آموزش نحوه اضافه کردن FAQ Schema به وردپرس

آیا شما هم می‌خواهید با اضافه کردن اسکیما FAQ در وردپرس ظاهر بهتری به جستجو صفحات خود در گوگل دهید ؟ آیا با FAQ Schema آشنا هستید ؟

آموزش نحوه اضافه کردن FAQ Schema به وردپرس

امروز قصد داریم به شما آموزش دهیم که چطور بخش سوالات متداول یا همان FAQ در صفحات خود ایجاد کنید و این اطلاعات را از طریق اسکیما ( Schema ) به گوگل اطلاع دهید. این روش می‌تواند در بهبود سئو سایت شما و افزایش CTR کلمات شما کمک زیاد کند.

حتماً قبل از شروع فیلم آموزش نحوه اضافه کردن FAQ Schema به وردپرس را مشاهده کنید.

قبل از شروع بهتر است کمی درباره اسکیما ( Schema ) اطلاعات کسب کنیم و ببینیم که دقیقاً چه کمکی به شما می‌کند.

اسکیما Schema چیست ؟

همانطور که پیش‌تر گفتیم اسکیما باعث شناسایی بهتر محتوای سایت شما توسط موتورهای جستجو می‌شود، در سال 2011 بود که وب‌سایت Schema.org، یک همکاری تجاری را با موتورهای جستجوی گوگل، بینگ و یاهو شروع کرد و وظیفۀ یکپارچه‌سازی ساختار داده‌های موجود در سطح اینترنت را بر عهده گرفت. در واقع schema.org دایره‌المعارفی از آیتم‌های نشانه‌گذاری است و زبانی استاندارد و قابل فهم را برای موتورهای جستجو ارائه داده است. موتورهای جستجو بر اساس آیتم‌های تعریف شده در این سایت داده‌ها را طبقه‌بندی کرده، ساختار آن‌ها را بررسی می‌کنند و از آن‌ها برای رتبه‌بندی سایت‌ها استفاده می‌کنند.

یکی از این اسکیماهای پرکاربر که اخیراً گوگل ساختار نمایش آنرا تغییر داده اسکیما سوالات متداول یا FAQ Schema است که امروز قصد داریم به شما آموزش دهیم چه‌طور آنرا به سایت خود اضافه کنید.

سوالات متداول یا FAQ چیست؟

سوالات متداول یا FAQ بخشی از سایت است که به سوالات احتمالی کاربران پاسخ داده می‌شود. سوالات متداول عموماً برای صفحات محصول، خدمات و یا موضوعات خاص استفاده می‌شود. این بخش کمک می‌کند تا حجم کاری بخش پشتیبانی مجموعه کاهش پیدا کند و کاربران سریع‌تر به پاسخ خود برسند.

آیا سایت شما نیاز به سوالات متداول یا FAQ دارد ؟

بسیاری از سایت‌ها فکر می‌کنند که این ویژگی را نیاز دارند، اما واقعیت اینجاست که همه سایت‌ها نیاز به بخش سوالات متداول ندارند، پیشنهاد ما به شما این است که اگر محتوایی برای توسعه نوشته خود دارید آنرا در بخش سوالات متداول سایت خود محدود نکنید و آنرا توسعه دهید، بخش سوالات متداول فقط باید سوالات کوتاه کاربران را پاسخ دهد.

آیا من نیاز به استفاده از اسکیما سوالات متداول ( FAQ Schema ) دارم ؟

چقدر این داستان آشناست، چند سال پیش همه وبمسترهای سایت‌ها به دنبال Review Schema بودند برای ستاره‌دار کردن محتوا در گوگل، ببینید دوستان این اسکیما مفید است، اما نه برای همه. بهتر است به جای سوء استفاده از این سرویس‌ها به فکر توسعه سیستم خود باشید و اگر واقعاً به این اسکیما با توجه به تعاریف بالا دارید استفاده کنید.

یعنی اگر واقعاً صفحه شما نیاز به بخش سوالات متداول دارد از FAQ Schema استفاده کنید، چرا که همه سایت‌ها شانس دریافت نمایش این سرویس گوگل را ندارند و اگر شانس داشته باشید در بخش Markup Action صفحات جستجو گوگل نمایش داده خواهید شد.

نمایش نتایج گوگل به صورت FAQ Schema به چه صورت است ؟

وقتی سایتی از اسکیما سوالات متداول استفاده می‌کند، گوگل شروع به بررسی سایت‌ها کرده و بهترین سایت را طبق فاکتورهای که گوگل مشخص کرده، شروع به نمایش بخش سوالات متداول آن به شکل زیر می‌کند.

نمایش نتایج گوگل به صورت FAQ Schema به چه صورت است ؟

نحوه اضافه کردن اسکیما سوالات متداول یا FAQ Schema به وردپرس

ما قصد داریم نحوه اضافه کردن FAQ Schema به وردپرس را به دو روش مختلف به شما آموزش دهیم :

 1. اضافه کردن FAQ Schema با افزونه Yoast Seo
 2. اضافه کردن FAQ Schema با قرار دادن دستی کد در پست‌ها
 3. اضافه کردن اسکیما سوالات متداول با افزونه Structured Content

جهت استفاده ما به شما هردو روش را پیشنهاد می‌دهیم، روش اول مناسب ویرایشگر گوتنبرگ بوده و روش دوم مناسب ویرایشگر کلاسیک که شما بنا به نیاز خود می‌توانید هرکدام را به دلخواه استفاده کنید.

اضافه کردن FAQ Schema با افزونه Yoast Seo

افزونه یواست سئو ( Yoast Seo ) را همه کسانی که با وردپرس آشنا هستند می‌شناسند اما اگر آشنایی در این رابطه ندارید توصیه می‌کنم مقاله آموزش Yoast Seo را مطالعه کنید تا با این افزونه سئو به طور کامل آشنا شوید، این افزونه سئو وردپرس به شما کمک می‌کند تا در سریع‌ترین زمان اسکیما سوالات متداول را به مقالات و صفحات خود با ویرایشگر جدید وردپرس یعنی گوتنبرگ اضافه کنید.

برای این کار شما باید از طریق بلوک اختصاصی این افزونه در صفحات و مقالات خود اضافه کنید، برای شروع کافیست به محتوای خود مراجعه کرده و از بین بلوک‌های موجود گزینه FAQ را انتخاب کنید.

اضافه کردن FAQ Schema با افزونه Yoast Seo

حالا در این قسمت از شما خواسته می‌شود تا سوال و جواب‌ها را وارد کنید، توجه کنید که این سوالات در سایت نمایش داده می‌شوند، پس بهتر است از ساختار خوبی برخوردار باشند و در وارد کردن سوالات دقت کنید تا سوالات اساسی و اصلی کاربران را قرار دهید.

اضافه کردن FAQ Schema با افزونه Yoast Seo

بعد از نوشتن سوال اول، در صورت تمایل می‌توانید نیز برای سوال و جواب خود انتخاب کنید. همچنین می‌توانید چندین سوال به این بلوک اضافه کنید، که ما پیشنهاد می‌کنیم حداقل 3 سوال و جواب قرار دهید. توجه داشته باشید از ساخت این بلوک بیش از یکبار در هر پست بپرهیزید.

این پست دارای FAQ Schema شده که برای بررسی این موضوع می‌توانید از صفحه Rich Results Test گوگل استفاده کنید.

اضافه کردن FAQ Schema با قرار دادن دستی کد در پست‌ها

این روش بیشتر مناسب ویرایشگر کلاسیک است، البته می‌توانید در ویرایشگر جدید وردپرس از آن استفاده کنید. این کار به صورت دستی بود و باید JSON-LD را توسط ابزارهای آنلاین ایجاد کنید. ابزار سایت FAQPage JSON-LD Schema Generator کاملاً رایگان بوده و می‌توانید از آن استفاده کنید.

در این سایت باید سوالات خود را بنویسید، توجه داشته باشید بین 3 تا سوال باید وارد کنید. با اضافه کردن سوالات کدی سمت راست شما ایجاد خواهد شد که باید در انتها با وارد کردن آخرین سوال، این کد را دریافت و ذخیره کنید.

اضافه کردن افزونه وردپرس برای کدهای Faq Schema

حالا باید افزونه‌ای به وردپرس اضافه کنیم تا بتوانیم کدهای مخصوص Faq Schema را به هر صفحه یا پست که نیاز داریم اضافه کنیم. برای این کار افزونه وردپرس Header and Footer Scripts را از مخزن وردپرس نصب و فعال می‌کنیم. اگر با نحوه نصب افزونه‌های وردپرس آشنا نیستید حتماً آموزش نحوه نصب افزونه در وردپرس را مطالعه کنید.

اضافه کردن افزونه وردپرس برای کدهای Faq Schema

بعد از نصب و فعالسازی افزونه حالا باید به صفحه‌ای که قصد دارید FAQ Schema یا همان اسکیما سوالات متداول را اضافه کنید مراجعه کرده و کد را در بخش Insert Script to که جدید به سایت شما اضافه شده وارد کنید.

حالا صفحه را ذخیره یا انتشار دهید، تمام شد. اگر گوگل سایت شما را واجد شرایط برای نمایش بداند، در نتایج خود FAQ شما را نمایش خواهد داد.

اضافه کردن اسکیما سوالات متداول با افزونه Structured Content

بعضی از صفحات مثل دسته‌بندی‌ها، برچسب‌ها و… استفاده از گوتنبرگ در آنها محدود شده و شما برای افزودن اسکیما سوالات متداول امکان دارد دچار مشکل شوید یا شاید اصلاً علاقه‌ای به استفاده از ویرایشگر گوتنبرگ نداشته باشید و بخواهید سوالات متداول خود را در همان صفحه نمایش دهید و کدهای آنرا مخفی نکنید. برای اینکار بهتر است از افزونه Structured Content استفاده کنید.

بعد از نصب و فعالسازی این افزونه کافیست شما به صفحات مورد نظر خود مراجعه کنید و خواهید دید که گزینه جدیدی به ویرایشگر کلاسیک شما اضافه شده.

اضافه کردن اسکیما سوالات متداول با افزونه Structured Content

این بخش به شما اجازه استفاده از اسکیماها دیگر را نیز می‌دهد، اما برای استفاده از اسکیما سوالات متداول باید روی گزینه Multi FAQ کلیک کنید تا فرم مخصوص سوالات متداول برای شما باز شود.

اضافه کردن اسکیما سوالات متداول به همه صفحات وردپرس

در این بخش به راحتی می‌توانید سوالات متداول خود را اضافه کنید، توجه داشته باشید که با کلیک روی گزینه “Add One” می‌توانید تعداد سوالات بیشتری قرار دهید.

نحوه بررسی اضافه شدن FAQ Schema در سایت

بعد از اضافه کردن اسکیما سوالات متداول برای بررسی اضافه شدن صحیح این کد در سایت کافیست لینک مورد نظر را در سایت Rich Results Test گوگل وارد کنید، تا از اضافه شدن صحیح این کد در سایت خود اطمینان حاصل کنید.

نحوه بررسی اضافه شدن FAQ Schema در سایت

امیدوارم که این آموزش برای شما مفید بوده باشد، توجه داشته باشید که از این rich snippet به خوبی در سایت خود استفاده کنید و از استفاده بیش از حد آن خودداری کنید.

سوالات متداول

در ادامه سوالاتی که امکان دارد برای شما در رابطه با موضوع FAQ Schema بوجود بیاید آماده کرده‌ایم:

برای چه صفحاتی باید از FAQ Schema استفاده کنم؟

شما می‌توانید برای همه صفحات خود از اسکیما سوالات متداول استفاده کنید، اما پیشنهاد می‌دهیم از این قابلیت برای همه صفحات استفاده نکنید و در صفحاتی که واقعاً نیاز است که به سوالات کاربران پاسخ دهید اینکار را انجام دهید.

آیا استفاده از اسکیما سوالات متداول به رتبه سایت من در گوگل کمک می‌کند؟

این قابلیت به جایگاه سایت وردپرسی شما در گوگل کمکی نمی‌کند، اما احتمالاً باعث افزایش CTR سایت شما می‌شود که در بلند مدت کمک به افزایش رتبه شما می‌کند.

از Faq Schema استفاده می‌کنم اما در نتایج نمایش داده نمی‌شود، چرا؟

بعد از استفاده از این قابلیت در سایت، گوگل کمی زمان نیاز دارد تا این کد را در نتایج به کاربران نشان دهد، در برخی از موارد صلاحیت نمایش به این صورت را به سایت شما نمی‌دهد. پس تضمینی برای این مورد وجود ندارد، اگر در نتایج سایت خود این قابلیت را ندیدید سعی کنید محتوا سایت خود را بهتر کنید.

آیا می‌توانم از هردو روشی که قرار داده‌اید استفاده کنم ؟

به هیچ عنوان این موضوع پیشنهاد نمی‌شود، چرا که با اینکار گوگل امکان دارد فکر کند قصد فریب آنرا دارید و در آینده سایت شما را پنالتی کند.

بهترین روش برای اضافه کردن Faq Schema در وردپرس چیست؟

از آنجایی که این قابلیت برای پیدا کردن بهتر پاسخ توسط کاربران است، ما توصیه می‌کنیم از سوالاتی که برای اسکیما سوالات متداول استفاده می‌کنید در محتوا خود نیز قرار دهید. به همین خاطر بهترین روش از نظر ما استفاده از Faq در افزونه Yoast Seo است که در ویرایشگر گوتنبرگ قرار گرفته است.

چرا اسکیما سوالات متداول من نمایش داده نمی‌شود ؟

گوگل اخیراً حساسیت زیادی روی این موضوع پیدا کرده است و سایت شما باید از لحاظ محتوایی قدرتمند باشد تا سایت شما را شایسته نمایش Faq اسکیما بداند. اگر روی صفحه شما این موضوع نمایش داده نمی‌شود، سعی کنید محتوا قوی‌تری بنویسید. سوالات خود را مرور کنید با کمی صبر حتماً این اتفاق برای شما خواهد افتاد.

در صورت بروز هرگونه مشکل و یا سوالی درباره این آموزش وردپرس می‌توانید از بخش نظرات اقدام کنید. این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید تا اگر آنها تمایل به اضافه کردن FAQ Schema به سایت وردپرس خود داشتند از آن استفاده کنند.

پرسش و پاسخ تخصصی

63 نظرات
 1. محمد می گوید

  من کارهایی که گفتید رو کردم اما ظاهر نشد، چه کار کنم ؟

  1. صالح اسلام پناه می گوید

   دروود
   گاهی این موضوع نیاز به زمان داره برای ثبت و گاهی شما خوش شانس نیستید یا اینکه سایت شما رنک کافی برای نمایش در کلمات پرجستجو رو پیدا نمیکنه.
   اما فکر کنم کمی زمان بدید درست بشه اما تو کلمات پررقابت FAQ Schema برای سایت کمی سخت بدست می‌آید.

 2. saanhy می گوید

  خسته نباشید، شدید. غیر از مفید بودن مطلب، توضیح راحت و خودمونی شما، موزیک که گذاشتید خیلی اثر گذار بود برای یادگیری، خیلی ممنون. عالی بود ادامه بدین

 3. مصطفی می گوید

  همیشه استفاده از این structure رو توصیه می‌کنم. جالبه که فکر میکردم نشون دادنش به کاربر کار خوبی نیست، اما الان اتفاقا دیدم کاربرهام خیلی دوست داشتن و میگن روی همه پست‌های سایتم این بخش سوالات متداول رو داشته باشم‌.
  ممنون بابت آموزش خوبتون

 4. شهرزاد می گوید

  شاید به جرات به توان گفت rich snippet سوالات متداول یا FAQ یکی از بهترین Rich Snippets ها باشد. واقعاً ممنون بابت این آموزش عالی که برای این ریچ اسنیپت آماده کردید.

 5. محدثه می گوید

  سلام روزبخیر
  در انتهای این مقاله بخشی به نام سوالات متداول وجود داره و سوالاتی داخل مقاله مطرح و پایخ داده شده که عینا در نتایج گوگل هم داره نمایش داده میشه
  میخواستم بپرسم شما این FAQ رو با کدوم روش ایجاد کردید؟

  1. صالح اسلام پناه می گوید

   دروود
   از همین روشی که بالا معرفی کردیم ما برای Yoast Seo رو استفاده می کنیم. فیلم آموزشی رو مشاهده کنید متوجه خواهید شد.

 6. علی می گوید

  سلام دوست من.مرسی بابت راهنمایی.ولی اون کد رو که میزاریم تو سایت توی خود سایت نمایش داده نمی شه که این از دید گوگل منفی به حساب میاد چطوری باید تو سایت هم نمایشش بدیم؟

  1. صالح اسلام پناه می گوید

   دروود بر شما
   این از دید گوگل منفی نیست، اما اگه خیلی اصرار دارید که نمایش داده بشه بهتره که از FAQ که خود Yoast SEO ارائه میده استفاده کنید.

 7. علی می گوید

  با سلام
  ضمن عرض تشکر از مقاله مفیدتون
  در سایتی که معرفی کردید چطوری میتونیم پاسخ هایی بسازیم که در آن ها لینک هم وجود داشته باشه؟
  چون توی بعضی از پاسخ های faq ها لینک هم دیده میشه.

  1. صالح اسلام پناه می گوید

   دروود
   کد html رو به جای جواب بزارید
   یعنی تگ a به کلمه دلخواه بدید

 8. سهیل می گوید

  با سلام و درود

  بنده از faq یواست استفاده کردم و در کنسول گوگل هم گزینه faq رو بعد از ایندکس کردن مشاهده میکنم ولی در نتایج ظاهر نمیشود علت چه میتواند باشد؟
  آیا از faq میتوانیم برای صفحه اصلی وب سایت هم استفاده کنیم؟

  با تشکر از وب سایت خوبتون

  1. صالح اسلام پناه می گوید

   دروود
   ببینید اینکه شما استفاده کنید هیچ اجباری به سمت گوگل نداره که اون رو نمایش بده، اگر گوگل صفحه شما را مجاز بدونه نمایش میده و باید توجه داشته باشید که نمایش سوالات متداول مختصص نتایج صفحه اول گوگل هستش.
   بهتره روی محتوای صفحتون تمرکز بیشتری کنید و سعی کنید اون رو بهبود بدید.

 9. سهیل می گوید

  ممنون ار پاسخ شما

  آیا میشود برای صفحه اصلی ( home.php , index.php ) هم استفاده کرد؟

  بی نهایت سپاس

  1. صالح اسلام پناه می گوید

   دروود
   بهتره اینکار رو نکنید، صفحه اصلی این اسکیما رو نگیره بهتره و البته احتمالاً شانس نمایش کمتری هم داشته باشه.

 10. جِی بی می گوید

  چرا اینقدر این مطلب خوب بود؟ واقعا دستتون درد نکنه
  بی نظیر بود این مطلب
  خیلی بدردم خورد
  Respect

  1. صالح اسلام پناه می گوید

   دروود
   خوشحالم که براتون مفید بوده 🙂

 11. نجو می گوید

  سلام، من به صفحه اصلی سایتم faq اضافه کردم. تو سرچ کنسول هم نمایش میده و هیچ مشکلی نداره ولی تو نتایج گوگل اصلا نمایش نمیده. به پیشنهاد برخی دوستان حتی از آیکون هم استفاده کردم ولی بی نتیجه بود. rich-results test هم زدم هیچ اروری نداره. میشه بگید مشکل کجاست؟

  1. صالح اسلام پناه می گوید

   دروود
   معمولاً صفحه اصلی سایت از این اسکیما استفاده نمیکنه، اینکه حالا نشون نمیده دلایل مختلفی میتونه داشته باشه. چون گوگل کمی سختگیر شده بابت این موضوع

 12. حسین می گوید

  درود
  آموزش خیلی خوبی بو، فقط در حالت دوم که با افزونه head ,.. است، امکان ایجاد لینکم داره؟

  1. صالح اسلام پناه می گوید

   دروود
   از کد HTML استفاده کنید برای پاسخ

 13. فکری می گوید

  سلام . یه سوالی داشتم از خدمتتون . چجوری میشه که در وردپرس و در قسمت عنوان هر محصول ، اعداد را به انگلیسی نوشت ؟ در حال حاضر مثلا در سایت من وقتی برای یک محصول عنوان می نویسم ، بدین صورت است که یعنی حروف انگلیسی و اعداد را فارسی می نویسه . مثلا اگر این صفحه رو ببینید متوجه موضوع می شود. چه کاری برای حل این مشکل باید انجام دهم ؟ خیلی ممنون می شوم اگر راهنمایی نمایید .

  1. صالح اسلام پناه می گوید

   دروود
   نظر رو در صفحه اشتباه پرسیدید. باید در صفحه فونت گذاری ارسال می کردید.
   اما این موضوع اعداد مربوط به فونت سایت شما است و گوگل همچنان آنها را انگلیسی می خواند این را می توانید از بخش inspect مشاهده کنید.
   اما اگر می خواهید برای نمایش هم این اتفاق بیافتد باید از فونتی استفاده کنید که اعداد را انگلیسی نمایش دهد.

 14. میلاد زارعی می گوید

  سلام
  ببخشید من قبلاً به yoast این کارروانجام میدادم و سوالات متداول گذاشته میشد الان من نمیدونم چی شده که اصلاً بعد از ایحاد سوالات متداول و ذخیره و بروزرسانی کردن حالت سوالات متداول از بین میره و توی تست هم چیزی مشاهده نمیشه اما وقتی کد‌ها رو مشاهده می‌کنم میبینم کد هست ولی این امکان ایجاد نمیشه من قبلاً وقتی تست می کردم سریع نشون میداد یا به سرچ کنسول محتوایی رو معرفی می‌کردم این امکان رو نشون میداد ولی الان نشون نمیده دلیل چیه

  1. صالح اسلام پناه می گوید

   دروود
   تو گوتنبرگ این مشکل رو دارید ؟

 15. امین ولی پور می گوید

  سلام و درود
  با تشکر از مقاله خوب شما
  سوالی دارم::
  از ویرایشگر کلاسیک مدام استفاده می کنیم.
  می توانیم برای این کار از روش اول ویرایشگر کلاسیک را موقتا غیر فعال کرده و مطابق روش اول اسکیما را بسازیم و سپس ویرایشگر کلاسیک را فعال کنیم؟
  آیا این کار اسکیما رو حفظ می کنه؟
  با تشکر

  1. صالح اسلام پناه می گوید

   دروود
   اسکیما رو حفظ میکنه اما من یه راه حل ساده تر امروز به مقاله اضافه میکنم برای ویرایشگر کلاسیک که میتونید از اون استفاده کنید.

 16. امیر مسعود می گوید

  ازاینکه موضوع “آموزش نحوه اضافه کردن کدهای اسکیما به سایت وردپرسی”دقیقا و به زبان ساده توضیح دادید ازشما بی نهایت سپاسگذاریم
  من امروز بالای دو ساعت در صفحه موندم و دارم صفحات سایت را مرتب رفرش میکنم فقط به حرمت وپاس دانش خوب و عالی شما
  شاید همه دانش مند باشند اما زبان توضیح و تفسیر خیلی فرق میکند به شما تبریک میگم

  1. صالح اسلام پناه می گوید

   ممنون از شما
   لطف دارید

 17. فرنام می گوید

  سلام. ممنون بابت آموزش خوبتون.
  یه سوال دارم. تو یه حالت وردپرس کلاسیک ایدیتور وقتی با افزونه اضافه میکنیم، خود سوالات متداول توی سایت نمایش داده نمیشه. آیا این برای سئو مضر نیست؟ به نوعی مخفی کردن حساب نمیشه؟
  چطوری میشه تو کلاسیک ادیتور خود سوالات رو هم نشون داد؟ من صفحه هام با تم انفولد درست شده و نمیتونم از صفحه ساز گوتنبرگ استفاده کنم. لطفا راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر

  1. صالح اسلام پناه می گوید

   دروود
   آموزش بروزرسانی شده و روش سوم رو اگه استفاده کنید درست میشه

   1. علی می گوید

    روش سوم که گفتید منظورتون کدوم هست؟ منم دقیقا این مشکل رو دارم، از ویرایشگر کلاسیک استفاده میکنم و با افزونه wp-schema pro و هم به صورت دستی سوالات رو ایجاد میکنم ولی در سایت نمایش داده نمیشه. برای اینکه با ویرایشگر کلاسیک در سایت نمایش داده بشه دقیقا چه کاری باید انجام داد؟ میشه سوالات رو به صورت متن معمولی وارد کرد و اسکیما رو جداگانه ایجاد کرد؟

    1. صالح اسلام پناه می گوید
 18. بیژن می گوید

  سلام علت اینکه که فرمودید از این روش زیاد استفاده نکنید چی هست؟گوگل جریمه می کنه؟ من میخام برای همه دسته بندی هام در فروشگاهم و همچنین بعضی از مطالب وبلاگم انجام بدم . الان این اشتباهه؟

  1. صالح اسلام پناه می گوید

   دروود
   گفتم بیش از اندازه استفاده نکنید
   یعنی به اندازه استفاده کنید، نیاز نیست برای صفحاتی که نیاز ندارند هم استفاده کنید. سعی کنید از این قابلیت در جای درست استفاده کنید

 19. بیژن می گوید

  من صحبت شما رو متوجه شدم ولی پاسخ من رو کامل جواب ندادید. سوال من اینه که استفاده بیش از حد باعث میشه گوگل جریمه کنه پنالتی کنه؟من فقط قصد دارم در دسته بندی های سایتم استفاده کنم این مقدار بنظرتون بیش از اندازه نیست که؟ ممنون از اینکه پاسخ می دهید

  1. صالح اسلام پناه می گوید

   دروود
   گوگل بابت اسکیما FAQ سایت شما رو جریمه نمی کنه، تاثیرگذاری اون رو از روی سایتتون کم برمیداره.

 20. علی می گوید

  سلام
  من از روش اضافه کردن FAQ Schema با قرار دادن دستی کد در پست‌ها استفاده کردم. مراحل رو درستی پیش رفتم منتها Error های زیر ظاهر شده:
  author
  A value for the author field is required.
  canceldatePublished
  A value for the datePublished field is required.
  cancelheadline
  A value for the headline field is required.
  cancelimage
  A value for the image field is required.
  cancelpublisher
  A value for the publisher field is required.
  همچنین warning های زیر ظاهر شده است:
  dateModified
  The dateModified field is recommended. Please provide a value if available.
  warningheadline
  The headline field is recommended. Please provide a value if available.
  warningimage
  The image field is recommended. Please provide a value if available.
  warningmainEntityOfPage
  The mainEntityOfPage field is recommended. Please provide a value if available.
  لطفا راهنمایی بفرمایید که چطور باید حل کنم؟

  1. صالح اسلام پناه می گوید

   دروود
   این ارور ها اصلاً ربطی به FAQ نداره ! شما اسکیماهاتون مشکل داره گویا

 21. esi می گوید

  برای صفحات محصول که ستاره دار شده و در نتایج گوگل ستاره ها نمایش داده میشه امکان درج faq هست ؟ یا با اضافه کردن faq ستاره ها از نتایج حذف میشه ؟

  1. صالح اسلام پناه می گوید

   دروود
   نه ربطی به هم ندارن و میمونه

 22. بی نامو نشان می گوید

  با سلام… اگر برای همه مطالب سایت از این کد استفاده بشه ایا گوگل مارو جریمه خواهد کرد ؟ البته منظورم اینه هر کلمه ای که صفحه اول گوگل باشه برای مثال اگر 100 پست ما در صفحه اول گوگل باشه این کارو برای 100 پست انجام بدید ایرادی داره یا فقط باید واسه پستهایی که بازدید بالایی داره این اسکیما رو اضافه کنیم و ایا گوگل برایش تعداد تعریف کرده ؟

  1. صالح اسلام پناه می گوید

   دروود
   ببینید مهم نیست برای چند صفحه استفاده می کنید، مهم اینه که باید درست از این قابلیت استفاده کنید.
   قرار نیست صفحات بی ارزش شما که واقعاً نیازی به این مورد هم ندارند بیاید براش FAQ بزارید، اگه واقعا نیاز داره قرار بدید.
   گوگل هم کسی رو بابت استفاده از FAQ جریمه نمی کنه، بلکه فقط نمایش نمیده حالت سوالات متداول رو برای اون لینک

 23. vahid kashefi می گوید

  سلام من همه چیزو انجام دادم
  سایتم اختصاصیه و تو بهش faq سرچ کنسول هم میاره
  ولی نمیدونم چجوری باکسشو بزارم که تو محتوا دیدیه شه. این الان پشت صفحه تو کد هاست

  1. صالح اسلام پناه می گوید

   دروود
   داکیومنتش هست میتونید مطالعه کنید
   همچنین میتونید کد HTML رو داخل سایتتون بزارید و Json اونرو تو هدر بزارید.

 24. بی نامو نشان 2 می گوید

  با سلام … من با افزونه WP FAQ Schema Markup for SEO و ویرایشگر کلاسیک این کارو انجام دادم و در ویرایش پستهام یک قسمت مخصوص این اسیکما ایجاد شده است و بنده سوال جواب رو وارد کردم و در گوگل وبمستر هم تایید شده ولی توضیحات این اسکیما در خود پستم نمایش داده نمیشه ایا حتما باید توضیحات داخل پست هم باشه ؟ دقیقا منظورم مثل فیلم اموزشی شما بود که FAQ در پست نمایش داده نمیشه و فقط در تستر گوگل قابل مشاهده است

  1. صالح اسلام پناه می گوید

   دروود
   نیازی نیست 100درصد در پست نمایش داده بشه، اگه باشه بهتره براتون، به هرحال محتوای خوبیه این سوالات

   1. بی نامو نشان 3 می گوید

    ممنون … همون طور که شما فرمودید نیازی نیست ما برای همه پست ها این کارو انجام بدیم ولی اگر برای همه پستها این کارو انجام بدیم گوگل مارو جریمه و از نتایج حذف میکنه البته منظورم پستهای خاص بود که موضوعشون با هم فرق داشته باشه نه همه پستهای مشابه چون یکی ممکنه صدها پست غیر مشابه داشته باشه و نیاز داشته باشه همچین کاری انجام بده ؟

    1. صالح اسلام پناه می گوید

     خیر دوست عزیز عزیز، تنها کاری که میکنه حالت نمایش FAQ رو به اون صفحتون نمیدعه، همین

 25. بی نامو نشان 4 می گوید

  با سلام و خسته نباشید …ایا راهی هست که بشه فهمید در گوگل وبمستر کدوم از صفحات FAQ مورد تایید گوگل قرار گرفته و در زیر ادرس فعال شده ایا تنها راهش اینه که در گوگل دستی سرچ کنیم و هیچ راهی نداره جز این ؟

  1. صالح اسلام پناه می گوید

   دروود
   بخشی هستش که نشون میده وضعیت FAQ سایتتون به چه صورته که صفحاتی که از این اسکیما استفاده شده رو نشون میده، اگه این اسکیما رو داشته باشید تو بخش گوگل کنسولتون نشون میده

 26. بی نامو نشان 5 می گوید

  با سلام.. در بخش FAQ در گوگل وبمستر بین پستهام صفحه اصلی سایتم قرار گرفته البته من چیزی برای صفحه اصلی سایتم تعریف نکرده بودم و فقط به پستام پرسشو پاسخ اضافه کردم که هشمون تایید شدن ایا اضافه شدن ادرس صفحه اصلی در قسمت FAQ گوگل وبسمتر طبیعی است یا من به چیزی دست زدم که ادرس صفحه اصلی اضافه شده ؟

  1. صالح اسلام پناه می گوید

   دروود
   برای صفحه اصلی هم خودتون قرار داده بودید ؟
   نه مشکل خاصی نیست، بهتره نزارید اما میبینید لازمه استفاده کنید.

   1. بی نامو نشان 6 می گوید

    خیر فقط برای پستهام انجام دادم البته فکر کنم چون یه سری از پستام که FAQ دارند در صفحه اصلی هستن حتما گوگل برای همین ادرس صفحه اصلیم رو قرار داده …ممنون از پاسخ دهیتون

    1. صالح اسلام پناه می گوید

     دروود
     دوست عزیز تا وقتی که اسکیما FAQ اون تو نباشه گوگل متوجه به این موضوع نمیشه
     بهتر اسکیماهای صفحه اصلیتون رو یه چک کنید
     خواهش میکنم.

 27. زهرائی می گوید

  باسلام و احترام، بنده از افزونه yasr برای ستاره دار کردن محصولات سایتم استفاده کردم و طبیعتا برای ستاره دار شدن روی گزینه product قرار داره ، faq رو طبق آموزش های سایت شما انجام دادم برای یکی از صفحاتم ، منتها 48 ساعت هست که اضافه نشده، توی یکی از سایت ها خوندم که نوشته بود ، گوگل برای صفحاتی که product هست ، faq رو اجرا نمیکنه توی نتایج.
  در ضمن از وب مستر تولز هم چک کردم موردی نبود و کاملا صحیح اجرا شده کدها
  لینک مدنظر هم معتبر بوده و لینک یک گوگل می باشد.
  باتشکر

  1. صالح اسلام پناه می گوید

   دروود
   اسکیما محصولات با اسکیما سوالات متداول تداخل داره

   1. زهرائی می گوید

    باسلام مجدد.
    طبیعتا از یکسال پیش فقط محصولات ستاره دار میشن.
    من توی گوگل زیاد دیدم، هم ستاره دار هستند و هم faq دارند.
    قضیه چیه ؟چیکار باید کرد که هم ستاره دار شد و هم faq رو اجرا کرد ؟

    1. صالح اسلام پناه می گوید

     دروود
     دوست عزیز موضوع اینه که اسکیما محصولات فقط بحث ستاره دار کردن نتیجه رو نداره، موجودی محصول رو نمایش میده، قیمت محصول رو نمایش میده و خیلی موارد دیگه و با اسکیما سوالات متداول تداخل داره
     اگه قصدتون فقط ستاره دار کردن راه زیاده برای این موضوع

     1. زهرائی می گوید

      سپاسگزارم ،بله قصدم همزمان ستاره دار کردن و faq دار کردن هست.
      منتها افزونه yasr و سایر افزونه ها فقط محصولات رو ستاره دار می کنند از حدود یکسال پیش.
      الان هم مطالبم ستاره دار هست توی گوگل ، منتها روی یکی دوتا نوشته هام میخوام faq رو پیاده کنم .
      الان برای ستاره دار کردن که محصول رو انتخاب نکنم و ستاره دار بشه و همچنین اینکه faq فعال بشه، راه حلی سراغ دارید؟
      باتشکر

     2. صالح اسلام پناه می گوید

      دوست عزیز FAQ برای مطالب مشکلی نداره
      برای محصولات مشکل داره

 28. زهرائی می گوید

  بله سپاسگزارم.
  باتوجه به قوانین گوگل راهی هست برای ستاره دار کردن مطالب که گزینه محصول رو انتخاب نکرد ؟
  چون میخوام همزمان ستاره دار شدن و faq رو پیاده کنم برای مطلبم

  1. صالح اسلام پناه می گوید

   من پیشنهاد نمیدم بهتون اینکارو اما از افزونه های اسکیما باید استفاده کنید.
   مقاله اسکیما چیست رو مطالعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.