افزونه وردپرس, وردپرس

آموزش ویرایش و ایجاد نقش کاربری دلخواه در وردپرس

آموزش ویرایش و ایجاد نقش کاربری دلخواه در وردپرس

آیا قصد ایجاد نقش کاربری دلخواه در وردپرس را دارید ؟ آیا از دسترسی‌های نقش‌های کاربری مختلف در وردپرس آگاه هستید ؟

همانطور که می‌دانید وردپرس مجهز به سیستم نقش کاربری است که به شما اجازه می‌دهد تا به کاربران مختلف دسترسی به بخش‌های مختلف را دهید، اما این نقش کاربری به طور پیش‌فرض در وردپرس محدود هستند. ما امروز در این مقاله آموزش وردپرس قصد داریم به شما نحوه ایجاد نقش کاربری دلخواه در وردپرس توسط افزونه را آموزش دهیم.

آموزش ویرایش و ایجاد نقش کاربری دلخواه در وردپرس

آنچه در این مقاله خواهید خواند :

نقش‌های کاربری در وردپرس

قبل از اینکه به نحوه ایجاد و ویرایش نقش‌های کاربری بپردازیم بهتر است با نقش‌های کاربری پیش‌فرض وردپرس را بررسی کنیم. وقتی شما قصد ساخت کاربر جدید دارید یا کاربری در سایت شما عضو می‌شود نقش کاربری باید برای آن مشخص کنید. این نقش‌های کاربری پیش‌فرض :

  • مدیر کل ( Administrator )
  • ویرایشگر ( Editor )
  • نویسنده ( Author )
  • مشارکت‌کننده ( Contributor )
  • مشترک ( Subscriber )

ما سعی کردیم در جدول پایین لیستی از دسترسی‌های این کاربران باتوجه به نقش کاربری را مشخص کنیم :

دسترسی مدیرکل ویرایشگر نویسنده مشارکت‌کننده مشترک
مشاهده سایت
ویرایش پست
حذف پست
انتشار پست
حذف پست منتشر شده
ویرایش پست منتشر شده
آپلود فایل
انتشار صفحه
حذف صفحه
ویرایش صفحات و پست‌های دیگران
حذف صفحات و پست‌های دیگران
مشاهده صفحات رمزدار
ویرایش صفحات رمزدار
حذف صفحات رمزدار
مدیریت دسته‌بندی‌ها
مدیریت نظرات
فعال کردن افزونه وردپرس
ساخت کاربر جدید
حذف قالب وردپرس
حذف افزونه وردپرس
حذف کاربران
ویرایش رسانه‌ها
ویرایش قالب و افزونه‌ها
درون‌ریزی و برون‌ریزی اطلاعات
افزودن قالب و افزونه
مدیریت تنظیمات وردپرس
بروزرسانی وردپرس
بروزرسانی افزونه‌ها و قالب‌ها
ویرایش داشبورد وردپرس

در ادامه به توضیح مختصری درباره هرکدام از این نقش‌های کاربری پیش‌فرض می‌پردازیم :

نقش کاربری مدیر کل ( Administrator )

این نقش کاربری مخصوص مدیر سایت است، بعد از نصب وردپرس این نقش به مدیر سایت تعلق می‌گیرد، نقش کاربری مدیر کل می‌تواند تمامی پست‌ها و صفحات کاربران را ویرایش یا حذف کند.

می‌تواند افزونه وردپرس یا قالب وردپرس را تغییر و نصب کند، می‌تواند تنظیمات مربوط به سایت را تغییر دهد، می‌تواند صفحات رمزدار ایجاد یا حذف کند. این نقش کاربری به تمامی قسمت‌های سایت دسترسی دارد و هیچگونه محدودیت در ورود به بخش از سایت ندارد.

نقش کاربری ویرایشگر ( Editor )

کاربران با نقش کاربری ویرایشگر به تمامی قسمت‌های محتوایی سایت دسترسی دارند، آنها می‌توانند صفحات و پست‌ها را ایجاد، ویرایش یا حذف کنند. می‌توانند نظرات کاربران را مدیریت کنند و هر قسمتی که مربوط به محتوای سایت باشد را مشاهده و ویرایش کنند.

این نقش کاربری به قسمت تنظیمات، افزونه‌ها و قالب‌ها دسترسی ندارند.

نقش کاربری نویسنده ( Author )

همانطور که از نام آن پیداست، کاربران با نقش کاربری نویسنده می‌توانند پست جدید در سایت ایجاد کنند، پست‌های خود را ویرایش یا حذف کنند. آنها می‌توانند نظرات ارسالی توسط کاربران را پاسخ دهند اما حذف نمی‌توانند کنند.

این نقش کاربری قابلیت ایجاد دسته‌بندی ندارد، اما می‌توانند از دسته‌بندی‌های موجود برای پست خود انتخاب کنند. آنها می‌توانند برچسب جدید برای پست خود ایجاد کرده و از آن در مطالب خود استفاده کنند.

این نقش کاربری به جزء حذف پست‌های خود ریسکی برای بروز مشکل در عملکرد سایت ندارند و به راحتی می‌توانید این دسترسی را به کاربران نویسنده خود بدهید.

نقش کاربری مشارکت‌کننده ( Contributor )

این نقش کاربری توانایی ایجاد و ویرایش پست‌های خود را دارند اما امکان انتشار آنرا ندارند، نقش کاربری مشارکت‌کننده توانایی ایجاد دسته‌بندی جدید را ندارد اما می‌تواند از دسته‌بندی‌های سایت برای مطلب خود انتخاب کند.

بزرگترین ضعف این نقش کاربری عدم توانایی در افزودن فایل است، این نقش کاربری توانایی پاسخ دادن به نظرات را دارد اما نمی‌تواند نظری را تائید یا رد کند.

نقش کاربری مشترک ( Subscriber )

این نقش کاربری توانایی انجام هیچ‌کاری را روی وردپرس شما ندارد مگر از طریق افزونه وردپرس دسترسی خاصی به این نقش کاربری داده شود. کاربر با این نقش فقط توانایی مشاهده پست‌ها را دارد و اگر شما نیاز دارید که فقط کاربران برای مشاهده پست‌ها یا ارسال نظر وارد سایت شوند بسیار مفید است.

ویرایش و ایجاد نقش کاربری در وردپرس

نقش‌های کاربری در وردپرس به طوری طراحی شده‌اند که نیاز بیشتر وبمستران را رفع می‌کند، اما گاهی شما قصد دارید با توجه به نیاز خود این دسترسی‌ها را کم یا زیاد کنید. فرض کنید شما مدیر یک مجله اینترنتی هستید و با یکی از نویسندگان خود به مشکل خوردید، دسترسی نویسنده به گونه‌ای است که توانایی حذف پست‌های خود را دارد و این شخص می‌تواند به راحتی تمامی مطالب خود را از سایت شما حذف کند.

برای رفع این مشکل شما باید قابلیت حذف پست را از نقش نویسنده حذف کنید و شاید نیاز داشته باشید نقش کاربری جدیدی در وردپرس ایجاد کنید، برای اینکار ما توصیه می‌کنیم از افزونه‌های وردپرس استفاده کنید.

مدیریت نقش‌های کاربری توسط افزونه PublishPress Capabilities

یکی از افزونه‌های کاربردی برای ویرایش و ایجاد نقش‌های کاربری افزونه PublishPress Capabilities است. شما کافیست این افزونه را از مخزن وردپرس نصب و فعال نمائید که اگر با نحوه نصب افزونه وردپرس آشنا نیستید کافیست آموزش نحوه نصب افزونه در وردپرس را مطالعه کنید.

بعد از نصب افزونه منوی جدیدی به وردپرس شما با نام Capabilities اضافه می‌شود که می‌توانید از طریق آن نقش‌های کاربری وردپرس را مدیریت کنید.

مدیریت نقش‌های کاربری توسط افزونه PublishPress Capabilities

این افزونه به هیچ‌عنوان پیچیده نیست و شما کافیست فقط نقش کاربری خود را از ستون سمت چپ انتخاب کرده و دسترسی‌های مورد نظر را به آن اضافه و کم کنید. شاید تنها ایراد این افزونه فارسی نبودن آن باشد که باز باتوجه به مفهوم بودن دسترسی‌ها شما به راحتی می‌توانید دسترسی‌های مورد نظر خود را ویرایش کنید.

نکته : فراموش نکنید بعد از ایجاد تغییرات روی دکمه “Save Changes” کلیک کنید.

ایجاد نقش کاربری جدید توسط افزونه PublishPress Capabilities

هر سایتی باتوجه به سیاست‌های کاری خود امکان دارد نیاز داشته باشد تا نقش‌های کاربری متفاوتی ایجاد کند، برای مثال شما شاید نیاز داشته باشید شخصی فقط بخش مدیریت نظرات را داشته باشد برای اینکار می‌توانید از همین افزونه استفاده کنید.

کافیست از منوی سمت چپ این افزونه بخش Create New Role نام نقش کاربری خود را به انگلیسی بنویسید و روی دکمه “Create” کلیک کنید.

ایجاد نقش کاربری جدید توسط افزونه PublishPress Capabilities

بعد از ایجاد نقش کاربری جدید از منو بالا باید نقش کاربری جدید خود را انتخاب کنید و آنرا ویرایش کنید و در انتها روی دکمه “Save Changes” کلیک کنید.

نکته : این افزونه تغییرات را مستقیم روی دیتابیس شما قرار می‌دهد و بعد از حذف افزونه این تغییرات از بین نمی‌روند، پس در تغییر نقش‌های کاربری و ایجاد نقش‌های کاربری جدید دقت کنید.

مدیریت نقش‌های کاربری توسط افزونه User Role Editor by Members

شاید بتوان به جرات گفت این افزونه بهترین راهکار برای ویرایش و ایجاد نقش‌های کاربری در وردپرس است، این افزونه به شما کمک می‌کند تا نقش‌های کاربری را ویرایش، حذف و ایجاد کنید.

این افزونه کاملاً فارسی بوده و به شما کمک می‌کند تا به‌راحتی دسترسی به تمام اجزاء سایت خود را برای کاربران با نقش‌های کاربری متفاوت مدیریت کنید. برای شروع کافیست افزونه User Role Editor by Members را نصب و فعال نمائید. اگر با نحوه نصب افزونه وردپرس آشنا نیستید کافیست آموزش نحوه نصب افزونه در وردپرس را مطالعه کنید.

بعد از نصب و فعالسازی از بخش کاربران » نقش‌ها می‌توانید نقش‌های کاربری فعلی خود را مدیریت کنید.

مدیریت نقش‌های کاربری توسط افزونه User Role Editor by Members

شما با کلیک روی بخش ویرایش یا افزودن نقش می‌توانید نقش کاربری جدیدی ایجاد کنید، یا نقش‌های کاربری فعلی را مدیریت کنید. با توجه به فارسی بودن این افزونه پیکربندی و کار کردن با آن به هیچ‌عنوان سخت نیست و شما به راحتی می‌توانید نقش‌های کاربری را ایجاد یا ویرایش کنید.

ویرایش نقش کاربری نویسنده وردپرس

بعد از انجام تغییرات و ایجاد دسترسی‌های جدید روی دکمه “بروزرسانی” کلیک کنید تا نقش کاربری شما ایجاد یا ویرایش شود.

همچنین این افزونه دارای بخش پیکربندی می‌باشد که از قسمت تنظیمات » اعضا قابل دسترسی است که به شما برخی امکانات برای مدیریت بهتر نقش‌های کاربری را می‌دهد.

سوالات متداول

برای ایجاد و ویرایش نقش‌های کاربری قطعاً سوالاتی برای شما بوجود می‌آید که ما سعی کردیم برخی از این سوالات را در این بخش قرار دهیم :

آیا قابلیت ویرایش نقش‌های کاربری به طور پیش‌فرض در وردپرس فعال نیست ؟

خیر، این قابلیت به طور پیش‌فرض فعال نیست و اگر شما قصد انجام این کار را دارید بهتر است از افزونه وردپرس یا به صورت مستقیم کدهای مربوطه را در فایل Function.php خود قرار دهید که باتوجه به تخصصی بودن این مورد در آموزش نوشته نشده است.

آیا راهی برای حذف نقش کاربری وجود دارد ؟

بله شما برای اینکار می‌توانید با اضافه کردن کد زیر به فایل Function.php به راحتی اینکار را انجام دهید، اگر با نحوه قرار دادن کد در این فایل آشنا نیستید آموزش قرار دادن کد دلخواه در Function.php وردپرس را مطالعه کنید.
remove_role( 'subscriber' );
remove_role( 'editor' );
remove_role( 'contributor' );
remove_role( 'author' );
باتوجه به نیاز خود می‌توانید هرکدام از نقش‌های کاربری را توسط کدهای بالا حذف کنید.

چطور می‌توانم نقش کاربری پیش‌فرض را تغییر دهم ؟

بعد از عضویت کاربران در سایت شما، نقش کاربری پیش‌فرض میگیرند که برای تغییر آن می‌توانید از پنل مدیریت وردپرس به بخش تنظیمات » عمومی مراجعه کنید و در قسمت نقش پیش‌فرض کاربر تازه آنرا تغییر دهید.

نقش کاربری مدیر کل برای چه کاربرانی است ؟

مهم‌ترین نقش کاربری، مدیرکل است. چرا که دسترسی به تمام قسمت‌های سایت دارد و اگر شما این نقش کاربری را به فرد اشتباهی دهید، آن شخص توانایی از بین بردن تمامی اطلاعات سایت شما را دارد. پس باید توجه داشته باشید که این نقش را نباید به هر کاربری ارائه دهید چرا که بحث امنیت وردپرس شما را از بین خواهد برد.

آیا امکان تغییر نقش کاربری برای کاربران قدیمی وجود دارد؟

بله، شما به راحتی از بخش کاربران » همه کاربران می‌توانید کاربر مورد نظر را ویرایش کنید و نقش کاربری آن را به طور دلخواه تغییر دهید.

آیا خود کاربران دسترسی برای تغییر نقش کاربری خود دارند ؟

خیر، طبق جدولی که در بالا قرار داده‌ایم، این قابلیت فقط برای مدیرکل وجود دارد و کاربری با نقش کاربری مدیر کل توانایی تغییر این قسمت را دارد.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد تا بتوانید به راحتی نقش‌های کاربری خود را ایجاد و ویرایش کنید. اگر سوال یا مشکلی داشتید حتماً از بخش نظرات از ما بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =