وردپرس

آموزش رفع مشکل ارسال نشدن ایمیل در وردپرس

آموزش رفع مشکل ارسال نشدن ایمیل در وردپرس

خیلی از وبمستران همیشه با مشکل عدم ارسال یا ارسال نشدن ایمیل در وردپرس روبرو هستند. بسیاری از از شرکت‌های ارائه دهنده هاست وردپرس ارسال ایمیل را محدود کرده‌اند که این مشکلاتی برای سایت شما بوجود خواهد آورد.

امروز قصد داریم در این مقاله به موضوع ارسال نشدن ایمیل در وردپرس و نحوه رفع آن بپردازیم، حتی آموزش رفع مشکل ارسال ایمیل در بهترین افزونه های فرم ساز وردپرس نیز آموزش می‌دهیم. با ما همراه شوید.

آموزش رفع مشکل ارسال نشدن ایمیل در وردپرس

ارسال نشدن ایمیل در سایت وردپرس یک مشکل متداول است، حالا سایت شما شرکتی باشد یا یک فروشگاه اینترنتی با ووکامرس، به هرحال امکان دارد با این مشکل روبرو شوید. در ادامه با دلایل این مشکل و نحوه رفع آن در وردپرس و ووکامرس آشنایی خواهید شد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند :

چرا وردپرس ایمیل ارسال نمی‌کند ؟

به سه دلیل امکان دارد ایمیل‌های ارسال از سمت سایت وردپرسی شما ارسال نشود :

 1. ایمیل ارسال شود اما به پوشه اسپم یا هرزنامه برود
 2. سرور هاست وردپرس شما به درستی پیکربندی نشده باشد
 3. افزونه فرم ساز شما به درستی پیکربندی نشده باشد

بیاید کمی درباره نحوه تشخیص مشکل ارسال ایمیل توسط وردپرس صحبت کنیم.

1. ایمیل ارسال شود اما به پوشه اسپم یا هرزنامه برود

اولین موردی که باید بررسی کنید این است که شید ایمیل‌ها ارسال می‌شوند اما به پوشه اینباکس نرفته و تماماً به پوشه اسپم می‌رود، گاهی امکان دارد برخی از سرویس دهندگان گوگل، ایمیل‌های ارسال از سمت شما را به پوشه اسپم یا هرزنامه بفرستند. به همین خاطر بهتر است این مورد را بررسی کنید یا از کاربران خود بخواهید این پوشه را مشاهده کنند.

2. سرور هاست وردپرس شما به درستی پیکربندی نشده باشد

گاهی هاست وردپرس یا سرور مجازی که تهیه کرده‌اید پیکربندی برای PHP mail() function نشده است و امکان ارسال ایمیل از طریق سایت را نمی‌دهد.

نحوه تست برای فهمیدن اینکه سرور شما به درستی ایمیل ارسال می‌کند یا خیر

برای بررسی این مورد که آیا وردپرس شما به درستی ایمیل ارسال می‌کند یا خیر، کافیست افزونه Check Email را از مخزن وردپرس نصب و فعال کنید. حتماً مقاله آموزش نصب افزونه وردپرس را مطالعه کنید.

این افزونه یک ایمیل تست به آدرس دلخواه شما ارسال می‌کند تا بتوانید بررسی کنید که آیا مشکل از سمت سرور شما است یا خیر، بعد از فعالسازی افزونه از مدیریت وردپرس به بخش ابزارها » check email مراجعه کنید و در فیلد ” Send test email: ” آدرس ایمیل خود برای تست را وارد کنید و در انتها روی دکمه “Send test email” کلیک کنید.

نحوه تست برای فهمیدن اینکه سرور شما به درستی ایمیل ارسال می‌کند یا خیر

حتماً برای بررسی پوشه اسپم خود را نیز مشاهده کنید. اگر ایمیل دریافت کردید به این معناست که هاست شما امکان ارسال ایمیل را به درستی دارد و اگر ایمیلی دریافت نکرده‌اید به این معناست که پیکربندی سرور شما دچار مشکل است و باید با تیم پشتیبانی هاست خود در ارتباط باشید.

3. افزونه فرم ساز شما به درستی پیکربندی نشده باشد

معمولاً افزونه‌های فرم ساز ایمیل مدیر سایت را به عنوان پیشفرض برای ارسال ایمیل‌های فرم خود استفاده می‌کنند، اما گاهی این مسئله باعث بروز مشکل شده و ارسال ایمیل توسط فرم‌های وردپرس را دچار مشکل می‌کند. ما در ادامه سعی کردیم پرطرفدارترین افزونه‌های فرم تماس توسط ایرانیان را مورد بررسی قرار دهیم تا در صورت بروز چنین مشکلی بتوانید به راحتی این مسئله را حل کنید.

 • Contact Form 7
 • Gravity Forms

رفع مشکل عدم ارسال ایمیل توسط افزونه‌های فرم ساز

گاهی اوقات افزونه‌های فرم ساز ایمیل را به درستی ارسال نمی‌کنند، که این موضوع تنها به دلیل پیکربندی اشتباه این افزونه‌ها است. ما در اینجا پیکربندی صحیح 2 فرم ساز محبوب ایرانیان را آموزش می‌دهیم تا بتوانید در صورت بروز مشکل آنرا رفع کنید.

رفع مشکل ارسال ایمیل توسط افزونه فرم تماس 7 ( Contact Form 7 )

افزونه فرم تماس 7 یکی از قدیمی‌ترین افزونه‌ها برای ایجاد فرم تماس در وردپرس است، اگر از سرور خود اطمینان دارید که ایمیل را به درستی ارسال می‌کند، بهترین راه تغییر ایمیل برای دریافت فرم‌ها است. برای اینکار از منوی مدیریت وردپرس به بخش فرم تماس » فرم های تماس مراجعه کنید و از اینجا به بخش ویرایش فرم خود مراجعه کنید.

رفع مشکل ارسال ایمیل توسط افزونه فرم تماس 7 ( Contact Form 7 )

در صفحه باز شده به بخش ایمیل مراجعه کنید :

رفع مشکل ارسال ایمیل توسط افزونه فرم تماس 7 ( Contact Form 7 )

اینجا در قسمت از طرف باید آدرس ایمیل مدیر خود را بنویسید، توجه داشته باشید که مقدار “به” با “از طرف” یکسان قرار ندهید. در اینجا ایمیل ها را اصلاح یا تغییر دهید و تنظیمات را ذخیر کنید و بعد مجدداً فرم خود را تست کنید. خواهید دید که بدون مشکل ایمیل ارسال می‌شود.

رفع مشکل ارسال ایمیل توسط افزونه گرویتی فرم ( Gravity Forms )

معمولاً افزونه گرویتی فرم به مشکل ارسال ایمیل برنمی‌خورد و کمتر این موضوع گزارش شده، اما اگر به هردلیلی با این مشکل روبرو شدید می‌توانید از مستندات این افزونه استفاده کنید و مشکل را رفع کنید. صفحه مستندات گرویتی فرم

رفع مشکل ارسال ایمیل توسط افزونه گرویتی فرم ( Gravity Forms )

آموزش جلوگیری از اسپم شدن ایمیل‌ها

قطعاً همه مدیران سایت‌ها تمایل دارند ایمیلشان به پوشه inbox ایمیل‌ها برود، برای اینکار کافیست کارهایی که در ادامه گفته می‌شود را انجام دهید تا حد زیادی جلوی این موضوع گرفته می‌شود.

1- از کاربران بخواهید شما را جزء مخاطبین خود قرار دهند

اگر ایمیل شما برای کاربران به پوشه اسپم یا هرزنامه می‌رود بهتر است از آنها بخواهید ایمیل‌های شما را از این قسمت خارج کنند و روی ” Not Spam ” کلیک کنند. اما مطمئن‌ترین روش برای خارج شدن از این لیست وارد شدن به لیست مخاطبین کاربران شما است. از آنها بخواهید آدرس ایمیل شما را بین مخاطبین خود قرار دهند به این صورت دیگر به هیچ عنوان ایمیل شما اسپم نمی‌شود.

2- از آدرس ایمیل مطمئن‌تر استفاده کنید

معمولاً شرکت‌ها از ایمیل‌هایی با نام info@, contact@, sales@ استفاده می‌کنند، از آنجایی که این موارد بسیاری عمومی است امکان دارد سرویس دهنده ایمیل شما را به عنوان اسپمر شناسایی کند و ایمیل‌های شما را اسپم کند.

سعی کنید از آدرس‌های ایمیل حرفه‌ای‌تر استفاده کنید تا این مشکل را تا حد بسیار زیادی حل کنید.

3- احراز هوئیت ایمیل

دلیل دیگری که باعث می‌شود ایمیل شما اسپم شود، عدم احراز هوئیت دامنه سایت شما برای ارسال ایمیل است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه Email authentication را مطالعه کنید.

سوالات متداول

مسئله ارسال ایمیل توسط وردپرس از اهمیت زیادی برخوردار است و قطعاً سوالاتی در ذهن شما بعد از مطالعه این مقاله بوجود خواهد آمد که در ادامه به برخی از آنها پاسخ داده‌ایم :

دلیل ارسال نشدن ایمیل در وردپرس چیست ؟

همانطور که گفته شد سه دلیل برای این مورد وجود دارد، 1. اسپم شدن ایمیل ها 2. عدم پیکربندی درست سرور هاست وردپرس 3. مشکل در افزونه فرم ساز

آیا امکان استفاده از SMTP دیگری به جزء هاست برای ارسال ایمیل وجود دارد ؟

بله، در مقاله‌ای جدا به این مورد خواهیم پرداخت اما شما می‌توانید از SMTPهای رایگان و غیررایگان برای ارسال ایمیل‌های خود استفاده کنید.

آیا امکان مسدود شدن سرور به دلیل ارسال بیش از حد ایمیل وجود دارد ؟

بله، شما از هاست وردپرس به عنوان هاست ایمیل مارکتینگ نمی توانید استفاده کنید و معمولاً این سایت‌هایی که از هاست خود برای این منظور استفاده کنند توسط مدیر سرور مسدود می‌شوند.

حرف آخر

قطعاً ارسال ایمیل توسط وردپرس برای اطلاع از اتفاقات درون سایت بسیار مهم است باید سعی کنید همیشه از در این رابطه اطمینان داشته باشید که به درستی انجام می‌شود. اگر دیدید مشکلی بوجود آمده حتماً از راهنمایی بالا استفاده کنید یا با تیم پشتیبانی وردپرس وب‌جامه در ارتباط باشید.

اگر مقاله بالا برای شما مفید بوده حتماً با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید و اگر سوالی دارید در بخش نظرات همین پست ارسال کنید.

2 thoughts on “آموزش رفع مشکل ارسال نشدن ایمیل در وردپرس

 1. متین بیگی گفت:

  خیلی کامل توضیح دادید
  خسته نباشید

 2. e.samani97 گفت:

  مرسی از مقاله خوب تون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 5 =