سئو

سئو چیست؟ آموزش سئو به زبان ساده

سئو به زبان ساده

در عصر دیجیتالی امروز ابزار تبلیغات، شناخته شدن و دیده شدن هم دستخوش تغییرات محسوسی شده است شاید برای خرید یک کالای خاص نیاز نباشد تا بازار رفته و کیفیت و قیمت محصول را ببینیم، تنها با گشت و گذار در اینترنت قادر به دیدن محصولات مشابه باشیم و تمام توضیحات و اطلاعات راجع به آنرا به دست آوریم و یا با محصولات دیگر مقایسه کنیم و در آخر بهترین تصمیم را برای خرید یک محصول خاص بگیریم.

تا به حال تصمیم داشته‌‌اید یک حرفه را فرا بگیرید یا اطلاعات مناسبی در مورد آن موضوع به دست آورید در گذشته احتمالا کتاب‌های مربوطه را مطالعه میکردید و یا از افراد دارای تخصص کمک میگرفتید. اما در حال حاضر به لطف اینترنت و فضای مجازی شما به راحت ترین حالت ممکن اتصال پیدا میکنید به یک دنیای بی‌انتها از اطلاعات که هم برای یک موضوع خاص متن مربوطه وجود دارد و هم عکس و فیلم.

بنا براین اینترنت و فضای مجازی عضوی جداناشدنی از زندگی بشر امروزه است، برای دیده شدن در این فضا که تبدیل به یک منبع قابل اعتماد برای انسان شده است میبایست نکاتی را فرابگیرید که به موتورهای جستجو کمک کند سایت شمارا به راحتی تشخیص دهد و در آن گشت و گذار کند و همچنین سایت شما تجربه خوبی برای کاربر داشته باشد در این مقاله به چگونگی فراهم کردن این ویژگی برای سایت‌ها پرداخته شده.

در این مقاله به موارد زیر پرداخته میشود:

سئو (SEO) چیست؟

SEO یا (Search Engine Optimization) که به معنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است. سئو به سایت ما کمک میکند تا درنتایج جستجو گوگل دیده شود و رتبه بالایی در کلمات کلیدی مورد نظر ما داشته باشد.

برخلاف اکثر باورها که خیال میکنند سئو یک کاریست که توسط هوش مصنوعی و ربات ها انجام میشود ، باید توجه داشته باشید که اتفاقا سئو کاری کاملا انسانی و دستی میباشد و توسط یک فرد آشنا و متخصص سئو و یا مدیران سایت انجام میگیرد.

چرا سئو اهمیت بالایی دارد؟

احتمالا شما تا به حال به هزینه های بالای شبکه های اجتماعی و تبلیغات درآنها برخورده باشید، ولی بیشترین نرخ ورود کاربران به سایت شما از طریق موتورهای جستجو میباشد.

و همچنین سئو یکی از راه های دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی آنلاین است که میتواند در صورت درست استفاده شدن برای شما سود و منفعت بالایی به همراه داشته باشد به طوری که شما اگر بخواهید از طریق تیلیغات حجم ورودی کاربران را به سایت خود افزایش دهید دائم باید درحال پرداخت هزینه و بنر و … باشید، درحالی که یک محتوای خوب و دارای اصول سئو برای شما ترافیک بالایی از کاربران را به همراه دارد و این یک روش دائمی است.

چرا سئو اهمیت بالایی دارد

هدف شما برای یادگیری سئو

اگر شما فردی هستید که به دنبال پیشرفت در حوزه سئو هستید احتمالا برایتان سوال باشد که از کجا باید شروع کنید و پیش نیاز های ورود به این حوزه چه چیزهایی میباشد؟ آیا باید در حوزه سایت و برنامه نویسی هم سررشته داشته باشید یا خیر؟ آیا باید حتما مالک یک سایت باشید یا خیر؟

که خوشبختانه جواب همه اینها خیر میباشد.

شما برای ورود به حوزه سئو لازم نیست مالک یک سایت باشید تنها کافیست اصول سئو را بدانید برای هر سایتی که بخواهید میتوانید این اصول را پیاده کنید.

و همچنین نیازی ندارید تخصصی در برنامه نویسی و سایت داشته باشید اما بهتر است یک مفاهیم کلی از سایت و وردپرس که یک CMS (Content Management System) میباشد را بلد باشید تا بتوانید در حوزه سئو فعالیت کنید.

موارد مقدماتی برای سئو

برای بهینه کردن یک سایت از مهمترین اجزا میتوان به کلمه کلیدی اشاره کرد که تاثیر بسزایی در سئو دارد و همچنین لینک سازی های داخلی و خارجی این دو مورد در نحوه عملکرد بهینه سازی سایت از مهمترین ها میباشند ، موارد زیر در سئو بسیار حائز اهمیت هستند:

 • انتخاب کلمه کلیدی
 • قرار دادن کلمه کلیدی در عنوان
 • قرار دادن کلمه کلیدی در آدرس سایت (URL)
 • قرار دادن کلمه کلیدی در توضیحات متا
 • قرار دادن کلمه کلیدی در تگ H1
 • استفاده از کلمه کلیدی در محتوای صفحات
 • ساختن لینک برای ورود به سایت
 • زیرنظر گرفتن رتبه سایت

SERP چیست؟

SERP مخفف  (Search Engine Result Page) که به معنی صفحه نتایج موتور جستجو است و به همان صفحه اول و 10 نتیجه اول جستجو گفته میشود که به آن نتایج ارگانیک هم گفته میشود . در واقع یک لیست از اولین نتایجی هستند که در جواب سرچ شما نمایش داده میشود.

جستجو با گوشی همراه مهمتر است

از سال 2018 میلادی گوگل به جستجوهایی که با گوشی همراه انجام میشود اهمیت زیادی میدهد. با همه گیر شدن دنیای امروز با گوشی های همراه، اینترنت و گشت و گذار در آن نه تنها به یک سرگرمی بلکه به یک ابزار مهم برای پیدا کردن تمام سوالات انسان شده است از سوالات مهم تا کنجکاوی های ذهن برای مثال شما در دوران کرونا انواع و اقسام درمان ها را با یک جستجو در گوگل پیدا میکردید ، به میهمانی دعوت شده اید برای انتخاب مسیر کم ترافیک مقصد را مشخص میکنید و سریع ترین مسیر را انتخاب میکنید، در مورد مطلبی که میخواهید در آن تخصص پیدا کنید جستجو میکنید و اطلاعات کافی دریافت میکنید.

بنابراین گوشی همراه و اینترنت در شناخت و تصمیم گیری کاربران نقش بسیار مهمی بازی میکند، با متخصص شدن دز حوزه سئو شانس دیده شدن و شناخته شدن در دنیای اینترنت را به راحتی به دست می آورید.

اهمیت سئو برای موتورهای جستجو

اهمیت سئو برای موتورهای جستجو

آیا گوگل با هوش مصنوعی و هزاران کارمند نخبه ای که در اختیار دارد ، قادر به تشخیص محتوای ارزشمند نمیباشد؟

پس دلیل استفاده از سئو برای نشان دادن محتوای خود به کاربر چیست؟

باید در نظر داشته باشیم که گوگل تنها محتوای غنی و ارزشمند و اعتبار سایت را بررسی نمیکند بلکه رتبه بندی سایت در دیده شدن برای کاربر از نکات حائز اهمیت در سئو است در صفحه نتایج گوگل حداکثر 10 سایت نمایش داده میشود برای کاربر و از این 10 سایت هر کدام در رتبه بالاتری قرار داشته باشند شانس بیشتری برای جذب مخاطب را دارا هستند.

مدل های اصلی سئو

بهینه سازی سایت انواع مختلفی دارد که در ادامه چند مثال براتون آورده شده:

 • On-page
 • Off-page
 • کلاه سفید
 • کلاه سیاه
 • کلاه خاکستری
 • تکنیکال

سئو On-page

سئو On page یا همان سئو داخلی سایت اقداماتی هستند که برای بهینه سازی محتوای یک صفحه سایت و کد های html برای ارتقای نتیجه در موتور جستجو مورد استفاده قرار میگیرند.

این بهینه سازی با هدف رسیدن به رتبه بالاتر در نتیجه جستجوی گوگل است.

On page یکی از روش های بهینه سازی است که تاثیر گذار در رتبه بندی موتورهای جستجو در عنوان صفحه، توضیحات متا، محتوا، لینکسازی داخلی، ساختار URL ،alt تصاویر و هر عنصری که داخل یک صفحه وبسایت قرار دارد.

سئو off-page

سئو off page همان اقداماتی هستند که برای ارتقای دیده شدن و اعتبار سایت در موتورهای جستجو در بیرون از سایت برای بهینه سازی سایت انجام میگیرد.

برای مثال لینک سازی های خارجی، بازاریابی شبکه های اجتماعی و ترفندهای دیگه ای که در دید موتورهای جستجو دارای اعتبار بالا و قابل اعتماد شده باشیم.

بهینه سازی سایت از اهمیت زیادی برخوردار است چراکه باعث جذب بیشتر ترافیک و کاربران به سایت میشود.

سئو کلاه سفید

به زبان ساده سئو کلاه سفید تمام کارهایی که برای ارتقاع رتبه سایت است که تماماّ بر طبق اصول و قواعد گوگل هست را شامل میشود. برای مثال:

 •  انتخاب کردن یک کلمه کلیدی غنی و متای توضیحات قوی
 • فراهم کردن سرویس های با کیفیت و تجربه کاربری عالی برای کاربران

سئو کلاه سیاه

به مجموع کارهایی که قوانین گوگل را نقض میکنند و از ضعف های گوگل استفاده میشود فقط در راستای آمدن به لینک اول، بدون انجام هیچ اصول و قواعدی، به طور مثال لینک سازی های بیش از حد و ازدیاد کلمه کلیدی در یک محتوا و… از جمله کارهاییست که سئو کاران کلاه سیاه انجام میدهند.

سئو کلاه خاکستری

این نوع سئو را میتوان مجموع و ترکیبی از کلاه سیاه و کلاه سفید دانست به طوری که از سئو کلاه سفید ریسک بیشتری را میپذیرد و از کلاه سیاه ریسک کمتری دارد و در میانه این دو بهینه سازی قرار دارد در این سئو بیشترین میزان ترافیک وارد سایت شده و از خطر بسته شدن سایت هم جلوگیری میشود.

سئو تکنیکال

سئو تکنیکال همان مسائل مربوط به نکات فنی سایت است که موجب آماده کردن سایت برای موتورهای جستجوست و به معنی بهینه کردن کدهای برنامه نویسی، بهبود سرعت سایت، ارتقای امنیت و… است.

در واقع این سئو تکنیکال است که به موتورهای جستجو گوگل میفهماند شما یک سایت با کیفیت و قابلیت های ارزشمند دارید و به همین دلیل تکنیکال سئو اهمیت بالایی دارد چراکه به سرعت باعث رتبه بندی بالاتر شما در گوگل میشود.

چه کسانی مناسب انجام سئو سایت هستند

با توجه به اینکه سئو سایت نیازمند تخصص است تصمیم گیری اینکه سئو سایت خود را به چه کسی بسپارید به چند فاکتور اصلی بستگی دارد که شامل زمان، منابع انسانی و بودجه بنابراین اگر مالک کسب و کاری هستید و برای سایتتان نیاز به سئو دارید میتوانید خودتان سئو و بهینه سازی سایت خود را به عهده بگیرید یا اینکه به افراد متخصص این کار را واگذار کنید، در این صورت شما میتوانید به یک شخص متخصص سئو و یا یک شرکت این کار را بسپارید یا یک تیم داخلی برای سئو سایتتان استخدام کنید و از تخصص آنها بهره بگیرید برای این کار همچنین میتوانید یک تیم داخلی و هم یک ناظر متخصص برای انجام کارهای تخصصی داشته باشید.

چه کسانی مناسب انجام سئو سایت هستند؟
رسیدن به لینک اول در گوگل چقدر زمان میبرد؟

برای هر کسب و کار و هر سایت زمان های مختلفی وجود دارد که به لینک‌های اول دست پیدا کند و با توجه به کلمه کلیدی انتخابی شما، پیشینه سایت و وضعیت رقبای شما این زمان قابل تغییر است. اما تغییرات محسوس ممکن است از همان ماه‌های اول نمایان شود.

سئو و بهینه سازی سایت چیست؟ و به چه عواملی بستگی دارد؟

سئو سایت به طور خلاصه به دریافت ترافیک ارگانیک و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو گوگل گفته میشود که باعث جذب مخاطب و جذب کاربر بیشتر به سایت میشود. سئو سایت به عوامل متعددی بستگی دارد همچون عوامل فنی سایت،عوامل داخلی و خارجی و…

چگونه مبلغ سئو کردن سایت مشخص میشود؟

سئو درواقع یک کالا نیست که بتوان مبلغ معینی برای این منظور تعیین کرد به طور کلی به اقداماتی بستگی دارد که برای بهینه کردن سایت شما انجام میشود و همچنین حجم سایت شما و موارد دیگری که میتوانید از مشاوران ما بپرسید.

سئو سایت شامل چه اقداماتی میباشد؟

سئو به طور کلی تمام اقداماتی است که به منظور بهینه کردن سایت برای موتوهای جستجو انجام میشود. شامل سئو داخلی، سئو خارجی، سئو تکنیکال میباشد ولی مدل های بیشتری را شامل میشود.

سخن آخر و جمع آوری

عجین شدن اینترنت با دنیای امروز یک امر اجتناب ناپذیر و حتی ضروری است به همراه پیشرفته تر شدن دنیای امروز باید تا حد امکان سعی شود همراه این پیشرفت رو به جلو حرکت کرد . امروزه سئو یکی از قدرتمند ترین روش های دنیای دیجیتال مارکتینگ است که به شما کمک میکند در گوگل دیده شوید هدف از این مقاله توضیح مختصری راجع به عملکرد و نحوه کار موتور های جستجو و بهینه تر شدن وبسایت شماست. بنابراین اگر به دنبال بهتر دیده شدن در دنیای اینترنت و دیجیتال مارکتینگ هستید ما در تیم وب جامه خدمات سئو و بهینه سازی سایت را به طور حرفه‌ای انجام میدهیم برای اطلاعات بیشتر در این حوزه و مشاوره رایگان درباره سئو سایت با ما تماس بگیرید.

در این مقاله ممکن است به توضیحاتی برخورده باشید که در توضیحات شباهت زیادی باهم داشته باشند درواقع هدف این بوده که شما با همه اصطلاحات در این حوزه به خوبی آشنا شده و در آخر بتوانید برای پیشرفت عملکردتان تصمیم بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 1 =