سئو, وردپرس

توضیحات متا چیست ؟ و نحوه نوشتن توضیحات متا سئو شده در وردپرس

نحوه نوشتن توضیحات متا سئو شده در وردپرس

توضیحات متا یکی بحث‌های مهم این روزها است، اگر شما توضیحات متا سئو شده برای سایت وردپرس خود نمی‌نویسید قطعاً فرصت بزرگی را برای بهبود سئو سایت خود از دست می‌دهید. شاید این موضوع خیلی به مهم به نظر نرسد اما توضیحات متا یا همان meta descriptions به شما امکان توصیف صفحه خود به گوگل یا بینگ را می‌دهد.

توضیحات متا یک snippet برای توصیف صفحه‌ای است که کاربر قرار است در موتورهای جستجو آنرا مشاهده کنند و در صفحه سایت شما نمایش داده نمی‌شود. این ویژگی به شما برای رقابت در کلمات دشوار پر رقابت کمک می‌کند تا رتبه بهتری کسب کنید.

نحوه نوشتن توضیحات متا سئو شده در وردپرس

آنچه در این مقاله خواهید خواند :

توضیحات متا چیست ؟

موتورهای جستجوگر مثل گوگل برای ردیابی سایت‌ها جهت نمایش به کاربر از ربات‌های خزنده استفاده می‌کنند و اطلاعاتی که شما در اختیار این خزنده‌ها قرار می‌دهید به آنها کمک می‌کند تا نتایج را با توجه به جستجو کاربر نمایش دهند.

موتورهای جستجو به طور خودکار شروع به خزش در صفحات سایت شما می‌کنند و اطلاعاتی بدست آمده را به کاربران نمایش می‌دهند. اما اگر شما بخواهید اطلاعات دقیق‌تر و قابل فهم‌تری به موتورهای جستجو ارائه کنید باید از عناصر مختلفی مثل schema markup مختلفی مثل اسکیما سوالات متداول، توضیحات متا، عنوان متا و… استفاده کنید.

توضیحات متا زیر عنوان در نتایج جستجو نمایش داده می‌شود و به کاربر این اجازه را می‌دهد که آنرا مطالعه کنند و اگر اطلاعات مفیدی درباره کلمه جستجو شده خود پیدا کردند وارد آن سایت شوند. در نمونه زیر یکی از توضیحات متا سایت خود را می‌توانید مشاهده کنید.

توضیحات متا چیست ؟

البته همانطور که گفتیم خزنده‌های موتورهای جستجو بسیار هوشمند شده‌اند و می‌توانند توضیحات متا سایت شما را به طور خودکار از صفحات شما استخراج کنند. اما شما با نوشتن متن دلخواه خود می‌توانید شانس افزایش نرخ کلیک خود را بالاتر ببرید و در هدف گذاری کلمات کلیدی خود بهتر عمل کنید.

توضیحات متا چطور روی سئو شما تاثیر دارد ؟

بین سئو کارهای حرفه‌ای این مسئله وجود دارد که آیا توضیحات متا به صورت مستقیم روی سایت شما تاثیر دارد یا خیر؛ اما آنچه که مهم است توضیحات متا تاثیر زیادی روی CTR یا نرخ کلیک سایت شما دارد. طبق تحقیقاتی که سایت Backlinko انجام داده اعلام کرده که سایت‌هایی که توضیحات متا مناسب با کلمات کلیدی می‌نویسند CTR یا نرخ کلیک 5.8% بیشتری نسبت به سایت‌هایی که توضیحات متا ننوشته‌اند دارند.

نوشتن توضیحات متا مناسب به شما اجازه می‌دهد تا کنترل بیشتری روی محتوایی که به کاربر قرار است در نتایج نشان دهد داشته باشید اما با این حال امکان دارد گوگل باتوجه به جستجو کاربر این توضیحات را نادیده بگیرد و خود این توضیحات را از سایت شما استخراج کند.

توضیحات متا مناسب تضمین می‌کند تا مخاطب قبل از ورود به سایت شما از محتوایی که قرار است بخواند مطمئن شود و نوشتن توضیحات متا مناسب شانس شما برای دریافت کلیک بیشتر را افزایش می‌دهد.

توضیحات متا یا کلمات کلیدی متا

Metadata به طور کلی مجموعه‌ای از برچسب‌های HTML هستند که توصیف دقیقی درباره موضوع صفحات سایت شما ارائه می‌کنند. درباره توضیحات متا صحبت کردیم که توصیف دقیقی از محتوا سایت شما می‌کنند.

اما کلمات کلیدی متا کاملاً منسوخ شده است و دیگر قابل استفاده نیست. قبلاً از این برچسب‌های متا استفاده می‌شد تا به موتورهای جستجو بگوییم که صفحات شما در رابطه با چیست! مثل هشتگ زدن در شبکه‌های اجتماعی مثل توئیتر و اینستاگرام اما با گذشت زمان موتورهای جستجو متوجه شدن که مدیر سایت هر برچسبی را می‌تواند به سایت خود بزند.

این موضوع باعث می‌شد تا نتایج کاملاً غیرمرتبط شوند و سایتی مثلاً با موضوع دانلود فیلم می‌تواند کلمات کلیدی متا با موضوع دانلود آهنگ نیز در سایت خود قرار دهد و این باعث گمراهی موتورهای جستجو می‌شود، به همین دلیل موتورهای جستجو خزش بین این متا دیتا را متوقف کرده‌اند.

البته شما همچنان می‌توانید از کلمات کلیدی متا استفاده کنید اما هیچ تاثیری روی سایت شما نخواهد گذاشت. موتورهای جستجو بسیار هوشمند شده‌اند و با خزش در سایت شما متوجه موضوع محتوا شما خواهند شد و بهتر است به جای استفاده از کلمات کلیدی متا برای سئو سایت روی تولید محتوا با کیفیت کار کنید و روی کلمات کلیدی مورد نظر خود به صورت کاملاً طبیعی تمرکز کنید.

در حال حاضر بهترین استراتژی برای سئو on-page شما تمرکز روی محتوا با کیفیت و افزایش سرعت سایت است.

5 نکته برای نوشتن توضیحات متا بهینه شده

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چطور باید توضیحات متا سایت خود را کاملاً بهینه شده برای موتورهای جستجو برای بهبود سئو سایت خود بنویسیم؟ ما سعی کردیم نکاتی کلیدی برای نوشتن این بخش مهم را در این قسمت قرار دهیم تا بتوانید بهترین توضیحات متا را برای سایت خود بنویسید.

1. طول توضیحات متا

شما نمی‌توانید توضیحات متا خود را نامحدود بنویسید و اگر بیشتر از 155-160 کاراکتر باشد احتمالاً ادامه آن کوتاه شود و توضیحات شما به کاربر ناقص نمایش داده شود که ظاهر زیبایی نخواهد داشت. به مثال زیر توجه کنید :

طول توضیحات متا

2. تمرکز روی کلمات کلیدی

شما باید هنگام نوشتن توضیحات متا روی کلمات کلیدی خود تمرکز کنید و سعی کنید این کلمات را در جملاتی که برای این بخش استفاده می‌کنید استفاده کنید. سعی کنید از کلمات کلیدی زیادی و کلمات کلیدی مترادف برای این منظور استفاده کنید چرا که گوگل در نتایج کلمات کلیدی که کاربر جستجو کرده را پررنگ‌تر می‌کند و اگر شما از کلمات کلیدی مترادف زیادی استفاده کنید باعث می‌شود نتایج بهتری را کسب کنید.

تمرکز روی کلمات کلیدی

3. توضیحات واضح ، منسجم و جذاب را بنویسید

توضیحات متا مثل یک قسمت تبلیغاتی رایگان برای شما است، پس سعی کنید بهترین بهره را از این قسمت ببرید. سعی کنید کاربر را مخاطب قرار دهید و سوالاتی که احتمال می‌دهید در ذهن آنها باشند را بیان کنید. سعی کنید از عبارات چشمگیر و قوی استفاده کنید.

باید به کاربر در چند جمله ثابت کنید که بهترین نتیجه را در صفحه شما خواهد یافت، همیشه از خود بپرسید که اگر کاربر وارد سایت شما شود چه چیزی بدست خواهد آورد؟ با طرح این سوال بهترین توضیحات را خواهید نوشت.

نباید جملات شما اشتباهات املایی داشته باشد، متن خود را چندین بار بخوانید. از کلماتی مثل ” بررسی ما ” یا ” درباره توضیحات متا بیشتر بدانید ” استفاده کنید در عین حال از کلماتی مثل “اینجا کلیک کنید” بپرهیزید، باید کلمات مناسب محتوا خود را پیدا کنید و از آنها استفاده کنید.

کاربر باید بداند وقتی به این صفحه مراجعه کند چه مطالبی را خواهد خواند و چه اطلاعاتی را کسب می‌کند، پس تا حد امکان شفاف بنویسید و از فریب دادن کاربر بپرهیزید.

4. از توضیحات متا تکراری بپرهیزید

توضیحات متا بهترین فرصت برای برقراری ارتباط با کاربر است. نباید این فرصت مناسب را با استفاده توضیحات متا تکراری یا تغییر یافته از دست بدهید.

اینکه شما برای توضیحات متا خود الگوی درستی داشته باشید مناسب است، اما اینکه برای همه صفحات خود از یک Meta Description استفاده کنید شاید کمی خوشایند نباشد. اینکه یک متن ثابت داشته باشید و فقط برخی از کلمات را هم تغییر دهید به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود.

بهتر است از جملات و کلمات متفاوتی استفاده کنید، کاربران با مشاهده سایت شما در کلمات مختلف به ماهیت تکراری سایت شما پی می‌برند و این اصلا برای سایت شما خوب نیست. اگر ایده کافی برای نوشتن توضیحات متا مناسب ندارید این بخش را خالی بگذارید و اجازه دهید تا گوگل خود متن مناسب را انتخاب کند.

5. فریبنده نباشید

توضیحات متا شاید روی سئو سایت شما تاثیر گذار نباشد اما استفاده نادرست از آن امکان دارد نرخ کلیک شما را شدیداً کاهش دهد. از صحت کلمات به کار رفته در این بخش اطمینان حاصل کنید و دقیقاً به مواردی که کاربر با ورود به سایت شما خواهد یافت اشاره کنید.

از استفاده از کلمات و جملاتی که کاربر را فریب می‌دهد پرهیز کنید و از پرکردن کلمات کلیدی پشت سرهم بدون هیچ معنای محتوایی دوری کنید، این کار باعث می‌شود ظاهر نتایج شما اصلاً مناسب نباشد و نرخ کلیک کمی دریافت کنید.

نحوه نوشتن توضیحات متا برای صفحات خاص

تکنیک‌های نوشتن توضیحات متا یکسان است، اما هر صفحه باتوجه به کارایی خود باید توضیحات متا متفاوتی را داشته باشد، مثلاً توضیحات متا صفحه اصلی با توضیحات متا دسته‌بندی‌ها متفاوت است. قصد داریم در ادامه این مقاله به نحوه نوشتن توضیحات متا صفحات مختلف بپردازیم.

توضیحات متا صفحه اصلی

نحوه نوشتن توضیحات متا صفحه اصلی کمی متفاوت است. خیلی از سایت‌ها توضیحات متا صفحه اصلی خود را کم می‌نویسند و فقط به معرفی برند خود می‌پردازند. کار شما در این صفحه فروش برند خود به کاربران است.

باید در توضیحات متا این صفحه نحوه کار مجموعه خود را توضیح دهید، سعی کنید از کلمات مناسب و زیبا استفاده کنید و با خیال راحت خدمات ارائه شده توسط مجموعه خود را معرفی کنید، تمرکز کلیدی این صفحه باید روی برند سایت شما باشد، پس از پرداختن به بخش‌های مختلف سایت خود بپرهیزید.

توضیحات متا صفحه اصلی

توضیحات متا پست‌های وبلاگ

سعی کنید توضیحات متا پست‌های وبلاگ وردپرس یا سایت خود را به پاسخ سوالات کاربران بپردازید. سعی نکنید در بخش توضیحات متا این بخش به تبلیغات محصولات خود بپردازید، این قسمت مخصوص پاسخ دادن به سوالات و کسب اطلاعات توسط کاربران است.

به هیچ عنوان برای کاربر خوشایند نیست که وقتی به دنبال پاسخ سوال خود می‌گردد با متن‌های تبلیغاتی مواجه شود، پس بهتر است روی سوالات احتمالی و مطالب سایت خود متمرکز شوید و به کاربر درباره غنی بودن محتوا خود توضیح دهید.

توضیحات متا صفحات دسته بندی

یکی از سخت‌ترین قسمت‌های نوشتن توضیحات متا، نوشتن آن برای صفحات دسته بندی است. بسیاری از سایت‌های وردپرس بخش دسته‌بندی سایت خود را اجازه نمی‌دهند در گوگل ثبت شوند و آنها را noindex و نوفالو می‌کنند.

بهترین روش برای نوشتن توضیحات متا صفحه دسته بندی سایت توضیح آنچه قرار است در این قسمت مطالعه کنند است. چرا که شما با نوشتن این توضیحات به کاربر نشان می‌دهید که چه مطالبی را در این صفحه می‌تواند پیدا کند.

توضیحات متا صفحات دسته بندی

توجه داشته باشید که شما با ایجاد دسته‌بندی درست و نوشتن توضیحات متا مناسب برای این بخش می‌توانید رتبه بالایی در کلمات پرترافیک خود داشته باشید.

توضیحات متا صفحات محصول

وقتی کاربر به دنبال محصول خاصی می‌گردد باید سریعاً به آن اطلاعات دقیق داد، پس برای نوشتن توضیحات متا محصولات به هیچ عنوان برند سایت خود را معرفی نکنید و سعی کنید روی نکات کلیدی‌تر تمرکز کنید.

توضیحاتی بنویسید که کاربر برای خرید به آن احتیاج دارد، به طور مثال به توضیح راجب محصول یا برند محصول مورد نظر بپردازید، قیمت یکی از فاکتورهای مهم برای این بخش است که شما می‌توانید با نوشتن قیمت محصول خود این بخش را متمایزتر کنید.

سعی کنید توضیحات متا محصولات خود را متفاوت بنویسید و از استفاده از یک سبک توضیحات متا برای همه محصولات خودداری کنید.

نحوه نوشتن توضیحات متا در وردپرس

وردپرس به طور پیش‌فرض از قابلیت توضیحات متا پشتیبانی نمی‌کند که شما به دو روش دستی و افزونه وردپرس می‌توانید این قابلیت را به سایت خود اضافه کنید. پیشنهاد ما به شما برای اینکار استفاده از افزونه سئو وردپرس است، چرا که کارایی ساده‌تری دارد و شما به راحتی می‌توانید با کمک این افزونه‌ها کنترل کاملی روی توضیحات متا صفحات خود داشته باشید.

اگر با افزونه سئو وردپرس آشنا نیستید می‌توانید مقاله 10 افزونه و ابزار برتر سئو وردپرس را مطالعه کنید.

نوشتن توضیحات متا وردپرس توسط افزونه Yoast SEO

از آنجایی که افزونه Yoast SEO پرطرفدارترین ابزار سئو وردپرس است، قصد داریم در این مقاله به طور دقیق نحوه نوشتن توضیحات متا در بخش‌های مختلف توسط این افزونه را آموزش دهیم البته اگر قصد یادگیری کامل این افزونه را دارید کافیست مقاله آموزش Yoast Seo را مطالعه کنید. برای شروع شما نیاز است که افزونه Yoast SEO را از مخزن وردپرس نصب و فعال نمائید. اگر با نحوه نصب افزونه وردپرس آشنا نیستید آموزش نحوه نصب افزونه در وردپرس را مطالعه کنید.

نوشتن توضیحات متا صفحات و پست‌ها در Yoast SEO

افزونه Yoast SEO بخش جدیدی را به صفحه ویرایشگر پست‌ها و صفحات شما اضافه می‌کند. برای مشاهده این بخش کافیست یکی از صفحات یا پست‌های خود را ویرایش کنید و دقیقاً بعد از ویرایشگر بخش جدید Yoast SEO را مشاهده خواهید کرد که به شما اجازه نوشتن عنوان متا و توضیحات متا را می‌دهد.

نوشتن توضیحات متا صفحات و پست‌ها در Yoast SEO

شما کافیست روی دکمه “ویرایش اسنیپت” کلید کنید تا فیلدهای مربوط به توضیحات و عنوان متا باز شود و بتوانید آنرا وارد کنید. همچنین این افزونه نوار کوچکی زیر هر بخش قرار داده که با وارد کردن کلمات به شما اعلام می‌کند تا چقدر فضای تا حد اکثر فضای مجاز گوگل فاصله دارید.

نوشتن توضیحات متا برای صفحه اصلی در افزونه Yoast SEO

اگر سایت شما از صفحه‌ای به جزء برگه پیش‌فرض وردپرس به عنوان صفحه اصلی استفاده می‌کند باید از بخش برگه‌ها » صفحه اصلی مراجعه کنید و در تنظیمات بخش Yoast SEO صفحه اصلی، توضیحات متا خود را وارد کنید.

اما اگر از صفحه پیش‌فرض وردپرس استفاده می‌کنید برای تغییر توضیحات متا این بخش باید از منوی مدیریت وردپرس به قسمت سئو » ظاهر جستجو مراجعه کنید و در تب عمومی توضیحات متا خود را وارد کنید.

نوشتن توضیحات متا برای صفحه اصلی در افزونه Yoast SEO

بعد از همه تغییرات باید روی دکمه “ذخیره تغییرات” ایجاد کنید تا این متادیتاها به سایت شما اضافه شوند.

پیشفرض کردن توضیحات متا پست‌ها و صفحات در Yoast SEO

شما در این افزونه می‌توانید ساختار کلی را مشخص کنید تا اگر زمان کافی برای ایجاد توضیحات متا نداشتید، خود افزونه از بخش‌هایی که شما مشخص کرده‌اید توضیحات متا صفحه مورد نظر را مشخص کند. برای اینکار کافیست از پنل مدیریت وردپرس به بخش سئو » ظاهر جستجو » انواع محتوا مراجعه کرده و توضیحات متا پیش‌فرض برگه‌ها و نوشته‌های وردپرس خود را مشخص کنید.

پیشفرض کردن توضیحات متا در Yoast SEO

شما می‌توانید در بخش Meta Description هر بخشی که تمایل دارید توضیحات متا پیش‌فرض خود را وارد کنید و اگر نیاز پیدا کردید از ساختارهای پیش‌فرض که خود افزونه قرار داده استفاده کنید.

نوشتن متا دیتا برای بخش دسته‌بندی‌ها و برچسب‌ها در Yoast SEO

اگر شما قصد دارید این بخش را به طور پیش‌فرض با پرکنید کافیست از بخش سئو » ظاهر جستجو » طبقه‌بندی‌ها اینکار را انجام دهید، اما اگر می‌خواهید برای هر برچسب یا دسته‌بندی توضیحات متا متفاوتی بنویسید کافیست به بخش ویرایش دسته‌بندی یا برچسب مورد نظر مراجعه کنید.

خواهید دید که بخش جدید با عنوان Yoast SEO به این قسمت اضافه شده که می‌توانید توضیحات متا و عنوان متا خود را وارد کنید.

بعد از وارد کردن توضیحات و عنوان متا مورد نظر کافیست روی دکمه “ذخیره تغییرات” کلیک کنید تا این تغییرات در این دسته‌بندی خاص ایجاد گردد.

نوشتن توضیحات متا وردپرس بدون افزونه

اگر قصد ندارید از افزونه سئو برای اضافه کردن توضیحات متا استفاده کنید می‌توانید به صورت دستی بدون استفاده از افزونه این توضیحات را به سایت خود اضافه کنید.

برای اینکار باید فایل قالب خود را از طریق نمایش » ویرایش پوسته به بخش header.php مراجعه کنید و زیر سایر متاتگ‌ها کد زیر را اضافه کنید.

<meta name="description" content="توضیحات متا خود را در اینجا وارد کنید" />

توجه داشته باشید که با قرار دادن این کد تمام صفحات شما توضیحات متا یکسان می‌گیرند و اگر شما بخواهید که توضیحات متا بخش پست‌ها از محتوا خوانده شود کافیست کد زیر را قرار دهید.

<meta name="description" content="<?php if ( is_single() ) {
    single_post_title('', true); 
  } else {
    bloginfo('name'); echo " - "; bloginfo('description');
  }

با این کد توضیحات متا پست‌های شما از طریق محتوا به طور اتوماتیک انتخاب می‌شود، اما صفحات دسته‌بندی و صفحه اصلی توضیحات متا یکسانی خواهند داشت.

همانطور که می‌بینید استفاده از افزونه وردپرس کار ساده‌تری است و این کار امکان بروز خطا در سایت شما را افزایش می‌دهد.

سوالات متداول

احتمالاً با مطالعه این مقاله سوالاتی برای شما بوجود خواهد آمد که ما سعی کردیم بخشی از آنها را پاسخ دهیم :

آیا من برای تمام صفحاتم باید توضیحات متا مجزا بنویسم ؟

بله، اگر شما قصد دارید که سئو خود را بهبود ببخشید بهتر است برای تمام صفحات خود توضیحات متا مجزا بنویسید. اینکار از اهمیت بالایی برخوردار است و به سایت شما کمک می‌کند تا موضوع دقیق صفحه سایت خود را مشخص کنید.

آیا می‌توانم چند توضیح متا برای یک صفحه بنویسم ؟

خیر، توضیحات متا فقط یکبار در هر متن باید نوشته شود و امکان نوشتن چندباره این توضیحات وجود ندارد.

باید برای توضیحات متا از جملات معنا دار استفاده کنم ؟

بله، گوگل هرروز در حال بهبود خزنده‌گان خود است و روی نگارش بسیار حساس عمل می‌کند، اگر شما فقط از کلمات کلیدی استفاده کنید و توضیحات متا خود را با این کلمات پر کنید امکان اینکه گوگل فکر کند قصد فریب آنرا دارید بسیار است.

آیا امکان قرار دادن ایموجی در توضیحات متا وجود دارد ؟

بله، مدتی است که گوگل از ایموجی‌ها پشتیبانی می‌کند و شما می‌توانید از ایموجی برای توضیحات و عنوان متا خود استفاده کنید.

آیا امکان قرار دادن تصویر در توضیحات متا وجود دارد؟

خیر، توضیحات متا فقط می‌تواند شامل متن باشد و برای قرار دادن تصویر شما نیاز جلوی نتایج خود نیاز به استفاده از راه‌حل دیگری هستید.

استفاده از افزونه وردپرس را برای نوشتن توضیحات متا پیشنهاد می‌دهید یا کد دستی ؟

برای این مورد قطعاً افزونه سئو وردپرس، چرا که کار بسیار دشواری است که شما برای هر صفحه با استفاده از کد PHP توضیحات متا مجزا ایجاد کنید. توجه داشته باشید که افزونه سئو تاثیری روی سرعت سایت شما نخواهند داشت و استفاده از آنها مفید است.
برای درک بهتر این موضوع مقاله چه تعداد افزونه وردپرس نصب کنیم ؟ را مطالعه کنید.

حرف آخر

قطعاً توضیحات متا یکی از پرکاربردترین و کارآمدترین ابزار برای ارائه بهتر محتوا صفحات خود به گوگل است، شاید برای نوشتن توضیحات متا گاهی وقت زیادی را بگذارید اما ارزش این وقت را دارد و باعث افزایش نرخ کلیک یا CTR شما خواهد شد.

اگر سوالی در این رابطه داشتید حتماً در بخش نظرات از ما بپرسید. ما را در شبکه‌های اجتماعی توئیتر و لینکدین حتماً دنبال کنید و فراموش نکنید که در خبرنامه سایت حتماً عضو شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =