افزونه وردپرس

چه تعداد افزونه وردپرس نصب کنیم ؟ آیا افزونه وردپرس باعث کاهش امنیت و سرعت سایت می‌شوند؟

چه تعداد افزونه برای وردپرس نصب کنیم ؟

اغلب کاربران از ما می‌پرسند که چه تعداد افزونه برای وردپرس نصب کنند ؟ درواقع می‌خواهند بدانند، تا چه تعداد افزونه وردپرس می‌توانند نصب کنند اما سایت‌ آنها به مشکل برنخورد.

از آنجایی که در سایت‌های مختلف احتمالاً مطالعه کردید که تعداد نصب و فعالسازی افزونه زیاد باعث کندی سایت و کاهش امنیت وردپرس می‌شود، ما قصد داریم در این مقاله به شما بگوییم که افزونه‌ها دقیقاً چه کاری با سایت شما می‌کنند و چه افزونه‌هایی باعث کندی سایت شما می‌شوند.

چه تعداد افزونه برای وردپرس نصب کنیم ؟

در این مقاله به این می‌پردازیم که افزونه‌های وردپرس چطور باعث کاهش امنیت سایت شما می‌شوند، همچنین چطور بهترین افزونه وردپرس را برای سایت خود انتخاب کنید.

افزونه وردپرس چیست و چطور کار می‌کند ؟

قبل از اینکه به این پردازیم که افزونه وردپرس چطور باعث کندی و کاهش امنیت سایت شما می‌شوند ببینیم افزونه وردپرس چیست و چطور کار می‌کنند؟

افزونه وردپرس به شما کمک می‌کند تا امکانات جدیدی به سایت خود اضافه کنید، امکاناتی مثل اسلایدر وردپرس ، راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی و… این افزونه‌ها به شما کمک می‌کنند تا سایت خود را بهتر مدیریت کنید.

افزونه وردپرس مثل خود وردپرس به زبان PHP نوشته می‌شوند و از منابع هاست شما استفاده می‌کنند، پس شما باید با توجه به تعداد افزونه وردپرس و میزان مصرف آنها از هاست وردپرس استفاده کنید که نیاز‌های شما را رفع کند.

از زمان وردپرس 1.2 که قابلیت اضافه کردن افزونه به وردپرس اضافه شد، این سیستم مدیریت محتوا دچار تحول بزرگی شد، در واقع وردپرس بدون افزونه مثل اسباب‌بازی فروشی بدون اسباب‌بازی است.

افزونه وردپرس چرا برای سایت ضروری است ؟

هرچقدر که وردپرس هسته قوی داشته باشد، اما باز این افزونه‌ها هستند که وردپرس را تبدیل به بهترین سیستم مدیریت محتوای جهان تبدیل کرده‌اند.

تعداد کل افزونه‌های رایگان که در مخزن وردپرس است تا الان که این مقاله را می‌نویسیم حدود 54هزار افزونه است که این به هیچ‌عنوان عدد کوچکی نیست. این تعداد افزونه فقط در مخزن وردپرس است، تعداد بسیاری زیادی افزونه غیررایگان وردپرس وجود دارد که برای تهیه آنها باید پول پرداخت کنید.

افزونه‌ها می‌توانند سئو سایت شما را بهبود بخشند یا اینکه امنیت سایت شما را افزایش دهند، همچنین به شما کمک کنند که کاربران سایت خود را بهتر مدیریت کنید. در کل با افزونه وردپرس شما قادر به انجام هرکاری هستید! این فوق‌العادست

واقعاً تعداد افزونه زیاد باعث بروز مشکل در وردپرس می‌شود ؟

خیلی از طراحان در انجمن‌های مختلف یا به کاربران خود این نکته را عنوان می‌کنند که استفاده از افزونه زیاد وردپرس باعث کاهش امنیت سایت و کندی وردپرس می‌شود.

مشکل از تعداد افزونه وردپرس نیست! مشکل خود افزونه‌های وردپرس هستند .

شما می‌توانید ده‌ها افزونه داشته باشید و بدون اینکه ذره‌ای به سرعت سایت شما یا امنیت سایت شما لطمه وارد شود. اما باید دقت کنید که این افزونه‌ها کاملاً امن و بهینه باشند. البته اگر سایت شما با مشکلی مواجه شود، عیب‌یابی سایتی با 5 افزونه راحت‌تر از سایتی با 30 افزونه است. اما اگر در انتخاب افزونه‌های خود دقت کنید به هیچ‌عنوان با مشکلی روبرو نخواهید شد.

برای اینکه بهتربا این موضوع روبرو شوید، سایت وب‌جامه در حال حاضر تعداد 43 افزونه فعال دارد، اما با سرعت فوق‌العاده بالا در حال بارگزاری است و از لحاظ امنیت در بهترین حالت خود قرار دارد. پس اگر در انتخاب افزونه وردپرس خود دقت کنید، هیچ‌وقت با این مشکلات روبرو نخواهید شد.

حالا با این چشم‌انداز در ادامه قصد داریم درباره تاثیر افزونه‌ها روی روند فعالیت سایت شما صحبت کنیم.

چگونه افزونه‌های وردپرس روی سرعت و عملکرد سایت شما تاثیر می‌گذارند ؟

چگونه افزونه‌های وردپرس روی سرعت و عملکرد سایت شما تاثیر می‌گذارند ؟

انواع مختلف افزونه‌های وردپرس وجود دارد که هریک از آنها عملکرد متفاوتی روی وب‌سایت شما دارند و به نحوی سایت شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

افزونه‌هایی وجود دارند که روی طراحی سایت شما بخش front-end کار می‌کنند، افزونه‌هایی مثل صفحه سازها، فرم‌های تماس، اسلایدرها، گالری‌‌ها وغیره

افزونه‌هایی هم وجود دارند که عمدتاً در بخش مدیریتی یا back-end سایت شما فعال هستند، مثل افزونه‌های پشتیبان‌گیر وردپرس و افزونه‌هایی که در حال اجاره کدهایی در قسمت هسته وردپرس هستند.

برخی از افزونه‌ها در همه‌جای وردپرس فعال هستند، مثل افزونه‌های سئو ، افزونه‌های امنیتی وردپرس و…

تاثیر افزونه وردپرس برسرعت و عملکرد سایت شما بستگی به این دارد که در کدام قسمت سایت شما فعال باشد، به عنوان مثال افزونه‌هایی که فقط هنگام انجام کارهای خاص در قسمت مدیریت وردپرس فعال می‌شوند، معمولاً تاثیری در عملکرد وب‌سایت شما نخواهند داشت. از طرفی دیگر افزونه‌هایی که در قسمت طراحی صفحات و front-end فعال هستند فوق‌العاده روی عملکرد سایت شما تاثیر گذار هستند.

همچنین افزونه‌هایی که در back-end سایت شما فعال هستند روی میزان مصرف منابع سرور سایت شما تاثیر گذار هستند، مثل افزونه‌های بررسی کننده پیوندهای شکسته، بررسی کننده صفحات 404 و غیره.. .

افزونه‌ها به چه صورت روی عملکرد سایت شما تاثیر می‌گذارند :

ارسال درخواست HTTP اضافه : برخی از افزونه‌ها ممکن است نیاز به اجرای کدهای اضافی که در طراحی یا اجرا پلاگین وردپرس نیاز است داشته باشند. به همین دلیل ممکن است فایل‌های JS و CSS اضافی در سایت شما بارگزاری کنند. این درخواست‌های اضافه HTTP باعث کندی سایت شما می‌شوند.

ارسال درخواست اضافی به دیتابیس : برخی از افزونه‌ها ممکن است برای نمایش داده‌های خود تعداد کوئری‌های سمت بانک اطلاعاتی ( دیتابیس ) وردپرس را افزایش دهند. مثلاً افزونه‌هایی که برای نمایش پست‌های محبوب، پست‌های مرتبط یا هرچیز دیگری درخواستی به سمت ارسال کند.

اجرا درخواست در پشت‌زمینه وردپرس : بسیاری از افزونه‌ها هستند که برای اجرا و بررسی منابع زیادی از سرور استفاده می‌کنند مثل افزونه‌های بررسی کننده لینک‌های شکسته، افزونه‌های بررسی آمار بازدید سایت

بیشتر افزونه‌های استاندارد وردپرس فقط در صورت لزوم فایلی در سایت شما بارگذاری می‌کنند یا درخواستی به سمت دیتابیس ارسال می‌کنند، اما گاهی اوقات اینکار اجتناب ناپذیر است.

البته در بیشتر موارد بهینه‌سازی به شما کمک می‌کند تا سرعت وب‌سایت خود را افزایش دهید. قبل از هرکاری بهتر است مطمئن شوید که سیستم کشینگ در سایت وردپرس شما فعال است. بدون سیستم کش سایت شما کند خواهد بود.

قصد داریم در ادامه راه‌کارهایی برای بهینه‌سازی بهتر وب‌سایت وردپرسی به شما نشان دهیم.

اکنون ، بیایید به سمت بهینه سازی های دیگر حرکت کنیم.

رفع مشکل درخواست‌های زیاد HTTP

افزونه‌ها گاهی لازم است برای انجام بسیاری از کارهای خود، در سایت شما فایل Js یا CSS اجرا کنند. ما خیلی وقت‌ها از کاربران شنیدیم که به ما گفتند چطور کلیه درخواست‌های HTTP که فعال است را غیرفعال کنیم ! این کار غیرممکن است، چون سایت شما به طور کل ظاهر خود را از دست خواهد داد.

سه روش برای کاهش تعداد درخواست‌های HTTP سمت سرور وجود دارد، اولین روش به این صورت است که به طور کل اجازه ندهید که افزونه‌ها کد اضافه در سایت شما قرار دهند و تمام این کدها را در فایل Style و Js قرار دهید. ( این روش نیاز به کمی سواد برنامه‌نویسی دارد )

روش دوم جلوگیری از لود غیرضروری یا با تاخیر فایل‌های اضافه است، این روش که بعداً به طور مفصل به آن خواهیم پرداخت بسیار روی سرعت سایت شما تاثیر گذار است.

روش سوم که قابل استفاده برای همه است، استفاده از افزونه‌های کش وردپرس مثل W3 Total Cash است که می‌توانید در تنظیمات افزونه قرار دهید که تمام فایل‌های Js و Css را باهم ادغام کند، البته امکان دارد این موضوع باعث بروز خطا در سایت شما شود.

بهتر است برای بهبود عملکرد و کاهش تعداد این درخواست‌ها از یک متخصص کمک بگیرید. حالا که تعداد درخواست HTTP خود را کاهش دادید، بهتر است با روش‌های کاهش کوئری‌های اجرا شده سمت دیتابیس هم آشنا شوید.

کاهش تعداد کوئری‌های دیتابیس برای کاهش استفاده منابع هاست وردپرس

بسیاری از افزونه‌های وردپرس هستند که تعداد کوئری زیادی سمت دیتابیس شما ارسال می‌کنند، این افزونه‌ها باعث هرز رفتن منابع هاست شما می‌شوند. البته طراحان این افزونه‌ها سعی کردند تا آنجا که امکان دارد تعداد این درخواست‌ها را کاهش دهند، اما اگر وب‌سایت با ترافیک بالا دارید این افزونه‌ها برای شما مشکل ساز خواهند بود.

مثلاً اگر شما قصد استفاده از افزونه ووکامرس را دارید، خبر بدی برای شما داریم، این افزونه تعداد کوئری بالایی را سمت سرور هاست شما ارسال می‌کند که باعث افزایش مصرف منابع سایت شما می‌شود.

یا افزونه‌هایی که ترافیک سایت شما را سمت سرور شما بررسی می‌کند، این افزونه‌ها باعث افزایش تعداد کوئری در سایت شما می‌شوند. سعی کنید برای بررسی ترافیک سایت خود از سرویس‌هایی مثل گوگل انالیتیکس ( Google Analytics ) استفاده کنید، چرا که این سرویس‌ها شدیداً تعداد درخواست‌های سمت سرور شما را کاهش می‌دهند.

افزونه‌های وردپرس چطور امنیت سایت شما را در خطر می‌اندازند ؟

امنیت وردپرس یکی از دغدغه‌های اصلی وبمستران است، همیشه این نگرانی برای وبمستران وجود دارد که سایت‌شان آسیب‌پذیر نباشد. اجازه دهید به این موضوع که آیا افزونه‌های وردپرس روی امنیت سایت شما تاثیر دارند یا خیر دقیق‌تر نگاه کنیم!

اگر شما افزونه‌ای روی وردپرس خود نصب کنید که باگ امنیتی داشته باشد، سایت شما در خطر است. اما واقعیت اینجاست که امکان وجود باگ امنیتی در هر نرم‌افزاری وجود دارد. اما باتوجه به کد باز ( open-Source ) بودن وردپرس و افزونه‌های آن، به محض کشف باگ امنیتی سریعاً رفع می‌شود.

اما اگر قصد دارید تا حدود زیادی از امنیت وردپرس خود اطمینان حاصل کنید ما توصیه می‌کنیم از یکی از افزونه‌های امنیتی وردپرس استفاده کنید. اینکار باعث می‌شود تا دسترسی‌های اضافه در وردپرس کنترل شود و تا حد زیادی مشکلات امنیتی سایت شما حل شود.

به کدام افزونه‌های وردپرس اطمینان کنیم ؟

همیشه برای وبمستران این نگرانی وجود دارد که چطور امن‌ترین افزونه وردپرس را پیدا کنیم؟ از کجا متوجه شویم که یک افزونه معتبر است ؟ اگر بروزرسانی افزونه قطع شود ما چه‌کار باید کنیم ؟

نکته جالب درباره اکوسیستم منبع باز ( open-Source ) وردپرس این است که همیشه جایگزین وجود دارد. یک افزونه محبوب هیچ‌گاه از بین نمی‌رود اما اگر توسعه دهنده افزونه‌ای دیگر قصد توسعه آنرا نداشته باشد، شخص دیگری می‌تواند آنرا توسعه دهد.

اما همیشه سعی کنید از افزونه‌ها با تعداد نصب بالا استفاده کنید و به هیچ‌عنوان از افزونه‌های غیرمعتبر استفاده نکنید. سورس دانلود افزونه شما باید مخزن وردپرس باشد اما اگر افزونه‌ای را خارج از مخزن وردپرس نصب نکنید مگر اینکه به سالم بودن کدهای آن اطمینان داشته باشید.

آیا استفاده از کد بهتر از افزونه نیست ؟

مقالات زیادی وجود دارد درباره اینکه چطور عملکرد افزونه‌ها را بدون استفاده از افزونه فقط با اضافه کردن کد به سایت اضافه کنیم. در واقع این آموزش‌ها قصد دارند شما را با نحوه اجرا کد در وردپرس آشنا کنند نه اینکه از استفاده از افزونه دور کنند.

به طور کلی سه روش برای اضافه کردن کدها بدون استفاده از افزونه وجود دارد، اضافه کردن کدهای در فایل Function.php ، اضافه کردن کدها در فایل افزونه اختصاصی ، اضافه کردن کدها با افزونه code snippets که شما از هرکدام از این روش‌ها می‌توانید استفاده کنید.

اما توجه داشته باشید شما با اضافه کردن این کدها فرقی در اصل ماجرا ایجاد نکردید، شما همان کدهای افزونه را به نوعی دیگر در سایت خود استفاده کرده‌اید، این کار همیشه گزینه مناسبی نیست. نکته منفی این ماجرا اینجاست که شما هیچ بروزرسانی نسبت به کدها دریافت نخواهید کرد.

چه تعداد افزونه وردپرس باید نصب کنیم ؟

برای اجرا درست سایت خود هر تعداد که لازم است، افزونه وردپرس نصب کنید، به طور معمول سایت‌های وردپرس بین 20 تا 30 افزونه نصب می‌کنند، اما اگر سایت شما نیاز دارد تا +50 افزونه هم ایرادی ندارد. تا زمانی که افزونه استاندارد و مطمئن استفاده می‌کنید هیچ ایرادی ندارد که چه تعداد افزونه استفاده می‌کنید.

سایت وب‌جامه با 43 افزونه فعال با سرعت لود صفحه اصلی 4.5 ثانیه در حال بارگزاری است.

سرعت لود سایت وردپرس

توجه داشته باشید که این سرعت لود سایت را بدون کش محاسبه شده، پس تعداد افزونه زیاد باعث افزایش سرعت لود سایت نمی‌شود.

معتبرترین مخزن دانلود افزونه وردپرس کجاست ؟

یکی از بیشترین سوالاتی که کاربران از ما می‌پرسند این است که ” معتبرترین مخزن دانلود افزونه وردپرس کجاست؟ “

بهترین مخزن برای دانلود افزونه وردپرس، خود سایت WordPress است. شما باید تمام افزونه‌هایی که قصد دارید نصب کنید را از سایت وردپرس دانلود کنید، برای دسترسی ساده‌تر به این مخزن کافیست از بخش مدیریت وردپرس به بخش افزونه‌ها » افزودن مراجعه کنید تا هر افزونه‌ای را که نیاز دارید به راحتی جستجو کنید.

اگر باید نحوه نصب افزونه وردپرس آشنا نیستید حتما آموزش نحوه نصب افزونه در وردپرس را مطالعه کنید. در مخزن وردپرس شما می‌توانید تعداد نصب فعال و امتیاز ثبت شده توسط کاربران به افزونه را مشاهده کنید، این کار به شما کمک می‌کند تا معتبرترین افزونه‌ها را با خیال راحت دانلود کنید.

اگر به دنبال افزونه‌های غیررایگان معتبر هستید، بهتر است از مارکت‌های جهانی این افزونه‌ها را تهیه کنید ( حتی اگر به سختی با قیمت بالایی داشته باشند )، پیشنهاد ما خرید افزونه از سایت codecanyon است. امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشد نگاه شما را درباره تاثیر افزونه‌ها در وردپرس تغییر دهد.

اگر سوالی دارید یا نظری در این رابطه حتماً از ما بپرسید، این مطلب را با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید تا اگر آنها هم سوالی در این رابطه دارند بتوانند پاسخ سوالات خود را پیدا کنند.

Related Posts

2 thoughts on “چه تعداد افزونه وردپرس نصب کنیم ؟ آیا افزونه وردپرس باعث کاهش امنیت و سرعت سایت می‌شوند؟

 1. احمد گفت:

  سلام
  سایت من بیش از 38 افزونه داره !!!!!
  چگونه میتونم افزونه هایی که اضافی هستند یا به درد سایت نمیخورند را حذف کنم ؟
  یک درخواست دیگه داشتم
  افزونه به اشتراک گزاری سایت شما چی هستش منم از اون استفاده کنم ؟

  1. صالح اسلام پناه گفت:

   دروود
   هر افزونه ای کارایی داره، باید ببینید کدوم یکی از این افزونه ها به شما کمکی نمیکنه
   اشتراک گذاری سایت ما پیش فرض خود قالب هستش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 3 =