دیجیتال مارکتینگ

تجربه اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ

با افزایش محبوبیت شبکه های اجتماعی خصوصا اینستاگرام و افزایش تعداد اکانت ها ، بازار رقابت برای افراد بسیار سخت شده است . همه افراد دوست دارند صفحه ای با تعامل و دنبال کنندگان زیاد داشته باشند و به دنبال راه حل هایی برای آن هستند و حاضرند هزینه های بالایی را پرداخت کنند . در این میان گروهی از افراد که پیج هایی با تعامل , و فالوور بالا داشتند شروع به فعالیت و در آمد زایی در اینستاگرام کردند . این افراد اینفلوئنسر ها هستند که محبوبیت زیادی بین افراد دارند و شروع به تبلیغات و معرفی پیج های مختلف کردند . اما متاسفانه بعضی از این افراد شروع به سو استفاده از موقعیت خود کردند و مبالغ بسیار زیادی دریافت می کردند اما بازدهی تبلیغات آن ها بسیار پایین بوده و بازخورد خوبی نداشت و حتی بعضی از آن ها فالوور های فیک برای پیج تبلیغات شونده ارسال می کردند . در اینجا بود که خیلی از افراد اعتماد خود را نسبت به تبلیغات از دست دادند .

در این مقاله قصد دارم بعنوان مدیر تبلیغات چندین صفحه اینستاگرام تجربیات خودم در مورد اینفلوئنسر مارکتینگ با شما در میان بگذارم و بهتون بگم که برای داشتن یک تبلیغات پر بازده باید چه کارهایی انجام بدید .

آنچه در این مقاله می خوانید :

تجربه همکاری با یک اینفلوئنسر

چند هفته پیش برای یک پیج فروشگاهی به دنبال یک اینفلوئنسر مناسب و با قیمت متعارف و تاثیر گذاری مناسب بودم. با توجه به اینکه فروشگاه ها جامعه مخاطب گسترده تر و عام تری و بزرگتری دارند ، اینفلوئنسر هایی که با عموم مردم سر کار دارند گزینه مناسبی برای تبلیغاتشان هستند . با استفاده از ابزار های تحلیل پیج های اینفلوئنسر ها رو بررسی کردم و نتایج تعامل هر کدام رو یادداشت کردم . به مدت دو هفته این پیج ها رو دنبال کردم و بررسی کردم که چه دسته پیج هایی به اون ها تبلیغات میدن و نتیجه تبلیغات هر کدام از اون ها بعد از 24 ساعت چگونه است و به خیلی از اون ها دایرکت می دادم و نتیجه تبلیغات رو ازشون میپرسیدم .
تمامی نتایج رو بعد از دو هفته جمع آوری کردم و اینفلوئنسری که از لحاظ شخصیتی مورد قبول خیلی از افراد بود و قیمت مناسب داشت و میزان تعامل پیج در حدود 14 % ( پیج هایی که تعامل بالای 5 % دارند گزینه ی مناسبی برای تبلیغات هستند ) داشت رو انتخاب کردم .
بعد از پروسه منتظر موندن طولانی برای پاسخ گویی ادمین صفحه برای ست کردن زمان تبلیغات ، محصولاتی که قصد داشتیم با اون ها معرفی بشیم به اضافه سناریو تبلیغاتی رو ارسال کردیم و منتظر روز تبلیغات شدیم .
من معمولا تا قبل از اجرای تبلیغات استرس زیادی دارم با اینکه مدت زمان زیادی رو برای بررسی اون میزارم اما چون که نتیجه تبلیغات وابسته به خیلی از موارد است برای همین همیشه استرس این رو دارم که نکنه نتیجه مناسبی با توجه به هزینه ای که کارفرما کرده رو نداشته باشیم .
خلاصه روز تبلیغات رسید و منتظر نوتیفکشن منشن از طرف اینفلوئنسر بودم اما هیچ اتفاقی نیفتاد و بعد از یک روز پیگیری ادمین جواب دادند که خانم اینفلوئنسر مسافرت بودند و نتونستند تبلیغات رو انجام بدهند !!
ازشون خواستم که مجدد تبلیغات رو برای آخر هفته بعد رزو کنند ( در آخر مقاله بهتون علت اینکه چرا خواستم تبلیغات در آخر هفته انجام بشه رو میگم )
بالاخره مجدد روز تبلیغات رسید و فقط خدا خدا میکردم که اینبار کنسل نشه . ساعت 6 عصر از طرف ادمین پیامی اومد که سناریو تبلیغاتی رو با لحن خودتون بخونید تا اشتباهی در گفتار نباشه . با خودم گفتم لحن تبلیغات رو باید همون روز رزو میپرسیدین نه الان که باید تبلیغات انجام میشد خلاصه با خونسردی جواب دادم و بازم منتظر شدم تا 9 شب ! باز هم خبری نشد و مجدد چندین بار پیگیری کردم تا بالاخره در ساعت 10:30 روز جمعه تبلیغات گذاشته شد . اینو بگم که نصف متن ما گفته نشده بود و کاملا معلوم بود ویدئو در شرایط عجله ای و کاملا از سر باز کن ضبط شده
بخوام از نتیجه اش بگم که نهایت اضافه شدن 200 عضو بود و اصلا منجر به فروش نشد !!!!!!!!!!!!
برای کارفرما تجربه تلخی بود اما من با هر تبلیغاتی که انجام میدم تجربه های خیلی بیشتری بدست میارم
با همه این صحبت ها یعنی نباید به اینفلوئنسر ها تبلیغات داد ؟

برای یک تبلیغات پر بازده و تاثیر گذار چه کاری باید انجام بدم ؟

در هر کدام از روش های تبلیغاتی اگر بررسی های لازم و برنامه ریزی اصولی انجام نشود ، تبلیغات هیچ بازدهی نخواهد داشت . در تبلیغات اینفلوئنسر مارکتینگ با توجه به افزایش روز افزون اینفلوئنسر ها و باید در انتخاب شخص تبلیغات کننده ، سناریو تبلیغات و زمان دقتی زیادی کرد .
برای افزایش تعامل و دنبال کنندگان صفحات اجتماعی نمیتوانیم ضرورت تبلیغات را انکار کنیم . اما از طرفی دیگر نمیتوان نتیجه دقیق تبلیغات را از قبل پیش کنیم تنها می توانیم با بررسی هایی شرایط را برای بهترین نتیجه گیری از تبلیغات آماده کنیم
همه ما میدانیم که اینفلوئنسر ها افرادی هستند با فالوور های بالا ، اما متاسفانه خیلی از افراد برای اینکه خود را اینفلوئنسر نشان دهند و بتوانند از این راه کسب در آمد کنند شروع به خرید فالوور فیک می کنند ! همچنین با توجه به اینکه نرخ مصوبی برای دریافت هزینه تبلیغات اینفلوئنسر مارکتینگ وجود ندارند معیار سنجش و قیمت آن ها تعداد فالوور آن هاست و تشخیص واقعی بودن فالوور برای افراد معمولی سخت است مگر این کار را به افراد حرفه ای این حوزه بسپارند .
همانطوریکه میدانید هر اینفلوئنسری با توجه به مخاطبینش و نوع محتوایش مشخص میشود که مناسب تبلیغات محصول و یا خدمات ما هست یا خیر . اما شناخت مخاطبین هر پیج کار دشوار و زمان بری است . گاهی می توانیم با استفاده از تجربیات دیگران که با این افراد همکاری داشتند استفاده کنیم و یا اگر زمان کافی برای بررسی داریم پیج این افراد را بررسی کنیم و محتوای آن ها را چک کرده و با توجه به ری اکشن افراد به محتوا و نوع اکانت اون ها مخاطبین را شناسایی کنیم و با مخاطبین هدف خودمان مقایسه کنیم.

عوامل تاثیر گذار در اینفلوئنسر مارکتینگ :

  1. هدف تبلیغات
  2. آنالیز های درست و اصولی قبلی از تبلیغات
  3. انتخاب فرد و یا پیج مرتبط با هدف و مخاطبین
  4. سناریو تبلیغات نوع تبلیغ ،پست یا استوری
  5. ساعت و زمان تبلیغات
  6. آمادگی پیج تبلیغ شونده
  7. تصویر ذهنی مخاطبان نسبت به اینفلوئنسر
  8. وضعیت پیج اینفلوئنسر در زمان تبلیغات شما

1) هدف تبلیغات
تبلیغات با هدف های مختلفی انجام می شود . مثل برندینگ ، معرفی محصول یا خدمت ، اطلاع رسانی ، فروش ، افزایش مخاطب ، افزایش سهم بازار و ……. شما باید قبل از شروع تبلیغات هدف خود را مشخص کرده و با توجه به آن نوع تبلیغات خود را انتخاب کنید . زیرا مشخص کردن هدف و مخاطبین می توانید فضایی را انتخاب کنید که مناسب شماست .

2) آنالیز های درست و اصولی قبل از تبلیغات
بعد از انتخاب فضای تبلیغات شروع به آنالیز آن فضا کنید . شما می توانید بطور رایگان از تجربیات دیگران استفاده کنید . تبلیغات در فضای آنلاین بخصوص اینفلوئنسر مارکتینگ اگر بدون آنالیز و بررسی باشد امکان خطای بسیار بالا دارد . شما می توانید با استفاده از ابزار های آنالیز و یا استفاده از خدمات اینفلوئنسر مارکتینگ شرکت ها انتخاب درستی داشته باشید

3) انتخاب فرد و یا پیج مرتبط با هدف و مخاطبین
میزان مرتبط بودن اینفلوئنسر با نتیجه گیری از تبلیغ ارتباط مستقیم دارد . زیرا قرار است تبلیغات ما برای مخاطبان آن ها پخش شود و آن ها هستند که باید تحت تاثیر قرار بگیرند و اقناع شوند که صفحه ما رو دنبال کنند و یا از شما خرید کنند .

4) سناریو تبلیغات نوع تبلیغ ،پست یا استوری
سناریو تبلیغاتی شما قرار است گویای همه چیز درباره محصول یا خدمت شما باشد . پس باید حساب شده و کامل باشد . با توجه به هدف باید سناریو خود را بنویسید .

5 ) ساعت و زمان تبلیغات
شاید شما بعنوان مدیر تبلیغات یا یک فرد معمولی آنالیز درست داشته باشید و آن فرد را به درستی انتخاب کرده باشید اما گاهی اتفاقات و مسائلی پیش می آید که از دست شما خارج است . مثل زمان بارگذاری تبلیغات شما
همانطوریکه زمان بارگذاری پست و استوری اهمیت زیادی دارد ، در مورد تبلیغات نیز این موضوع صدق می کند .
گاهی انتخاب روز تبلیغات دست ماست ( البته اگر وقت خالی در زمانیکه مد نظر ماست داشته باشند ) اما در مورد ساعت بارگذاری استوری ما هیچ انتخابی نداریم .
یکی از مهمترین فاکتور ها زمان و روز تبلیغات است . بعضی از افراد روز های مناسبتی خاص را برای تبلیغات در نظر می گیرند . اما باید در اینجا به این نکته اشاره کنم که حتی زمان و روز تبلیغات وابسته به هدف شماست . شاید شما بخواهید به مناسبت سال نو کمپینی برگزار کرده و محصولات خاصی را به فروش برسانید و با توجه به آن این تبلیغات را در روز های آخر سال اجرا می کنید .
در بالا به این نکته اشاره کردم که روز تبلیغات پیج فروشگاهی برای آخر هفته در نظر گرفتم . علت آن رفتار شناسی مخاطبان هدف پیج بود . معمولا افراد تایم های آخر هفته خود را برای خرید انتخاب می کنند و این موضوع باعث می شود افرادی که قصد خرید محصول یا خدمت شما را دارند با دیدن تبلیغات سریعا اقدام به خرید کنند .
در نتیجه با توجه به نوع پیجتان باید تصمیم بگیرید که چه زمانی را باید به تبلیغات اختصاص دهید .
موضوع بعد زمان بارگذاری تبلیغات است که از دسترس شما خارج است و متاسفانه نمی توانید زمانی را برای بارگذاری تبلیغاتتان انتخاب کنید . دقیقا یکی از مشکلات ما در تبلیغات برای پیجی که براتون مثال زدم زمان بارگذاری تبلیغ بود که باعث نتیجه گیری نا مناسب شد .

6) آمادگی پیج تبلیغ شونده
یکی دیگر از عومل تاثیر گذار آمادگی پیج شما برای تبلیغات است . صفحه شما باید از لحاظ محتوایی تکمیل باشد ، هایلات هایی درستی برای راهنمایی مشتریانتان داشته باشد ، بایو درست و اصولی داشته باشید و بطور کلی به گونه ای کامل و جذاب باشد که مخاطب به سرعت شما را دنبال کند و جای هیچگونه ابهام و سوالی برایش نداشته باشد .

7) تصویر ذهنی مخاطبان نسبت به اینفلوئنسر
همانطور که گفتم اینفلوئنسر ها افرادی تاثیر گذار هستند . اما بعضی از آن ها افرادی قابل اعتماد هستند که همه مردم آن ها را قبول دارند و بخشی از آن ها افرادی هستند که سابقه خوبی پیش مردم ندارند و قصد فریبکاری دارند .
متاسفانه بعضی از اینفلوئنسرها فقط برای دریافت پول تبلیغات می کنند و هر محصول یا خدمتی را معرفی می کنند و حتی برخی از آن ها بزرگنمایی می کنند و این باعث می شود افراد به آن ها بی اعتماد شوند .

8 ) وضعیت پیج اینفلوئنسر در زمان تبلیغات شما
در بعضی از روزها پیج اینفلوئنسر ها در گیر مسائلی می شوند که دنبال کنندگانشان به دنبال نتیجه آن اتفاق هستند و احتمالا دیده شدن تبلیغات کمتر می شود و یا روزهایی است که تعداد استوری بالاست یا چندین تبلیغ در یک روز انجام می شود و باز هم امکان دارد بازدهی تبلیغات کاهش یابد .

سوالات متداول

آیا اینفلوئنسر مارکتینگ تاثیر گذار است ؟

بطور کلی تبلیغات می تواند تاثیر مثبت و یا منفی داشته باشد تمامی این بستگی به شرایطی و بررسی شما برای نوع تبلیغات دارد . در مورد اینفلوئنسر مارکتینگ هم همینطور است اگر شخص مورد نظر را با برنامه ریزی انتخاب کنید می توانید بازدهی خیلی خوبی بگیرید .

تبلیغات خود را به بلاگر بدم یا اینفلوئنسر ؟

تفاوت زیادی بین بلاگر و اینفلوئنسر وجود دارد . شما با توجه به نوع محصول یا خدمتتان و هدف از تبلیغ باید تصمیم بگیرید که به کدام تبلیغ دهید . اما بطور کلی بلاگر ها مناسب محصولات و خدمات خاص تر و تخصصی تر هستند اما اینفلوئنسر ها عمومی تر هستند .

چه تعدادی جذب فالوور از اینفلوئنسر خوب است ؟

یکی از تصوری که افراد دارند این است که باید تعداد فالوور زیادی را جذب کنند . حتی گاهی از اینفلوئنسر ها در مورد تعداد جذب ضمانت می کنند که این افراد به هیچ عنوان قابل اعتماد نیستند چون این تبلیغات غیر قابل پیش بینی است . هدف ما از تبلیغات افزای فروش و تعامل در پیج است .

حرف آخر
تبلیغات کاری تخصصی و مهمی است . تبلیغات مشمول هزینه های سنگینی است و برای بهره برداری از ان باید کاملا اصولی رفتار کرد . برای بازدهی بهتر و بیشتر بهتر از با آژانس هایی که در زمینه اینفلوئنسر مارکتینگ کار می کنند همکاری کنید . شما می توانید با خیال راحت اینفلوئنسر مارکتینگ خود را به تیم جرفه ای وب جامه بسپارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − چهار =