وردپرس نصب‌ و‌ فعال نمایید.

پس از فعال نمودن افزونه باید وارد محیط ویرایشگر گوتنبرگ شوید و برای واردکردن دستور پخت باید اول بلاک دستورپخت را اضافه کنید.

آموزش wpzoom

بعد از اضافه کردن بلاک دستور پخت یه فرم برای شما باز می‌شود که باید فیلدهای آن را پرکنید.

wpzoom ui

که بعد از پر کردن این فیلدها کمی پایین تر در قسمت “DIRECTIONS” باید دستورالعمل‌های مربوطه را وارد کرد.

دستورالعمل

پس از تکمیل این فرم پست شما از قابلیت اسکیمای دستور پخت استفاده می‌کند و موتورهای جستجو پست شما را به عنوان دستور پخت خواهند شناخت.

نحوه‌ی قرار دادن اسکیما دستور پخت با استفاده از افزونه‌ی Schema & Structured Data For WP

Schema & Structured Data For WP

افزونه‌‌ی Schema & Structured Data For WP هم نسخه‌ی‌ رایگان و هم نسخه‌ی‌ غیر رایگان ارائه‌ داده‌ است که بیش‌از 80 هزار نصب فعال دارد. از ویژگی‌ خوب این افزونه این است که با استفاده از این روش به‌غیر از اسکیمای دستورپخت هر اسکیمای دیگری‌ که بخواهید را‌ به راحتی آماده‌کنید. ما میخواهیم روش استفاده از نسخه رایگان این افزونه برای اسکیما دستور پخت را آموزش‌دهیم.

در قدم اول باید افزونه‌ی “Schema & Structured Data For WP” را از مخزن وردپرس دانلود و فعال‌ نمایید.

Schema & Structured Data For WP

پس از فعال‌کردن افزونه اکنون باید از قسمت “افزودن نوشته” دستور پخت خود را وارد کنید و بعد از وارد کردن‌ آن به‌ انتهای صفحه بروید تا قسمت “Schema & Structured Data on this post” را مشاهده‌ کنید. و گزینه Custom Schema را انتخاب کنید.

Custom Schema

اکنون در کادر خالی باید کد Json-LD را وارد کنیم که باید برای دریافت آن وارد سایت “technicalseo” شوید.

وقتی که وارد لینک بالا شدید اول از شما میخواهد مشخص کنید چه‌اسکیمایی می‌خواهید‌ بسازید که باید‌ از منو گزینه‌ی “Recipe” را انتخاب‌ نمایید.

schema generator

بعد از انتخاب “Recipe” فرمی برای‌ شما نمایش داده‌می‌شود که‌باید فیلدهای آن‌را با‌ توجه‌‌به دستورپخت‌ خود پر‌ کنید. بعد از وارد کردن فیلدها, در قسمت راست کدی را برای‌ما آماده‌می‌کند که‌آن کد برای اسکیما دستور پخت ساخته‌شده‌است.

schema genertor

اکنون باید تمام این کد را کپی کنید و وارد صفحه‌ی دستور پخت خود شوید و کد کپی‌شده را در قسمت “Custom Schema” انتقال دهید.

schema code

پس از وارد کردن این کد پست‌ شما از قابلیت اسکیما دستور‌ پخت استفاده‌ می‌کند و موتورهای‌ جستجو آن‌‌ را به‌عنوان دستور‌پخت خواهند شناخت.

در این قسمت ما تعدادی از سوالاتی که شاید برای شما پیش بیاید پاسخ دادیم:

آیا استفاده از اسکیمای دستور پخت در سئو تاثیر دارد؟

قطعا به طور مستقیم تاثیر ندارد ولی استفاده از آن باعث می‌شود ظاهر سایت شما متفاوت شود و همین باعث افزایش CTR می‌شود که تاثیر مثبتی برای سئو و جایگاه سایت دارد است.

Recipe Schema مناسب چه‌سایت هایی است؟

معمولا برای صفحاتی استفاده می‌شود که دستورپخت و مواد لازم و میزان کالری و ….. را به اشتراک می‌گذارند استفاده می‌شود.

پیشنهاد شما برای استفاده از اسکیمای دستورپخت کدام روش است؟

ما استفاده از روش اول را پیشنهاد می‌دهیم زیرا استفاده از افزونه‌ی All In One Schema Rich Snippets بسیار راحت بوده و تا کنون با مشکلی در استفاده از این افزونه روبهرو نشده‌ایم

ایا می‌توان از چند اسکیما باهم استفاده کرد؟

بله میتوان استفاده کرد ولی برای مثال سما نمی‌توانید از اسکیمای دستورپخت با اسکیمای سوالات متداول استفاده کنید..

ایا می‌توان با استفاده از اسکیمای ناردست گوگل را گمراه کرد؟

خیر- و استفاده از اسکیمای نادرست شاید در دراز مدت تاثیر منفی در سایت شما داشته باشد.

حرف آخر

امروزه گوگل بیشتر به سمت مطالب مفهومی رفته است که اگر شما نوع مطالب خود را برای گوگل مشخص کنید قطعا تاثیر زیادی در رتبه سایت شما دارد و سایت شما را نسبت به بقیه سایت‌ها متمایز می‌کند. نکته مهم استفاده از اسکیما این است که حتما باید از اسکیما به‌درستی و در جای خودش استفاده کنید در غیر این صورت در دراز مدت شاید نتایج به نفع شما نباشد.

اگر از روش دیگری برای اسکیمای دستور پخت استفاده‌می‌کنید حتما با ما درمیان بگذارید و اگر در این زمینه سوالی داشتید و یا به مشکلی برخوردید می‌توانید با تیم پشتیبانی وردپرس وب جامه در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =