وردپرس

تغییرات و امکانات وردپرس 5.3

تغییرات و امکانات وردپرس 5.3

وردپرس 5.3 در تاریخ 13 نوامبر 2019 ( 22 آبان 98 ) منتشر شد، این آخرین نسخه با تغییرات بزرگ در سال 2019 است. ما نسخه بتا این نسخه را دانلود و تحلیل کردیم، سعی کردیم تمام ویژگی‌های توسعه یافته در نسخه 5.3 وردپرس را بررسی کنیم.

تغییرات و امکانات وردپرس 5.3

در این آپدیت قرار است ویرایشگر گوتنبرگ بهبود پیدا کند و رابط کاربری کلی وردپرس نیز تغییراتی دارد، همچنین تغییرات زیادی در بکند ( کدنویسی ) وردپرس خواهیم دید. در این مقاله ما قصد داریم تمام ویژگی‌های وردپرس 5.3 را برای شما بررسی کنیم و تصاویر این نسخه را به شما نمایش دهیم.

شما می‌توانید با افزونه وردپرس WordPress Beta Tester این نسخه 5.3 وردپرس را بررسی کنید و از امکانات آن استفاده کنید. توجه داشته باشید این امکانات هنوز نهایی نشده‌اند و امکان دارد در نسخه منتشر شده این تغییرات اعمال نگردند یا با تغییر رونمایی شوند.

قالب جدید پیشفرض وردپرس

قالب پیشفرض این نسخه قالب 2020 است، این قالب زیبا برگرفته از قالب Chaplin است که توسط Anders Norén طراحی شده است. هم‌اکنون این قالب در مخزن وردپرس برای دانلود قرار گرفته است.

اگر تمایل دارید تا نحوه نصب قالب وردپرس را یاد بگیرید، توصیه می‌کنیم آموزش نحوه نصب قالب در وردپرس را مطالعه کنید.

شاید بهترین ویژگی این قالب فونت زیبای آن در زبان انگلیسی وردپرس است که بسیار زیبا طراحی شده، اما شما با قرار دادن فونت‌های زیبای فارسی می‌توانید از این قالب به خوبی استفاده کنید.

اسکرین شات قالب جدید twentytwenty وردپرس

این قالب به شما اجازه می‌دهد تا از ویرایشگر گوتنبرگ به راحتی استفاده کنید و قالب دلخواه خود را ایجاد کنید. این قالب به صورت تمام صفحه ( full-width ) بوده و از سایدبارهای چپ و راست پشتیبانی نمی‌کند. دو ستون برای ابزارک در فوتر قالب دارید که به راحتی قابل استفاده هستند.

دو منو در بالای سایت، پشتیبانی از منو شبکه‌های اجتماعی و دو منو برای تلفن همراه از ویژگی‌های این قالب وردپرس در نسخه 5.3 است. همچنین کاملاً سازگار با تمام افزونه‌های صفحه ساز وردپرس است. پس با خیال راحت در این قالب طراحی کنید، قطعاً با کمی دقت به طرح دلخواه خود خواهید رسید.

طراحی و تغییرات در رابط کاربری مدیریت وردپرس 5.3

وردپرس 5.3 تغییر زیادی در رابط کاربری در پنل مدیریت خود ارائه داده است، این تغییرات کلی نیست به طوری که شاید خیلی از کاربران متوجه این تغییرات نشوند، اما به طور کلی ظاهر منسجم‌تری نسبت به قبل دارد.

 طراحی و تغییرات در رابط کاربری مدیریت وردپرس 5.3

بیشتر هدف بهبود رابط کاربری بوده و تغییرات بسیار کوچک بوده، بهبود در آیکون‌های استفاده شده، ایجاد فرم رنگی هنگام قرار داشتن روی فیلد خاص، بهبود باکس‌های انتخابی جزء این تغییرات بوده. البته ما در فیلم که از این پنل تهیه کردیم این موارد را بررسی کرده‌ایم.

ایجاد بلوک‌های جدید و بهبود رابط کاربری گوتنبرگ در وردپرس 5.3

در این نسخه تغییرات زیادی در ویرایشگر گوتنبرگ خواهید دید، از بهبود رابط کاربری گرفته تا تعدادی بلوک جدید برای نوشتن بهتر در این ویرایشگر حرفه‌ای وردپرس

بلوک Group ( استفاده از چند بلوک )

با این بلوک جدید می‌توانید چندید بلوک را کنار هم مدیریت کنید، تاثیر زیادی روی مدیریت بلوک‌های شما خواهد داشت، مخصوصاً در ایجاد محتواهایی با ساختار خاص یا ایجاد صفحات

بلوک Group ( استفاده از چند بلوک )

این قابلیت به شما در تفکیک اجزاء برگه کمک زیادی می‌کند، مثلاً قصد دارید رنگ پس‌زمینه قسمتی از برگه خود را تغییر دهید، به راحتی با این قابلیت می‌توانید بلوک‌ها و قسمت‌هایی که قصد دارید این اتفاق بیافتد را جدا کنید.

امکانات جدید و بهبود در بلوک درج تصویر

در این نسخه به شما امکان این داده شده که وقتی تصویری را آپلود می‌کنید ظاهر آنرا از حالت پیش‌فرض به حالت Circle mask تغییر دهید.

امکانات جدید در بلوک درج تصویر

امکانات جدید و بهبود در بلوک ستون

این بلوک بسیار کاربری‌تر شده و به راحتی می‌توانید تعداد ستون و اندازه هرستون را مشخص کنید.

امکانات جدید در بلوک ستون

شما کافیست بلوک ستون را ایجاد کنید، بعد از آن به راحتی از ابزارهای بلوک می‌توانید عرض و تعداد ستون‌ها را مشخص کنید. ( واقعاً من به این مورد نیاز داشتم )

امکانات جدید و بهبود در بلوک جدول

تمام وبمستران با من هم نظر هستند، که سخت‌ترین کار در وردپرس ساخت جدول است، اما این مشکل در وردپرس 5.3 به طور کل رفع شده.

امکانات جدید و بهبود در بلوک جدول

شما در این بلوک می‌توانید، تعداد سطر و ستون را مشخص کنید، برای جدول خود هدر و فوتر تعیین کنید، دو قالب کلی برای نمایش جداول دارد و همچنین می‌توانید به راحتی رنگ پس‌زمینه جداول را تغییر دهید.

امکانات جدید و بهبود در بلوک دکمه

حتماً شما هم آموزش افزودن دکمه Call To Action در وردپرس مطالعه کردید، بلوک دکمه که در این آموزش قرار دادیم، دست‌خوش تغییر زیادی در نسخه جدید شده است.

امکانات جدید و بهبود در بلوک دکمه

بلوک شبکه‌های اجتماعی جدید

وردپرس 5.3 در ویرایشگر خود بلوک جدیدی برای ساخت لینک شبکه‌های اجتماعی قرار داده که به راحتی می‌توانید لینک شبکه‌های اجتماعی خود را در آن قرار دهید.

بلوک شبکه‌های اجتماعی جدید

شما به راحتی می‌توانید دکمه شبکه‌های اجتماعی دلخواه خود را به سایت یا محتواتان اضافه یا حذف کنید.

افزایش سرعت

همانطور که می‌دانید گوتنبرگ با جاوا اسکریپت و PHP طراحی شده، به همین خاطر داشتن ویرایشگری پرسرعت شاید کاری سخت باشد، اما این ویرایشگر در نسخه وردپرس 5.3 توانسته سرعت خود را تا حدود زیادی بهبود بخشد.

بهبود بارگزاری تصاویر در وردپرس 5.3

همیشه آپلود تصاویر سنگین، کار سخت و دشواری در وردپرس است، چرا که هرلحظه امکان شکست در آپلود این تصاویر وجود دارد، وردپرس در این نسخه این مشکل را رفع کرده و اگر هنگام بارگزاری تصویر شما آپلود با شکست روبرو شود، برای تلاش دوباره وردپرس از ادامه آپلود شروع می‌کند.

این به این معنی است که تصاویر شما به راحتی بارگزاری می‌شوند بدونه اینکه به مشکل برخورند، همچنین قابلیت چرخش تصاویر نیز افزوده شده است.

تائید آدرس ایمیل مدیر سایت‎

همانطور که می‌دانید شما می‌توانید از قسمت تنظیمات » عمومی ایمیل پیش‌فرض سایت را تغییر دهید. اما این ایمیل بسیار مهم است، چرا که قابلیت دسترسی به تمام سایت و تغییر کلمه‌عبور را دارد. از همین‌رو وردپرس 5.3 قابلیت تائید ایمیل را در خود گنجانده که از این به بعد برای تغییر ایمیل اصلی سایت باید این آدرس ایمیل توسط مدیر قبلی تائید شود.

گزارش بخش سلامت سایت در وردپرس 5.3

ویژگی سلامت سایت ( Site Health ) در وردپرس 5.1 اضافه شد، این گزینه به مدیر سایت اجازه می‌دهد تا از شرایط امنیتی و عملکرد سایت خود مطمئن شود. این ویژگی در حال حاضر به صورت درصد میزان سلامت سایت شما را نمایش می‌دهد، اما در وردپرس نسخه 5.3 به گزینه ‘Should be improved’ و ‘Good’ تغییر پیدا خواهد کرد.

سایر تغییرات در وردپرس 5.3

یکی از تغییراتی که در وردپرس قرار است انجام شود، تغییر در نحوه جلوگیری از موتورهای جستجو برای ایندکس است، این نکته کاملاً برای سئو سایت شما حیاتی است. در حال حاضر وقتی این گزینه را فعال می‌کنید وردپرس از طریق فایل robots.txt اقدام به جلوگیری از ایندکس شدن صفحات می‌کند، اما در تیکت (#43590) این موضوع به بحث گذاشته شده بود و قرار است این گزینه در فایل Robots ثبت نگردد.

چرا که یکی از کاربران گفته که این کار باعث می‌شود گوگل تگ نوایندکس را نبیند به همین خاطر امکان دارد باز محتوا سایت را ایندکس کند.

وردپرس 5.3 همچنین با PHP 7.4 کاملاً سازگار است (#47441#47704#47746#47746#47783)

بهبود عملکرد component منطقه و زمان برای توسعه دهندگان ( جزئیات )

اضافه شدن دکمه مشاهده / مخفی کردن رمز عبور هنگام وارد کردن در فرم ورود در موبایل و دسکتاپ (#42888)

همچنین تغییرات زیادی روی سیستم وردپرس شبکه‌ای (Multisite ) انجام شده که در وردپرس 5.3 رونمایی خواهد شد.

امیدوارم این مقاله و فیلم آموزشی به شما کمک کند تا از تغییراتی که قرار است در وردپرس 5.3 مشاهده کنید آشنا شوید، توجه داشته باشید که این تغییرات امکان دارد در این نسخه گنجانده نشود، اما قطعاً تغییرات از این چارچوب خارج نیست و این تغییرات برای بهبود عملکرد وردپرس است تا شما تجربه بهتری از تولید محتوا و مدیریت سایت خود داشته باشید. این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

8 thoughts on “تغییرات و امکانات وردپرس 5.3

 1. شاهین محمدی گفت:

  سلام و درود
  من مدیر سایت عصر آی تی هستم که در لینکدین شما را دنبال می کنم.
  قبل از اینکه نظرم رو در مورد این نوشته بگم باید بگم که سایت بسیار خوب و پر محتوایی دارید و خوشحال هستم که با سایت شما آشنا شدم.

  در مورد این نوشته: من هم کمبود هایی در بلوک ها احساس می کردم که خیلی خوشحالم می بینم در این نسخه از وردپرس این مشکلات رفع شده است و امکان سریعتر ویرایش کردن و نوشتن مطالب فراهم شده. اما ای کاش امکان تعریف لینک فالو و نو فالوو هم بود.

  باز هم ممنون از مطلب زیبا

  1. پارسا صالح گفت:

   دروود بر شما
   خیلی ممنون شاهین جان، خوشحالم که نظرت جلب شده
   اره یه خورده این مورد هنوز حل نشده، البته تو گوتنبرگ میشه درست کرد دستی این موضوع رو، سعی میکنم امروز فردا یه آموزش براش آماده کنم که چطور لینک‌های معمولی رو بتونید دستی نوفالو کنید.
   اما کلاً خیلی خوب شده، حالا اگه وقت داشتی حتماً نصبش کنید، تجربه کاربریش خیلی بهتر شده.
   بازم میگم مخصوصاً بخش ستون‌های عالی شده 🙂

 2. محسن گفت:

  بسیار عالی تشکر از زحمت شما .

 3. محمدعلی گفت:

  در نسخه 5.3 اگر تصویری با سایز خیلی بالا اپلود کنید به صورت خودکار به 2560px تغییر اندازه میده
  برای حل این مشکل هوک big_image_size_threshold هست که میتونین این قابلیت رو غیر فعال کنید

  add_filter('big_image_size_threshold', '__return_false');

  دوستانی اگر این مشکل رو دارن کد بالا رو در قالبون قرار بدید تا مشکل برطرف بشه.

 4. هادی گفت:

  با سلام. بنده سایتم رو به ورد پرس 5.3 آپدیت کردم. اما ظاهر پنل ادمین کاملاً به هم ریخته و اشکال گرافیکی ظاهر نمیشن. مخصوصاً در داشبورد، ظاهر گرافیکی سفارشات، گرافیک گوگل آنالیتیکس و گرافیک افزونه آمارگیر کلاً حذف شده و فقط نوشته ها باقی موندن. البته سایت درست کار می کنه و پنل ادمین هم فقط ظاهرش به هم ریخته شده. اما مثلاً در برگه ها وقتی میخوام از افزونه ویژوال کامپوزر استفاده کنم، کلاً امکان ویرایشی وجود نداره. ممنون میشم اگه اطلاعاتی در این زمینه دارید، راهنمایی بفرمایید.

  1. صالح اسلام پناه گفت:

   دروود
   احتمال داره قالب یا افزونه‌های شما هنور با نسخه جدید وردپرس هم خونی نداشته باشد. بهتر است افزونه های سایت خود را به اخرین نسخه تغییر دهید ببینید مشکل حل می شود.

 5. arefe گفت:

  با سلام.
  نسخه 5.3 بطور خودکار نصب شد.بعد از اون بروزرسانی همه افزونه ها را انجام دادم.
  یک روز بعد با ارور “با عرض پوزش، شما اجازهٔ دسترسی به این برگه را ندارید. “مواجه شدم.
  در حال حاضر به پیشخوان دسترسی ندارم.خطایابی انجام شد.دو تا از افزونه ها رو نمایش میده.هر دو رو غیرفعال کردم.مشکل پابرجا بود.
  Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/mapsap/domains/mapsapower.com/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 258

  Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/mapsap/domains/mapsapower.com/public_html/wp-content/plugins/js_composer_V5.2_CupCode_ir/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111

  ورژن php ما 7.2
  ورژن قالب21.3.9
  ووکامرس3.8
  ووکامرس فارسی 3.7

  یه نفر گفت چون دسترسی از سمت وردپرس گرفته شده.احتمالا هک شدیم.
  نظر شما چیه؟

  1. صالح اسلام پناه گفت:

   دروود بر شما
   هک نشدید، این مشکل احتمالا به خاطر نسخه PHP یا یکی از افزونه‌های شماست. می‌توانید افزونه‌های وردپرس خود را یک به یک غیرفعال کنید تا ببینید که این مشکل بابت چیست. اما ساده‌ترین راه برای حل این مشکل تغییر نسخه PHP است. ( در صورتی که خودتان توانایی بررسی این موضوع را نداشتید، با همکاران ما در بخش چت آنلاین ارتباط برقرار کنید. )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 18 =