دیجیتال مارکتینگ

سئو یا گوگل ادز ؟ کدام برای کسب و کار من بهتر است ؟

سئو یا گوگل ادز ؟

یکی از پرتکرارترین سوالاتی که در این مدت به آن پاسخ داده‌ایم این است که برای کسب و کار من سئو بهتر است یا گوگل ادز ؟ به هیچ عنوان نمی‌توان به طور قطعی به این سوال پاسخ داد و پاسخ این سوال باتوجه به کسب و کار شما متفاوت است. امروز قصد داریم در این مقاله از وب جامه به این مسئله بپردازیم و از زوایای مختلف به سئو و گوگل ادز بپردازیم تا شما برای انتخاب بهترین مسیر بازاریابی دیجیتال موفق‌تر عمل کنید. با ما همراه شوید.

سئو یا گوگل ادز ؟

معمولاً وقتی قصد دارید ترافیک سایت خود را افزایش دهید یکی از دو گزینه گوگل ادوردز یا سئو در ذهن شما نقش می‌بندد.

امروزه وقتی مردم به دنبال محصول یا خدماتی هستند اولین کاری که می‌کنند به جستجو آن در گوگل میپردازند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید سالانه 1.2 تریلیون در گوگل انجام می‌شود که عدد قابل توجهی است. اما سهم شما از این جستجوها چقدر است ؟ آیا شما می‌توانید مشتریان بلقوه خود را در این بازار پیدا کنید ؟ شما با استفاده درست از این دو ابزار یعنی Google Adwords و SEO می‌توانید کسب و کار خود را معرفی کنید.

از طریق سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو شما می‌توانید به صورت ارگانیک ترافیک از طریق جستجو کاربران بدست آورید و از طریق گوگل ادز شما با پرداخت هزینه می‌توانید روی جستجو کلمات مناسب تبلیغات خود را نمایش دهید. برای آشنایی با سرویس گوگل ادز بهتر است مقاله چطور در گوگل تبلیغ کنیم ؟ را مطالعه کنید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید :

همانطور که از عنوان این مقاله مشخص است، قصد داریم این دو سرویس را مقایسه کنیم تا شما در نهایت بتوانید بهترین انتخاب را برای کسب و کار خود داشته باشید.

سئو یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو

سئو یا Search Engine Optimisation به فراینده بهبود و بهینه سازی سایت گفته می‌شود به طوری که سایت شما در کلمه مورد نظر در صفحه نتایج جستجو کاربر ( SERP ) در رتبه مناسب قرار بگیرد.

به طور کلی فرایند سئو نیازمند تلاش و تجربه زیادی است، چرا که باید شناخت دقیقی از گوگل و سایت خود داشته باشید تا بتوانید کلمات مورد نظر خود را هدف قرار دهید و سعی کنید رتبه مناسبی بگیرید. به طور کلی سئو فرایندی است زمانبر و اگر شما کسب و کار خود را تازه راه‌اندازی کرده‌اید و نیاز به جذب مشتری هستید شاید به عنوان گزینه کوتاه مدت نتوانید آنرا مطرح کنید.

مزایا

 • هزینه مناسب نسبت به گوگل ادوردز
 • افزایش ترافیک بدون پرداخت هزینه
 • نمایش سایت شما در تمام موتورهای جستجو مثل گوگل، بینگ، یاهو
 • نرخ تبدیل بالا

معایب

 • نیازمند زمان طولانی برای کسب رتبه مناسب
 • محدودیت در انتخاب عناوین و توضیحات دلخواه در نتایج جستجو
 • زمانبر بودن تحلیل ترافیک

گوگل ادز که قبلاً با نام Google AdWords شناخته می‌شد، یک بستر تبلیغاتی pay-per-click (PPC) به معنا پرداخت به ازای کلیک است که توسط گوگل ارائه می‌شود که به دیجیتال مارکترها این اجازه را می‌دهد تا لید مورد نظر خود را از این طریق به دست آورند.

گوگل برای تبلیغات PPC مدل‌های مختلفی را در اختیار شما می‌گذارد که بین ایرانیان محبوب‌ترین آنها تبلیغات در بین نتایج جستجو شده توسط کاربران در گوگل است که عمده استراتژی مدیران دیجیتال مارکتینگ روی این روش است.

شما برای اینکار کافیست اکانت اختصاصی خود را توسط تیم وب‌جامه ایجاد کنید و بعد از آن به میزان دلخواه می‌توانید شارژ گوگل ادز انجام دهید و تبلیغات خود را روی کلمات دلخواه خود انجام دهید.

مزایا

 • نتیجه فوری
 • تحلیل لحظه‌ای ترافیک
 • نرخ تبدیل بالا

معایب

 • هزینه بالا نسبت سئو
 • پرداخت هزینه بابت هر کلیک
 • نمایش تبلیغات شما فقط در گوگل

کدام بهتر است ! گوگل ادز یا سئو

SEO و Google Ads هر دو به شما کمک می‌کنند تا خدمات و محصولات خود را به مشتریان بلقوه نمایش دهید و هر دو این روش‌ها نرخ تبدیل مناسبی نسب به هر روش بازاریابی دیجیتال دیگری دارند، اما تفاوت‌های زیادی این دو روش باهم دارند که در جدول پایین به این موارد می‌پردازیم :

ویژگیسئوگوگل ادز
ترافیکترافیک مداوم ایجاد می‌کندایجاد ترافیک تا زمان فعال بودن کمپین‌ها
جایگاه نمایشنمایش در نتایج جستجونمایش در تمام پلتفرم‌های گوگل مثل جی‌میل، یوتوب و سایت‌های طرف قرار داده گوگل
هزینه کلیککلیک روی سایت شما هیچ هزینه‌ای نداردپرداخت هزینه هنگامی که کاربران روی تبلیغات شما کلیک کنند
انتخاب کلمات کلیدیقابلیت انتخاب تمام کلمات کلیدی کوتاه و بلندقابلیت انتخاب تمام کلمات کلیدی کوتاه و بلند
زمانبسیار طولانینتیجه فوری
تحلیل ترافیکزمانبر بودن بررسی ترافیکنتایج را در لحظه می‌توانید آنالیز کنید

سوالات متداول

قطعاً بعد از مطالعه این مقاله سوالات زیادی برای شما بوجود خواهد آمد که به برخی از آنها سعی کرده‌ایم در ادامه پاسخ دهیم :

به نظر شما از سئو استفاده کنیم یا گوگل ادز ؟

بهتر است شما برای کسب و کار آنلاین خود دو رویکرد طولانی مدت و کوتاه مدت داشته باشید، قطعاً در استراتژی طولانی مدت باید روی سئو سرمایه گذاری کنید اما برای شروع کسب و کار بهتر از استراتژی کوتاه مدت که با گوگل ادز میسر است استفاده کنید.

آیا تبلیغات در گوگل باعث بهبود جایگاه سایت من در کلمات کلیدی می‌شود ؟

خیر، این دو سیستم جدا از هم هستند و به هیچ عنوان به هم ارتباط برقرار نمی‌کنند. پس تبلیغات در گوگل باعث بهبود سئو سایت شما نمی‌شود و با اینکار بهبودی در جایگاه سایت خود در کلمات کلیدی نخواهید داشت.

هزینه سئو بیشتر از یا هزینه تبلیغات در گوگل ؟

شما برای سئو سایت نیازمند یک کارشناس هستید تا شما استراتژی سئو وردپرس شما را پیش ببرد و شاید در شروع اینکار هزینه بالایی به شما تحمیل کند، اما گوگل ادز بابت هر کلیک از شما هزینه دریافت می‌کند و خیلی سریع شما نتیجه آنرا لمس خواهید کرد. اما در بلند مدت هزینه تبلیغات افزایش میابد اما هزینه سئو شما نسبت به تبلیغات کمتر خواهد شد.

آیا می‌توانم در کلماتی که سایت من با سئو بالاست تبلیغات کنم ؟

بله، شما می‌توانید اینکار را انجام دهید، گاهی بنا به شرایط خاص مجموعه‌های بزرگ برای گرفتن گوی سبقت از رقباء در کلمات پرترافیک اینکار را انجام می‌دهند و حتی با وجود اینکه روی کلمه مورد نظر لینک یک هستند برای اینکه رقباء با تبلیغات در گوگل رتبه بالاتری کسب نکنند اینکار را انجام می‌دهند.

آیا برای تبلیغات در گوگل نیازمند دانش فنی بالایی است ؟

خیر، اما وجود کارشناس یا مشاور گوگل ادز کنار شما می‌تواند کمک کند تا هزینه تبلیغات خود را کاهش دهید و ترافیک ورودی سایت خود را بهینه‌تر کنید و نرخ تبدیل را افزایش دهید. شاید در شروع شما با مطالعه مقالات سایت وب جامه بدون مشکل کمپین خود را راه اندازی کنید اما ما به شما پیشنهاد می‌کنیم حتماً از پکیج‌های تبلیغات مدیریت شده گوگل ادز استفاده کنید.

حرف آخر

شما برای پیشرفت در کسب و کارتان حداقل نیاز به یکی از این روش‌ها دارید، اما ما توصیه می‌کنیم از هردو روش برای بهبود کسب و کار خود استفاده کنید. اگر بودجه مناسبی برای شروع کار خود دارید حتماً گوگل ادوردز را در نظر داشته باشید ، اما شاید این تغییرات ناگهانی ارز که طی چند وقت اخیر شاهد آن بودیم کمی مدیران کسب و کارها را از این کار بازداشته که توصیه می‌کنیم حتماً مقاله 6 دلیل برای تبلیغات با گوگل ادوردز را مطالعه کنید.

امیدوارم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا شناخت بهتری نسبت به گوگل ادز و سئو داشته باشید، هرسوالی داشتید حتماً در بخش نظرات از ما بپرسید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =