دیجیتال مارکتینگ

ریلز چیست و چگونه آن را فعال کنیم ؟

instagram reels

اینستاگرام پرمخاطب‌ترین شبکه‌اجتماعی است که این روزها کمتر کسی پیدا می‌شود که از آن استفاده نکرده باشد به همین دلیل هم این شبکه‌اجتماعی هر روزه درحال تغییر و بهبود الگوریتم‌ها و قابلیت‌های خود می باشد. یکی از جدیدترین و پر سر و صدا ترین ویژگی‌های این روزهای اینستاگرام قابلیت ریلز است که هر روز شاهد استفاده تعداد زیادی از بلاگرها و فعالان اینستاگرامی هستیم. اگر شما هم این سوال برایتان پیش آمده که چطور می‌توانیم ریلز را فعال کنیم یا فرق ریلز با استوری و پست چیست و چطور تعامل پیج را با ریلز افزایش دهیم حتما تا پایان این مقاله با ما همراه باشید :

فهرست مطالب:

ریلز اینستاگرام چیست؟

ریلز قابلیت نسبتا جدیدی است که حدود یک سال به اینستاگرام اضافه‌ شده است . ایده این قابلیت جدید از رقیب سرسخت اینستاگرام یعنی تیک‌تاک به اینستاگرام رسید که پس از بازدیدهای زیاد برنامه تیک‌تاک، ریلز که محتوایی از جنس محتواهای تیک‌تاکی هست به اینستاگرام اضافه شد . البته این شکل از محتواها در استوری‌های یوتوب و فیسبوک هم دیده‌می‌شود اما پرکاربردترین آن‌ها در تیک‌تاک و اینستاگرام هستند .

تفاوت ریلز با استوری

تفاوت اصلی ریلز با استوری در مدت زمان ماندن محتوا در پیج است . همان طور که می‌دانید مدت زمانی که استوری در پیج قابل‌دیدن است 24 ساعت می باشد اما ریلز برخلاف استوری پس از گذشت 24 ساعت همچنان در پیج قابل‌مشاهده است .

از قابلیت‌هایی که ریلز را از استوری اینستاگرام متمایز می‌کند استفاده از افکت‌های مختلف است که در استوری وجود ندارند . همچنین استفاده از صداها و آهنگ‌هایی است که قابلیت دانلود هم دارند . توانایی کنترل‌سرعت در ریلز هم از آن ویژگی‌هایی است که این قابلیت جدید را متمایز کرده‌است . همچنین گذاشتن کپشن و گرفتن کامنت از مخاطبین هم از دیگر ویژگی‌های ریلز هستند که استفاده از آن را نسبت به استوری جذاب‌تر می‌کند .

تفاوت ریلز با پست

مثل استوری ، پست هم از قابلیت‌های زیادی که ریلز دارد بی بهره مانده ، استفاده از افکت ها و فیلتر های جدید و دانلود آهنگ ویژگی‌هایی هستند که باعث تفاوت پست و ریلز در اینستاگرام شده است . امام مهم‌ترین تفاوت این دو قابلیت دیده‌ نشدن ریلز در پیج برای مخاطبین است .

در واقع مخاطب نمی‌تواند ریلز را در پیج پیدا کند و فقط می‌تواند ریلز را در قسمت فید اینستاگرام ببیند . اما نکته قابل توجه دیده شدن ریلز فقط برای صاحب اکانت می‌باشد .

سوالی که شاید برای شما هم پیش آمده‌باشد این است که وقتی گفته‌می‌شود ریلز را می‌توان پست کرد آیا در قسمت پست های پیج دیده می‌شود ؟

پاسخ این سوال خیر است . ریلز در قسمت جداگانه ای از پیج شما دیده می‌شود که متاسفانه فقط برای شما دیده می‌شود و مخاطبین شما نمی‌توانند بخش جدید ایجاد شده در پیج شما را ببینند .

چطور ریلز را فعال کنیم؟

متاسفانه این قابلیت جدید برای برخی حساب های کاربری فعال و در کشور ما غیرفعال و فیلتر است.

ریلز در سیستم عامل‌های مختلف اندروید و آی او اس بصورت‌های مختلفی فعال می‌شود. کاربران آیفونی با نسخه اصلی اینستاگرام می‌توانند از ریلز استفاده کنند اما اندرویدی ها باید از طریق افزونه ها یا نسخه های غیر رسمی اینستاگرام از ریلز استفاده کنند.

نحوه فعال سازی ریلز در آیفون

اگر برای اولین بار است که می‌خواهید از ریلز اینستاگام خود اسنفاده کنید همراه با توضیحات بعدی گام به گام مراحل را پیش ببرید.

1-در قسمت استوری اینستاگام وارد شوید و گزینه افکت را انتخاب کنید.

فعال سازی ریلز در آیفون
فعال سازی ریلز در آیفون مرحله اول

2-یک افکت را انتخاب کنید و روی قسمتی که اسم فیلتر نوشته شده بزنید .

3-دومین گزینه view effect page  را انتخاب کنید و یک افکت را به دلخواه بزنید .

فعال سازی ریلز در آیفون
فعال سازی ریلز در آیفون مرحله سوم

4-گزینه استفاده از افکت یا همان use effect  را  انتخاب کنید ، حالا در قسمت پایین صفحه گزینه ریلز برای شما ظاهر شده و می‌توانید از این به بعد براحتی ریلز های موردنظر خود را بسازید .

فعال سازی ریلز در آیفون
فعال سازی ریلز در آیفون مرحله چهارم
فعال سازی ریلز در آیفون
فعال سازی ریلز در آیفون مرحله پایانی

نحوه فعال سازی ریلز در اندروید

به دلیل فیلترینگ ریلز در ایران کاربران اندرویدی باید با استفاده از روش‌هایی با دور‌ زدن محدودیت‌ها از این قابلیت استفاده کنند.

یکی از این راه ها استفاده از افزونه insist می‌باشد .

از آنجایی که استفاده از افزونه های کروم در اندروید امکان پذیر نیست پس باید از مرورگری که قابلیت پشتیبانی از افزونه های کروم را دارد استفاده کنیم .

پیشنهاد ما استفاده از مرورگر kiwi  است.

1-مرورگر مورد نظرتان مثلا kiwi را از گوگل پلی استور دانلود کنید .

نصب مرورگر kiwi
فعال سازی ریلز در اندروید مرحله اول

2- افزونه insist را نصب کنید.

3- گزینه add to chrome رابزنید.

فعال سازی ریلز در اندروید
فعال سازی ریلز در اندرود مرحله سوم

4- سه نقطه ی بالای صفحه را بزنید و آخرین گزینه قسمت insist را بزنید .

فعال سازی ریلز در اندروید
فعال سازی ریلز دراندروید مرحله چهارم

5- مجددا سه نقطه بالای صفحه را بزنید و گزینه desktop site  را بزنید .

6- در آخرین مرحله گزینه ok lets go را بزنید .

فعال سازی ریلز در اندروید
فعال سازی ریلز در اندروید مرحله ششم

7- از طریق این افزونه وارد اکانت اینستاگرام خود شوید .

فعال سازی ریلز در اندروید
فعال سازی ریلز در اندروید مرحله هفتم

8- علامت مثبت که در پایین پیج ظاهر می‌شود را بزنید و گزینه ریلز را در بین گزینه ها می‌بینید .

فعال سازی ریلز در اندروید
فعال سازی ریلز در اندروید مرحله هشتم

محتوای مناسب ریلز

زمان ریلز محدودیتی 30 ثانیه ای دارد اما گاهی ریلز های یک دقیقه ای هم دیده شده.

بهتر است که در انتخاب محتوای ریلز دقت داشته باشید ، بهترین محتواها برای ریلز چالش‌های اینستاگرام و تیک‌تاک هست . هم چنین می‌توانید بصورت یک ویدئوی معرفی کاربر را برای پست جدیدی که قرار است بگذارید آماده کنید .

استفاده از موضوعات ترند و آهنگ های معروف هم  جذابیت ریلزتان را چند برابر می‌کند. 

ابعاد ریلز مانند ابعاد استوری 9 در 16 است اما حواستان باشد که ابعاد کاور آن 4 در 5 می‌باشد.

چطور از ریلز برای یک پیج کاری و بیزینسی استفاده کنیم ؟

نشان دادن و نمایش محصول : شما می‌توانید محصول جدید خود را در قالب یک ریلز به مخاطبین خود معرفی کنید و طی یک ویدئوی 30 تا 90 ثانیه ای از مزایا و نحوه کارکرد محصول صحبت کنید .

پاسخ به سئوالات متداول : می توانید در یک ویدئوی کوتاه به سوالات تکراری که مخاطبین در دایرکت و کامنت ها از شما پرسیده‌اند پاسخ دهید .

نکات کاربردی : به اشتراک گذاشتن نکات کاربردی و آموزشی به خصوص در رابطه با بیزینس و محصول خودتان یا صحبت درباره مشکلت عمومی که اکثر کاربرانتان با آنها سر و کله می‌زنند می‌تواند ریلز جذابی را ایجاد کند .

همکاری با اینفلوئنسرها : می‌توانید از اینفلوئنسرها برای نمایش چگونگی استفاده از محصولتان و یا صحبت کردن درباره مزایا و ویژگی‌های محصول استفاده کنید تا تاثیرگذاری ریلزتان چندین برابر شود.

استفاده از ویدئو های پشت صحنه :

اگر از محل‌کار یا نحوه کار کردن تیمتان با یکدیگر فیلم کوتاهی بگیرید و یا از زمان تفریح و حتی تایم ناهار کارکنان ریلزی تهیه کنید تاثیر بسزایی در تعامل پیج می‌گذارد .

اعلام فرصت های استثنایی: اطلاع رسانی درباره فرصت های استثنایی و ویژه مثل فروش ویژه یا جشنواره‌های تخفیف‌دار .

اعلام اتفاقات و رویدادهای پیش رو : ریلز بهترین وسیله برای آگاهی دادن و اطلاع رسانی درباره رویدادهای پیش رو می‌باشد که می‌توانید با استفاده از افکت‌های جذابی که اینستاگرام در اختیارتان قرار داده جشن‌ها و اتفاقات جدید شرکت و بیزینس خود را اعلام کنید. سوار برموج ترندها شوید : همانطور که می‌دانید استفاده از موضوعات روز و ترند در اینستاگرام بسیار رایج است و بیشتر پیج های اینستاگرام برای دیده شدن از این ترفند استفاده می‌کنند پس قابل حدس است که در ریلز هم این ترفند جواب بدهد و ویو و اینگیجمنت(engengment) پیج را افزایش دهد .

سئوالات متداول

1-چرا فقط خودم می‌توانم ریلز را در پیج اصلی ببینم و مخاطبان نمی‌توانند در کنار پست های پیج بخش مخصوص به ریلز ها را ببینند؟

در مقاله ای که خواندید بطور کامل این موضوع را توضیح دادیم که این مشکل هنوز در ریلز اینستاگرام وجود دارد که ریلز فقط در فید به مخاطبین شما نشان داده می‌شود و قسمتی که به عنوان بخش ریلز در پیج به شما نشان داده می‌شود به مخاطبانتان نشان داده نمی‌شود .

2-چرا باوجود اینکه اینستاگرامم را آپدیت کردم گزینه ریلز هنوز در اینستاگرامم دیده نمی‌شود ؟

به دلیل فیلترینگ ایران گزینه ریلز در سیستم عامل های اندرویدی دیده نمی‌شود و طبق توضیحاتی که در بخش نحوه فعال سازی ریلز در اندروید دادیم باید  افزونه‌ها و برنامه‌های بخصوصی برای استفاده از ریلز نصب کنید. برای سیستم عامل آیفون هم باید چند مرحله ساده را طبق بخش نحوه فعال سازی ریلز در آیفون انجام دهید تا بتوانید از ریلز در اینستاگرام خود استفاده کنید.

حرف آخر

در این مقاله سعی کردیم هر آنچه برای آشنایی با ابزار ریلز نیاز است بصورت ساده اما حرفه ای و جامع بیاوریم. امیدواریم مطالب گفته شده مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته‌باشد . در آخر اگر در این باره سئوالی داشتید می‌‍توانید به بخش مدیریت پیج اینستاگرام وب جامه مراجعه کنید.

خوشحال می‌شویم اگر نظر و یا نکته جدید در این رابطه دارید با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =