وردپرس

11 ابزار و نکته برای مبارزه با نظرات اسپم در وردپرس

ابزار و نکته برای مبارزه با نظرات اسپم در وردپرس

شما هم از نظرات اسپم در وردپرس خسته شدید ؟ نگران نباشید، ما قصد داریم در این سری از مقالات آموزش وردپرس ، کمک کنیم تا با این نظرات اسپم یا همان هرزنامه‌ها مبارزه کنید.

نظرات اسپم مشکل بزرگ است که در سایت‌های وردپرسی بسیار مشکل ساز است، مخصوصاً اگر شما راهکاری برای مقابله با این گونه هرزنامه‌ها نداشته باشید.

ما قصد داریم در این مقاله در وب‌جامه بهترین افزونه‌های وردپرس و راه‌کارها برای رفع مشکل نظرات اسپم در وردپرس را با شما به اشتراک بگذاریم. این نکات بسیار در وقت شما صرفه‌جویی کرده و تقریباً مشکل نظرات اسپم را در سایت شما به طور کل برطرف خواهد کرد.

ابزار و نکته برای مبارزه با نظرات اسپم در وردپرس

چرا باید با نظرات اسپم در وردپرس مقابله کنیم ؟

اینترنت پر از ربات‌های اسپم یا هرزنامه است که بصورت خودکار لینک‌هایی را برای وب‌سایت‌ها به شکل اسپم ارسال می‌کنند. هدف از این نظرات دریافت بکلینک رایگان و دریافت بازدیدکنندگان تصادفی از سایت هدف می‌باشد.

اما همه این نظرات توسط ربات ارسال نمی‌شود. نظرات اسپم که توسط کاربران واقعی ارسال می‌شود وجود دارد. تشخیص این نظرات بسیار سخت است، اغلب لینک‌هایی داخل متن قرار می‌دهند و متن نظر را برای سایت شما ارسال می‌کنند.

اگر به بخش نظرات وب‌سایت خود دقت نمی‌کنید و این نظرات در سایت شما منتشر می‌شود، کاربران و موتورهای جستجو مثل گوگل این نظرات را می‌بینند و این برای اعتبار سایت شما اصلاً خوب نیست و باعث پنالتی شدن و کاهش اعتماد کاربران به شما می‌شود. همچنین اگر این نظرات شامل لینک‌های آلوده به ویروس و بدافزار باشند باعث می‌شود تا موتورهای جستجو سایت شما را ناامن تشخیص دهند و این موضوع اصلاً برای سایت شما خوب نیست.

با این مشکلاتی که نظرات اسپم برای سایت شما ایجاد می‌کنند، بهتر است که به دنبال راهی موثر باشید که هم وقت کمتری از شما برای حذف این نظرات بگیرد، هم اینکه تا جا ممکن جلو ارسال این نظرات را بگیریم. ما در ادامه 11 راهکار برای جلوگیری از ارسال نظرات اسپم در وردپرس برای شما در سایت Webjame.Com آماده کردیم، که می‌تواند مشکل این هرزنامه‌ها را حل کند.

1. تائید نظرات توسط مدیر سایت

بیایید ابتدا کاری کنیم که نظرات وب‌سایت شما بدون تائید منتشر نشوند. با این کار شما مطمئن می‌شوید که هیچ نظری بدون تائید شما وارد سایت نمی‌شود و همچنین کنترل کاملی روی نظرات ارسال شده توسط کاربران خواهید داشت.

این روش برای همه وب‌سایت‌ها پیشنهاد می‌شود.

از بخش مدیریت وب‌سایت خود به قسمت تنظیمات » گفت‌و‌گو بروید و در آنجا تیک “دیدگاه‌ها باید به صورت دستی تأیید شوند.” را در قسمت “پیش از‌ این‌که دیدگاهی نمایان شود” بزنید.

فعال کردن تائید نظرات به صورت دستی در وردپرس

فراموش نکنید بعد از اعمال این تغییرات روی دکمه “ذخیر تغییرات” کلیک کنید.

از این به بعد هر نظری که در سایت شما ارسال شود، قبل از انتشار شما باید به صورت دستی آنها را تائید کنید. شاید برای شما سوال پیش بیاید که من چطور این حجم از نظرات را روزانه تائید کنم ؟ خوب در موارد بعدی به شما آموزش می‌دهیم که چطور نظرات اسپم را به طور اتوماتیک از بین ببرید و فقط نظرات واقعی کاربران را تائید کنید.

2- فعال کردن افزونه Akismet Anti-spam

فعال کردن افزونه Akismet Anti-spam

Akismet یک افزونه ضد اسپم است که به طور پیشفرض روی وردپرس نصب می‌شود. این افزونه به شما کمک می‌کند از طریق پایگاه داده ضد اسپم که دارد از سایت خود دربرابر نظرات اسپم محافظت کنید. این افزونه متداول‌ترین روش برای جلوگیری از هجوم نظرات اسپم در سایت‌های وردپرسی است.

این افزونه کاملاً رایگان است و به راحتی با دریافت کلیک API قابل فعال سازی است. برای این کار کافیست افزونه را از بخش افزونه‌های نصب شده، فعال نمائید. بعد از آن به بخش تنظیمات این افزونه رفته و بعد از ثبت‌نام در سایت آن کلید API شخصی خود را دریافت کرده و در افزونه جایگزاری کنید. تمام

3- استفاده از Honeypot برای جلوگیری از ربات‌های اسپم

استفاده از افزونه Honeypot برای جلوگیری از ربات‌های اسپم

فناوری Honeypot یا ظرف عسل روشی موثر برای فریب اسپمرها است که به راحتی باعث فریب ربات‌های اسپمر می‌شود. برای استفاده از این تکنولوژی ابتدا باید افزونه Antispam Bee را از مخزن وردپرس نصب و فعال نمائید.

بعد از آن به بخش تنظیمات » Antispam Bee مراجعه کنید تا تنظیمات این افزونه را مشاهده کنید. البته تنظیمات این صفحه به طور پیشفرض مناسب است و نیاز به تغییری ندارد، اما اگر نیاز به تغییراتی دارید به راحتی می‌توانید این تغییرات را اعمال کنید.

بعد از این تمام ربات‌هایی که قصد ارسال نظر داشته باشند توسط این افزونه مسدود می‌شوند و در IP آنها در بانک اطلاعاتی این افزونه ذخیره می‌گردد.

این افزونه کمک بسیار زیادی به شما جهت کنترل ربات‌های اسپم می‌کنند.

4- اضافه کردن Google reCAPTCHA به بخش نظرات

با استفاده از افزونه reCAPTCHA in WP Comments می‌توانید قابلیت تائید Google reCAPTCHA را به سایت خود اضافه کنید.

اضافه کردن Google reCAPTCHA به بخش نظرات

ReCAPTCHA یک شکل پیشرفته از کپچاهای موجود است، یک فناوری که بای تمایز بین ربات‌ها و کاربران عادی استفاده می‌شود. کپچا مخفف کلمه “Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart” است.

گوگل با کلیک کردن کاربران روی کادر خود تشخیص می‌دهد، که این کاربر عادی است یا ربات است. برای ربات‌های اسپمر رد شدن از این سیستم بسیار دشوار است.

توجه : خیلی از افزونه‌های کپچا برای وردپرس وجود دارد که بیشتر آنها به درستی کار نمی‌کنند یا کارا نیستند. اما بهترین این افزونه‌ها reCAPTCHA in WP Comments است که می‌توانید از آن استفاده کنید.

اگر قصد دارید این قابلیت را به سایت خود اضافه کنید می‌توانید آموزش اضافه کردن کد امنیتی ReCAPTCHA گوگل به نظرات وردپرس را مشاهده کنید.

5- حذف فیلد آدرس سایت از فرم ارسال نظر

حذف فیلد آدرس ایمیل از فرم ارسال نظر

قسمت وب‌سایت در فرم نظرات، نه تنها نظر اسپمرها را به خود جلب می‌کند، بلکه امکان دارد افراد عادی نیز از این قسمت برای ایجاد لینک در سایت شما استفاده کنند.

نظرات اسپمرها حاوی چند خط کلمات نامتربط با سایت شما با یک نام نویسنده با کلمه کلیدی مورد نظر خود است و سعی دارند تا این کلمه را در سایت شما لینک کنند.

شما برای غیرفعال کردن فیلد ارسال آدرس سایت در بخش نظرات کافیست کد زیر را در فایل function.php قرار دهید تا این فیلد از بخش نظرات سایت وردپرسی شما حذف شود.

function wpb_disable_comment_url($fields) { 
unset($fields['url']);
return $fields;
}
add_filter('comment_form_default_fields','wpb_disable_comment_url');

نکته : اگر کد را در جای اشتباه قرار دهید امکان دارد سایت شما با مشکل روبرو شود، به طور معمول بهتر است این کد را در خط آخر فایل function.php قرار دهید. اما بهتر است قبل از انجام این کار حتماً از این فایل پشتیبان تهیه کنید.

6. ارسال دیدگاه در فایل‌های چند رسانه‌ای ببندید

وردپرس به طور خودکار برای فایل‌های چند رسانه‌ای صفحات ایجاد می‌کند که در این صفحات کاربران می‌توانند نظر ارسال کنند. اگر صفحات این فایل‌ها و تصاویر برای شما اهمیت دارند و بخشی از ترافیک سایت شما برای این صفحات است، بهتر است که بخش دیدگاه را در این برگه‌ها نبندید، اما اگر این صفحات اهمیتی برای شما ندارند بهتر است سریعاً بخش نظرات این قسمت را غیرفعال کنید.

ساده‌ترین روش برای انجام این کار استفاده از افزونه Disable Comments است. پس از نصب و فعالسازی این افزونه به بخش تنظیمات » غیر فعالسازی کامنت‌ها بروید و گزینه ” رسانه ” را علامت بزنید.

غیرفعال کردن نظرات در بخش رسانه های وردپرس

توجه: بعد از اعمال تغییرات روی دکمه ذخیر تغییرات کلیک کنید، از این بعد هیچکدام از پیوست‌های شما قابلیت نظر دادن ندارند.

7. غیرفعال کردن ارسال HTML در فرم نظرات

غیرفعال کردن ارسال HTML در فرم نظرات

همانطور که می‌دانید کاربران در بخش نظرات وردپرس قابلیت ارسال کد HTML را دارند و شما با غیرفعال کردن این امکان، ربات‌ها را کاملاً ناامید می‌کنید. چرا که این ربات‌ها از طریق این قابلیت شروع به اسپم کردن می‌کنند.

برای غیرفعال کردن این قابلیت فقط کافیست کد پایین را به فایل functions.php قالب خود اضافه کنید.

  function wpb_comment_post( $incoming_comment ) {
  $incoming_comment['comment_content'] = htmlspecialchars($incoming_comment['comment_content']);
  $incoming_comment['comment_content'] = str_replace( "'", ''', $incoming_comment['comment_content'] );
  return( $incoming_comment );
  }
  function wpb_comment_display( $comment_to_display ) {
   $comment_to_display = str_replace( ''', "'", $comment_to_display );
   return $comment_to_display;
}
add_filter( 'preprocess_comment', 'wpb_comment_post', '', 1);
add_filter( 'comment_text', 'wpb_comment_display', '', 1);
add_filter( 'comment_text_rss', 'wpb_comment_display', '', 1);
add_filter( 'comment_excerpt', 'wpb_comment_display', '', 1);
remove_filter( 'comment_text', 'make_clickable', 9 );

این کد باعث می‌شود تا کدها در نظرات اجرا نشوند و به صورت متن در نوشته قرار بگیرند.

8. تعیین حداقل و حداکثر تعداد کاراکتر نظرات

راه دیگری که می‌توانید با هرزنامه‌ها مبارزه کنید، استفاده از افزونه Yoast Comment Hacks است. این افزونه به شما کمک می‌کند تا حداقل و حداکثر طول نظرات را مشخص کنید.

ما به تازگی با مشکلی روبرو شدیم، که در هر ساعت صدها هرزنامه دریافت می‌کنیم با یک کلمه : سلام؛ آکیسمت قادر به مسدود کردن این اسپمر نیست، زیرا طبیعی به نظر می‌رشد و Honeypot هم نمی‌تواند به راحتی از آن جلوگیری کند.

اما ما بعد از اینکه افزونه Yoast Comment Hacks را نصب کردیم، به راحتی توانستیم که کاربران را مجبور به این کنیم که متن بیشتر بنویسند و همچنین این نظرات تک کلمه‌ای به طور کل از بین برود. 

9. غیرفعال کردن Trackbacks در وردپرس

بخش عمده از نظرات اسپم، مربوط به Trackbacksها است. برای اکثر وبلاگ‌ها اصلا این موضوع مهم نیست فعال باشد. این قابلیت به شما اجازه می‌دهد که اگر لینک مقاله شما در سایتی قرار بگیرد، برای شما نظری برای آگاه سازی شما ارسال می‌شود که لینک شما در آن سایت قرار گرفته است. اگر این بخش را حذف کنید، تعداد خیلی از زیادی از نظرات اسپم شما کاهش پیدا می‌کند.

غیرفعال کردن Trackbacks در وردپرس

برای اینکار کافیست از مدیریت وردپرس سایت خود در بخش تنظیمات » گفت‌و‌گو رفته و گزینه مربوطه را غیرفعال کنید.

10. نظرات پست‌های قدیمی را غیرفعال کنید

وردپرس به شما این امکان را می‌دهد تا ارسال نظرات جدید را در پست‌های قدیمی غیرفعال کنید. این امر مخصوصاً برای سایت‌های خبری مفید است. برای این کار از منوی مدیریت وردپرس خود به بخش تنظیمات » گفت‌و‌گو بروید و گزینه “بستن دیدگاه‌ها در نوشته‌های قدیمی‌تر از” را فعال کنید و تعداد روزی که تمایل دارید بعد از آن نظرات غیرفعال شود را در آن وارد کنید و روی دکمه ذخیره کلیک کنید.

نظرات پست‌های قدیمی را غیرفعال کنید

از این به بعد پست‌های که از زمان انتشار آنها بیشتر از تعداد روز مشخص شده بگذرد، امکان ارسال دیدگاه جدید ندارند. البته می‌توانید در پست‌های خاص این قابلیت را به صورت دستی از قسمت تنظیمات پست غیرفعال کنید.

11. غیرفعال کردن بخش نظرات در وردپرس

اگر احساس می‌کنید که در سایت وردپرسی خود نیاز به ارسال دیدگاه توسط کاربران ندارید و یا بررسی نظرات از دست شما خارج شده، می‌توانید بخش نظرات وردپرس را غیرفعال کنید. برای این کار کافیست از منو مدیریت وردپرس بخش تنظیمات » گفت‌و‌گو وارد شوید و گزینه ” اجازهٔ گذاشتن دیدگاه به کاربران برای نوشته‌های تازه ” را غیر فعال کنید.

غیرفعال کردن بخش نظرات در وردپرس

همچنین می‌توانید از بخش تنظیمات » گفت‌و‌گو گزینه ” کاربران باید نام‌نویسی کرده باشند و وارد شده باشند تا بتوانند دیدگاهشان را بنویسند ” را فعال کنید تا کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند قابلیت ارسال نظر داشته باشند.

سوالات متداول‎

چرا اسپمر‌ها، اسپم می‌کنند ؟

هرزنامه‌ها یا اسپمرها قصد دارند با ساختن تعداد لینک بیشتر رتبه بهتری در موتورهای جستجو بگیرند و یا اینکه کاربران را به سایت‌های آلوده بفرستند تا سیستم کاربران را آلوده کنند. اسپمرهای که فکر می‌کنند نتیجه بهتری از طریق ساخت اینگونه لینک‌ها میگیرند، سخت در اشتباه هستند.

موضوع را شخصی نکنید، این حملات از سمت شخص خاصی علیه شما نیست، این نوع فعالیت‌ها معمولاً به‌صورت سیتماتیک است و بسیاری از سایت‌ها و وبلاگ‌ها را هدف قرار می‌دهد.

چه اتفاقی بعد از اینکه این نظرات به عنوان ” هرزنامه ” شناخته می‌شوند، می‌افتد؟

نظراتی را که به عنوان هرزنامه یا اسپم شناسایی می‌شوند در قسمت دیدگاه‌ها » جفنگ قابل مشاهده هستند و شما می‌توانید به راحتی آنها را حذف کرده یا اگر به اشتباه به عنوان دیدگاه اسپم شناخته شده، از این لیست خارج کنید.

خارج کردن نظرات از بخش جفنگ

چرا باید همه نظرات در صف تائید قرار بگیرند ؟

شما مدیریت نظرات و تائید دستی آنها را اول این مقاله فعال کردید. این امر به شما کنترل مطلق در رابطه با تمامی نظرات در سایت شما می‌دهد. گاهی لازم است نظرات کاربران به دقت مطالعه شود و اگر نیاز به پاسخ است به آنها پاسخ داد.

حذف نظرات اسپم به طور کامل ممکن است ؟

با روش‌هایی که در این مقاله آموزش داده‌ایم، تعداد نظرات اسپم شما تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می‌کند. اما باز امکان دارد کاربری به صورت دستی نظر اسپم خود را ارسال کند که برای این مورد واقعاً راه حل وجود ندارد، اما تعداد این نظرات بسیار کم است.

آیا روش‌های گفته شده برای رفع اسپم باعث مشکل در قالب وردپرس ما می‌شود ؟

تمام موارد گفته شده تست شده هستند و به هیچ عنوان تاثیری روی سرعت بارگذاری یا برنامه نویسی سایت شما ندارد و هیچ آسیبی به قالب وردپرس شما نخواهد زد.

آیا تعداد زیاد نظرات اسپم باعث کندی در سایت می‌شود؟

این مورد کاملاً به امنیت سایت شما مربوط می‌شود و امکان دارد با افزایش تعداد نظرات اسپم و حمله اسپمرها سایت شما دچار حملات DDos شود برای جلوگیری از این مورد حتماً مقاله نحوه متوقف کردن و جلوگیری از حملات دیداس ( DDoS ) در وردپرس را مطالعه کنید.

آیا افزونه‌های مقابله با نظرات اسپم باعث کندی سایت من می‌شود؟

خیر، این افزونه‌ها مربوط به سرعت سایت شما نمی‌شود و تمام آنها فقط برای بخش نظرات شما کار می‌کنند، برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه مقاله چه تعداد افزونه وردپرس نصب کنیم ؟ را مطالعه کنید.

بزرگترین مشکلی که نظرات اسپم برای سایت من بوجود می‌آورند چیست ؟

این نظرات به سئو سایت شما باتوجه به اینکه نظرات بی‌ربط و بکلینک ایجاد می‌کنند لطمه می‌زند و از طرفی امکان دارد سایت لینک شده دارای بدافزار باشد که گوگل سایت شما را پنالتی کند.

امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و بتوانید به راحتی از شر اسپمرها در وردپرس راحت شده باشید. اگر سوالی دارید حتماً در بخش نظرات از ما بپرسید، همچنین حتماً این مطلب را با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 4 =